Na AGH powstał wózek elektryczny sterowany mimiką!

Do sukcesów polskiej nauki można dopisać kolejny. Tym razem jest to wózek inwalidzki sterowany za pomocą fal mózgowych i mimiki twarzy.

Wózek inwalidzki (fot. TVP Info)
Wózek inwalidzki (fot. TVP Info)
Grzegorz Nowak

04.04.2011 | aktual.: 11.03.2022 11:52

Do sukcesów polskiej nauki można dopisać kolejny. Tym razem jest to wózek inwalidzki sterowany za pomocą fal mózgowych i mimiki twarzy.

Zapewne nie wszyscy śledzą na bieżąco telewizję, więc pewnie nie słyszeliście o prototypie ciekawego wózka inwalidzkiego, który powstał na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Wózek elektryczny ma pomóc niepełnosprawnym, którzy nie mogą poruszać rękami i nogami - i to wszystko dzięki urządzeniu czytającemu fale mózgowe i prostym ruchom mimicznym.

Do tej pory pojawiło się kilka wózków sterowanych np. przez wydychanie powietrza, a także parę prototypów opierających się na czytnikach fal mózgowych (o których nawet pisaliśmy na Gadżetomanii). Jest to jednak pierwsze urządzenie tego typu skonstruowane przez Polaków i dodatkowo korzystające z mimiki twarzy.

Do sterowania wózkiem potrzebna jest opaska z czujnikami fal mózgowych zakładana na głowę. Użytkownik, zaciskając zęby, wprawia wózek w ruch, a ruchy gałek ocznych pokazują kierunek jazdy. Na razie istnieje jeden prototypowy egzemplarz, jednak sama technologia to ogromna szansa dla osób, które mogą jedynie poruszać głową.

Wedle zapewnień konstruktorów finalny produkt, który mógłby wejść do sprzedaży, nie powinien być droższy od tradycyjnych wózków elektrycznych. Filmowy reportaż pokazujący działanie wózka możecie obejrzeć na stronie Telewizji Polskiej.

Źródło: tvp.info

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.