Na film czy do kina? [premiery 6 maja]

Na film czy do kina? [premiery 6 maja]

Na film czy do kina? [premiery 6 maja]
Ireneusz Podsobiński
05.05.2011 08:00

Zima nam nie odpuszcza, powrót chłodów dołuje, czym zatem się pocieszyć? Oczywiście filmami, gdyż w nadchodzący weekend całkiem sporo filmów do wyboru. Reżyser Moon powraca, ktoś traci swoją tożsamość, a inni jeżdżą stuningowanymi furami - to tylko część tego, co Was czeka na koniec tygodnia. Innymi słowy, dla każdego coś miłego.

| Kod nieśmiertelności

Chyba każdy miłośnik Moon z niecierpliwością wyczekiwał nowej produkcji Duncana Jonesa. Czy reżyser po raz kolejny udźwignął hype, który się wokół niego narodził? Jeśli wierzyć ocenom z zagranicznych premier, jest naprawdę dobrze - widzowie zadowoleni (IMDb 7.8/10) i krytycy zadowoleni (Rotten Tomatoes 90%). Z recenzji wynika, że Kod nieśmiertelności to nie tylko dynamiczny thriller sci-fi, ale także dramat o ludziach. Co ciekawe, ponoć w filmie nie zabrakło specyficznego humoru, co nadaje mu wyrafinowania. Niestety niektórzy straszą kiepskim zakończeniem. Może to trochę martwić, gdyż w tego typu kinie, w którym fabuła ma nas poniekąd zaskakiwać, nie zwiastuje to zbyt dobrze. Ale czy warto przejmować się tymi kilkoma negatywnymi głosami?

Obraz
© [źródło](http://niezlekino.pl/images/2011/05/source_code_ver2.jpg)

| Szybcy i wściekli 5

Nie byłem fanem tej serii i raczej nim nie zostanę. Nie zmienia to faktu, że intrygują mnie oceny najnowszej części serii. Zazwyczaj bywa tak, iż im dalej w las, tym gorzej. Cóż, piąta odsłona przeczy temu założeniu, gdyż Szybcy i wściekli 5 mają najwyższą ocenę z całej serii. Co ciekawe, widzowie i krytycy są zgodni - IMDb 7.9/10, RT 79%. I nie są to oceny wstępne zaraz po premierze, lecz przy 8 tysięcy głosach i na podstawie ponad 150 recenzji.

Ojciec chrzestny tuningowanych samochodów? Aż tak daleko bym się nie posunął, bo jednak wszyscy zgodnie podkreślają bezmózgą rozrywkę, ale równocześnie rozrywkę na najwyższym poziomie. Jest głośno, testosteron wylewa się z ekranu, akcji nie ma końca, a CGI pojawia się w śladowych ilościach. Idealne kino dla prawdziwych mężczyzn? Ja nadal pozostaję sceptycznym, bo należę do tej grupy, której niezbyt do gustu przypadli Niezniszczalni. Ale co ja tam wiem ;)

Obraz
© [źródło](http://niezlekino.pl/images/2011/05/fast_five_ver5.jpg)

| Tożsamość

Wyśmienitym filmem Uprawodzona, Liam Neeson udowodnił, że w kinie akcji czuje się jak ryba w wodzie. Czy potwierdził to także w nowym thrillerze Jaume'a Colleta-Serra (znanego przede wszystkim z horrorów Sierota i Dom woskowych ciał)? Według recenzji jest nieźle, ale mogło być lepiej - IMDb 7.2/10, RT 55%. Rozwiązywanie zagadki sprawia dużą przyjemność, film trzyma w napięciu, jednakże wielu recenzentów wypomina dziury fabularne. Można z nimi żyć, o ile są sprytnie ukryte lub przytłoczone ciekawszymi elementami. Czy tak jest w tym przypadku? Chciałoby się powiedzieć, że wrażenie może popsuć kategoria PG-13, ale pamiętajmy, że film Uprowadzona nie ucierpiał na tych ograniczeniach.

Obraz
© [źródło](http://niezlekino.pl/images/2011/05/unknownposterliamneeson.jpg)

| To i owo

To nie koniec wszelakich nowości, więc rzućmy okiem, co jeszcze na nas czeka:

Gnomeo i Julia (zwiastun) - klasyk szekspirowski w wersji z krasnalami ogrodowymi. Oceny: IMDb 5.7/10, RT 55%.

Woda dla słoni (zwiastun) - romansidło z bożyszczem nastolatek, niejakim Patisonem. Oceny: IMDb 7.0/10, RT 54%.

Jaskinia zapomnianych snów (zwiastun) - dokument Wernera Herzoga o niezwykłych malowidłach we francuskiej jaskini. Oceny: IMDb 7.5/10, RT 94%.

Puzzle (zwiastun) - argentyńsko-francuski dramat o niespodziewanie odkrytej fascynacji... puzzlami. Ocena: IMDb 6.8/10.

Oni szli Szarymi Szeregami (zwiastun) - polski fabularyzowany dokument o organizacji podziemnej z II Wojny Światowej. Oceny: brak

Miejski serwis randkowy (zwiastun) - czesko-słowacki dokument o próbie ustatkowania trzydziestoletnich singli. Ocena: IMDb 7.5/10.

Obraz
© [źródło](http://niezlekino.pl/images/2011/05/gnomeo_and_juliet_ver2.jpg)

Foto: Impawards

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)