Mozilla udostępnia Firefoksa dla dzieci

Mozilla udostępnia Firefoksa dla dzieci01.07.2009 22:00
Mozilla udostępnia Firefoksa dla dzieci
Gniewomir Świechowski

Mozilla we współpracy z brytyjską organizacją Cybermentors przygotowała przeglądarkę Firefox for CyberMentors. Program zawiera mechanizmy ułatwiające rodzicom kontrolowanie przeglądanych przez ich dzieci treści.

Mozilla we współpracy z brytyjską organizacją Cybermentors przygotowała przeglądarkę Firefox for CyberMentors. Program zawiera mechanizmy ułatwiające rodzicom kontrolowanie przeglądanych przez ich dzieci treści.

Najważniejszym modułem nowej aplikacji jest wbudowany czat ułatwiający kontakt ze specjalistami od bezpieczeństwa nieletnich w internecie. Są to zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Cybermentors "zatrudnia" nawet 13-latków. Są oni specjalnie przeszkoleni i w pełni kompetentni - jak zapewniają przedstawiciele brytyjskiej organizacji.

Celem doradców jest ochrona niepełnoletnich internautów przed napastowaniem i molestowaniem - w tym seksualnym. Użytkownicy mogą zasięgać porad zarówno w sprawach powiązanych z surfowaniem w internecie, jak i codziennym życiem w realu. Oprócz tego przeglądarka oferuje dodatkowy pasek boczny prezentujący publikowane w sieci materiały wideo na temat bezpieczeństwa i prywatności.

Nie do końca wiadomo, co dzieje się, gdy jakiś internauta poskarży się Cybermentors na daną stronę. Zapewne przedstawiciele organizacji kontaktują się wtedy z administratorem. Można przypuszczać, że w skrajnych przypadkach o napastowaniu są powiadamiane organy ścigania.

Inicjatywa Mozilli na pewno jest chwalebna. Problem polega na tym, że zmodyfikowany Firefox ma strasznie przeładowany interfejs. Na pewno ogranicza to jego użyteczność i sprawia, że korzystanie z aplikacji przez przyzwyczajonych do minimalizmu rodziców może być problematyczne.

Na szczęście kłopot ten da się obejść. Osoby, które posiadają już zainstalowanego Firefoksa nie muszą pobierać całego programu. Wystarczy im specjalne rozszerzenie. Można je włączać i wyłączać wedle uznania.

Źródło: ReadWriteWeb

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)