Na film czy do kina? [premiery 7 stycznia]

Na film czy do kina? [premiery 7 stycznia]06.01.2011 08:05
Na film czy do kina? [premiery 7 stycznia]
Ireneusz Podsobiński

W gruncie rzeczy powinienem napisać "5-7 stycznia", bo tym razem premiery nowych filmów rozłożone są na trzy dni. Przyjrzyjmy się, co też ciekawego czeka na nas w pierwszy weekend nowego roku (tak, wiem, Sylwester był w piątek).

| Megamocny (Megamind)

Poprzedni rok bez wątpienia należał do filmów animowanych. Niezwykle trudno wybrać ten najlepszy, ale czy komuś to przeszkadza? Ważne, że dostarczyły nam (zarówno małym, jak i dużym) sporo wrażeń i rozrywki. Czy w tym roku będzie podobnie?

Na pierwszy ogień idzie Megamocny (choć gwoli ścisłości to jeszcze produkcja z 2010 roku - dziękujemy ci, dystrybutorze). Historia, której głównym bohaterem jest super-złoczyńca, może niektórych skonfundować. Ale już *Jak ukraść Księżyc *udowodnił, że nie taki diabeł straszny, jak go malują. Jednakże dzieła pokroju Toy Story 3 bym się nie spodziewał - potwierdzają to zgodnie widzowie (IMDb 7.3/10) i krytycy (Rotten Tomatoes 72%). Z recenzji można wywnioskować, że Megamocny jest co prawda ładny wizualnie, ale nie porywa i nie śmieszy jakoś specjalnie. Ot, przyjemna rozrywka bez fajerwerków.

381075648158252778
Źródło zdjęć: © [źródło](http://niezlekino.pl/images/2011/01/megamind_ver8.jpg)

| Tamara i mężczyźni

Następnie mamy pierwszą w tym roku (ale tylko u nas) premierę ekranizacji komiksu. "Że co?!", spytacie zapewne, patrząc na tytuł i plakat. Zapewne nie wszyscy zdają sobie sprawę, że Tamara Drewe jest adaptacją krótkiej formy komiksowej stworzonej przez Brytyjkę, Posy Simmonds. Pierwszy odcinek opublikowano w *The Guardian *w 2005 roku.

W tytułowej roli występuje urocza Gemma Arterton, którą w 2010 roku mogliśmy podziwiać dość często (Książę Persji, Starcie Tytanów, Uprowadzona Alice Creed). Sęk w tym, że owa produkcja jakoś szczególnie mnie nie interesuje, co potwierdzają recenzje - widzowie i krytycy znowu są zadziwiająco zgodni (IMDb 6.7/10, RT 68%). Innymi słowy, krótka forma komiksowa błyskotliwie wyśmiewała różne przywary brytyjskiej klasy średniej, lecz długa forma przynudza i nie bawi jak oryginał.

381075648158514922
Źródło zdjęć: © [źródło](http://niezlekino.pl/images/2011/01/tamara_drewe_ver3.jpg)

|Weekend

W sumie nie wiem, dlaczego poświęcam osobne miejsce dla tego polskiego dziełka, ale może ktoś dwa razy się zastanowi, zanim wybierze się na tę wątpliwej jakości produkcję. Nawet nasza czytelnicza Ola opisała swoje negatywne wrażenia w sylwestrową noc (!):

[cytat]Właśnie wróciłam z przedpremierowego, sylwestrowego pokazu filmu WEEKEND. Powiem krótko – większej żenady i kiczu w życiu nie widziałam. Zwiastun przy samym filmie to dzieło sztuki!! Film tandetny, kolejna polska komedia gdzie bez tanich żartów i mnóstwa przekleństw, krwi, dup, gejów i szybkich samochodów nie może się obejść, widać reżyser ma widzów za idiotów bo chyba musi sądzić że kogoś to będzie bawić. Być może tak, ale wyłącznie tych którzy uwielbiają kino tandetne. Nawiązania do Matrixa i Pulp Filction to nieudolne próby dorównania przez p. Pazurę do filmów nieprzeciętnych i jedynych w swoim rodzaju. Widać nie ma pomysłu na siebie skoro już na początku swojej reżyserskiej drogi kopiuje pomysły innych, niestety nieudolnie!! Ogromne ROZCZAROWANIE, NIE POLECAM, strata czasu i pieniędzy!![/cytat]

Tak mocne słowa napisane o 3 w nocy, gdy niektórzy jeszcze się bawili na sylwestrowych imprezach, coś oznaczają. Recenzje na innych stronach również nie nastrajają optymistycznie. Czujcie się zatem ostrzeżeni!

381075648158842602
Źródło zdjęć: © [źródło](http://niezlekino.pl/images/2011/01/7348109.3.jpg)

| Ktoś mógł widzieć, ktoś mógł słyszeć

Tym razem zmodyfikowałem trochę Nikt nie widział, nikt nie słyszał, bo kilka pozycji wydaje się być mimo wszystko interesujących:

Jak spędziłem koniec lata - rosyjski dramat w arktycznych klimatach (IMDb 7.2/10)

Hadewijch - francuski dramat w ekstremalnie religijnych klimatach (IMDb 6.7/10, RT 76%)

Soul Kitchen - niemiecki komediodramat w smakowitych klimatach (IMDb 7.3/10, RT 74%)

381075648159170282
Źródło zdjęć: © [źródło](http://niezlekino.pl/images/2011/01/HadewijchMoviePoster.jpg)

Foto: Impawards, Filmweb

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)