Muzyka w twoim samochodzie nie brzmi za dobrze? Podpowiadamy jak to zmienić

Muzyka w twoim samochodzie nie brzmi za dobrze? Podpowiadamy jak to zmienić
28.09.2017 10:53
Podróż samochodem może być prawdziwą przyjemnością przy dobrej muzyce
Podróż samochodem może być prawdziwą przyjemnością przy dobrej muzyce
Źródło zdjęć: © 123RF PICSEL ADAM WIŚNIEWSKI
Patryk Wieczorek
Patryk Wieczorek

Ze względu na swoją małą przestrzeń akustyczną samochód nie jest najlepszym miejscem do rozprowadzania dźwięku. Poza tym trudno zlokalizować przyczynę tego, że muzyka nie brzmi tak jak powinna. Domorośli fani mocnego brzmienia nie do końca wiedzą czy powinni zmienić odbiornik radiowy, głośniki, czy może pokusić się o nowy wzmacniacz lub subwoofer.

Podpowiadamy jak poprawić jakość muzyki w samochodzie, a przy tym podajemy przykładowe komponenty, w które warto zainwestować by cieszyć się dobrą muzyką podczas jazdy.

Wyjście na każdą ewentualność

Nowsze auta oferują nagłośnienie z górnej półki i wbudowane radia, których zwyczajnie nie warto wymieniać. Posiadając starszy samochód z możliwością wymiany zestawu, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Podstawą będzie wymiar. Jeśli odbiornik jest mniejszy od kieszeni, którą mamy w samochodzie, możemy dokupić do niego odpowiednią ramkę. Najważniejsze są jednak inne właściwości sprzętu: opcje modulacji dźwięku, złącza oraz moc wyjściowa. Dla przykładu gniazdo AUX pozwoli na podłączenie smartfona i słuchanie muzyki prosto z telefonu, a odpowiednie wyjścia są kluczowe, jeśli chcemy podłączyć wzmacniacz i subwoofer. Każdy odbiornik można podłączyć do ograniczonej liczby głośników, a im większa jest jego moc, tym większe możliwości i głośność.

Coś dla gadżeciarzy

A jeśli chcesz rozwinąć swój samochód w centrum multimedialnej rozrywki, pomyśl o zamontowaniu radia z dużym ekranem i panelem dotykowym. Takie modele posiadają wszystkie dodatki i złącza potrzebne do wmontowania dodatkowych komponentów, a także dostarczają im wystarczającą ilość mocy potrzebnej im do działania. Jednocześnie posiada wiele innych funkcji, takich jak zestaw głośnomówiący, odtwarzanie filmów i zdjęć – przyda się zwłaszcza podczas podróży z dziećmi, którym trudno jest usiedzieć w miejscu – oraz pozwala na zintegrowanie odbiornika z kamerą cofania, co znacznie ułatwi poruszanie się po mieście i manewrowanie samochodem. Ponadto system AUX pozwala na transmisję plików prosto ze smartfona.

Nie zapominaj o wygłuszeniu drzwi

Radioodbiornik to podstawa, ale jednocześnie dopiero początek walki o lepsze brzmienie. Największą poprawę jakości dźwięku uzyskamy przez wymianę głośników. Te zaś dzielimy na przednie i tylne. Przednie to podstawa, odpowiadają za ogólną głośność, tylne nadają brzmieniu odpowiedniej głębi. Podobnie jak w przypadku radioodbiornika najpierw musimy sprawdzić wymiary, łącznie z głębokością montażową. Optymalna średnica głośników samochodowych nie przekracza 16,5 cm, jeśli nasz samochód ma mniej miejsca, warto pomyśleć nad poszerzeniem go lub zakupieniem specjalnej nakładki. Istotny jest również odpowiedni montaż i wytłumienie drzwi. Głośnik absolutnie nie może drgać, gdyż zniekształci to jakość dźwięku, a stworzenie wygłuszonej komory rezonansowej wokół głośnika może znacząco polepszyć jakoś muzyki – najistotniejszy jest przy tym tył głośnika. Wymaga to nieco pracy, ale efekty są tego warte.

Dodatkowe komponenty dla zwiększenia jakości dźwięku

W zależności od ilości miejsca i własnych upodobań możemy jeszcze pokusić się o zakup subwoofera i wzmacniacza do samochodu. Na rynku funkcjonują urządzenia łączące te dwa sprzęty w jeden, warto się nimi zainteresować chociażby ze względu na niewielką cenę. Są to subwoofery aktywne, które w przeciwieństwie do pasywnych nie wymagają dokupienia dodatkowego wzmacniacza. Przy wyborze sprzętu nie należy kierować się wielkością membrany. W małej przestrzeni jaką jest samochód mniejsze odpowiedniki dają bardziej precyzyjny bas. Ponadto z tych samych powodów warto wybrać sprzęt z zamkniętą skrzynią. Zwykle montuje się go z tyłu samochodu, dzięki czemu dźwięk rozchodzi się płynnie po całym jego wnętrzu.

Trzeba pamiętać, że wnętrze samochodu to nie filharmonia. Trudno spodziewać się, że dźwięk, który słyszymy podczas jazdy będzie taki jak w domowym hi-fi. Przeszkadza w tym wiele czynników, począwszy od luźno przymocowanych głośników przez niedostateczną moc radioodbiornika aż po gwar za drzwiami. Dzięki powyższym poradom można wyciągnąć maksimum ze swojego auta przy stosunkowo niewielkim koszcie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)