WAŻNE
TERAZ

Mocne słowa Zełenskiego w Davos. "Nic się nie zmieniło"

Na film czy do kina? [premiery 8 kwietnia]

Długa podróż, Rio de Janeiro i brak smyczy - oto słowa-klucze premier najbliższego weekendu. Tym razem mało głośnych tytułów, ale wygłodniały widz na pewno znajdzie coś dla siebie. Jak miło wyskoczyć do kina bez dygotania po drodze.

Na film czy do kina? [premiery 8 kwietnia] 1
Ireneusz Podsobiński

| Niepokonani

Chciałoby się rzec, że dramat Niepokonani jest oparty na faktach. Owszem, mamy do czynienia z ekranizacją książki Długi marsz Sławomira Rawicza, który to rzekomo opisał w niej swoje przeżycia. Sęk w tym, że ponoć autor przywłaszczył sobie biografię innego polskiego żołnierza, Witolda Glińskiego (wywiad z nim możecie przeczytać TUTAJ). Na tym jednak nie koniec. Niektórzy twierdzą, iż on również "mija się z prawdą" (odsyłam do Wikipedii).

Ale mówimy tutaj o ekranizacji, która może te wszystkie kontrowersje odłożyć na bok. Historia prawdziwa, czy nieprawdziwa - tak naprawdę liczy się tylko oddziaływanie na nasze emocje. A z recenzji można wywnioskować, że pod tym względem film sprawdził się całkiem przyzwoicie. Widzowie i krytycy są co do tego zgodni - IMDb 7.4/10, Rotten Tomatoes 76%. Epicka historia, mocne kreacje aktorskie i piękna strona wizualna, czyli po prostu dobry dramat przygodowy.

Na film czy do kina? [premiery 8 kwietnia] 2
© [źródło](http://niezlekino.pl/images/2011/04/way_back.jpg)

| Rio

Rzadko się zdarza, by amerykański film miał premierę w Polsce cały tydzień przed... USA. Jak widać nie zawsze muszą być kilkumiesięczne opóźnienia. Na szczęście gdzieniegdzie odbyły się już seanse przedpremierowe, a z nich wynika, że *Rio *to rozrywka na najwyższym poziomie - IMDb 8.2/10 (4 recenzje - 3 entuzjastyczne, 1 bardzo umiarkowana), RT 100% (11 recenzji). Kolorowa eksplozja w 3D (ponoć całkiem przyzwoitym) nie zwalnia tempa i bawi do samego końca, a latynoskie rytmy Rio de Janeiro potrafią rozruszać każdego sztywniaka. Idealna rozrywka dla całej rodziny? Wszystko na to wskazuje, więc chyba możemy bez obaw wkręcać się powoli w gorące klimaty (lato tuż tuż).

Na film czy do kina? [premiery 8 kwietnia] 3
© [źródło](http://niezlekino.pl/images/2011/04/rio_ver3.jpg)

| Bez smyczy

Bracia Farrelly, podobnie jak Judd Apatow, lubują się w wulgarnych i ostrych komediach, ale równocześnie zawsze przemycają w nich jakiś morał. Dlatego też pod nosem śmiałem się z tematyki filmu Bez smyczy, choć wiedziałem, że ostatecznie skończy się na obronie wartości rodzinnych. No bo gdzie może nam być lepiej, niż obok ukochanego partnera? Skok w bok to tylko chwilowa przyjemność, która szybko mija, a potrafi zranić jak niespodziewany cios nożem w plecy. Warto? Na to każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Szkoda tylko, że komedia braci Farrelly nie sprawdza się w tym aspekcie, w którym powinna najbardziej - humor prostacki i mało zabawny. Oceny nie pozostawiają złudzeń - zwykli zjadacze chleba może i bawili się lepiej (IMDb 6.1/10), ale krytycy nie mieli zamiaru iść na kompromisy (RT 34%).

Na film czy do kina? [premiery 8 kwietnia] 4
© [źródło](http://niezlekino.pl/images/2011/04/hall_pass.jpg)

| Nostro periculo...

... czyli na nasze ryzyko.

Erratum (zwiastun) - ponoć najlepsza rola Tomasza Kota od czasów Skazanego na bluesa. Oceny: Filmweb 7.6/10, Stopklatka 7.46/10.

Grek Zorba (zwiastun) - klasyk z 1964 roku w polskich kinach. Oceny: IMDb 7.7./10, RT 80%.

13-ty dzień (zwiastun) - prawdziwa (jak zawsze) historia cudu w Fatimie. Oceny: IMDb 9.7/10 (14 głosów).

Na film czy do kina? [premiery 8 kwietnia] 5
© [źródło](http://niezlekino.pl/images/2011/04/erratum.jpg)

Foto: Impawards, Filmweb

Źródło artykułu: WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Windows 11 26H1. Nadchodzi specyficzna aktualizacja
Windows 11 26H1. Nadchodzi specyficzna aktualizacja
Polacy je kochają. To przepis na cukrzycę i choroby serca
Polacy je kochają. To przepis na cukrzycę i choroby serca
Setki naturalnych rolek śnieżnych. Rzadkie zjawisko zimowe
Setki naturalnych rolek śnieżnych. Rzadkie zjawisko zimowe
Babcia miała go w kuchni. Dziś może być więcej warty
Babcia miała go w kuchni. Dziś może być więcej warty
Windows 11 uprości identyfikację aktualizacji sterowników sprzętu
Windows 11 uprości identyfikację aktualizacji sterowników sprzętu
Odkrycie po 29 latach. Nietypowa opcja w Office 97
Odkrycie po 29 latach. Nietypowa opcja w Office 97
Spoczęła na dnie. Nie wiedzą, jak się tam znalazła
Spoczęła na dnie. Nie wiedzą, jak się tam znalazła
PKO BP zaapelował do klientów. Podał kluczowe zasady bezpieczeństwa
PKO BP zaapelował do klientów. Podał kluczowe zasady bezpieczeństwa
Nikt jej nie widział. Przez ponad 100 lat była na mapach
Nikt jej nie widział. Przez ponad 100 lat była na mapach
Copilot w Eksploratorze plików. Zmiana w Windows 11
Copilot w Eksploratorze plików. Zmiana w Windows 11
Uwaga na vishing. Oszuści wykorzystują AI
Uwaga na vishing. Oszuści wykorzystują AI
Rekord z głębin. Ryba i ślimak żyją na samym dnie
Rekord z głębin. Ryba i ślimak żyją na samym dnie
ZATRZYMAJ SIĘ NA CHWILĘ… TE ARTYKUŁY WARTO PRZECZYTAĆ 👀