Na film czy do kina? [premiery 8 lipca]
Pogoda nie zna litości. Nie znają także polscy dystrybutorzy, wprowadzając w ten weekend filmy ze sporym opóźnieniem. Ponoć lepiej późno, niż wcale, prawda?
| Strefa X
W ubiegłym roku było głośno na temat debiutanckiego filmu Garetha Edwardsa. Reżyser zapragnął pewnie nakręcić dobry monster movie, ale oczywiście nie starczyło mu pieniędzy. W takim przypadku trzeba liczyć na własne pomysły, co się Edwardsowi udało. Do tego stopnia, że ponoć producenci z Hollywood zaproponowali mu już reżyserię kolejnego remake'u Godzilli.
Strefa X (w oryginale Monsters) zebrała całkiem dobre recenzje - IMDb 6.5/10, Rotten Tomatoes 71%. Zalety można uznać równocześnie za wady i na odwrót. Przede wszystkim, film nie jest typowym monster movie. Tytułowe potwory są tylko tłem dla historii o relacjach międzyludzkich. To w gruncie rzeczy hybryda dramatu, kina drogi i sci-fi. Akcji tutaj zbyt wiele nie uświadczycie, ale za to klimatu jest co nie miara. Wolne tempo odstraszy jednak fanów dynamicznego kina - ograniczenia budżetowe dają o sobie znać. Za to niczego nie można zarzucić stronie wizualnej. Mimo że Edwards miał do dyspozycji zaledwie 500 tys. $, wykorzystał każdego centa - świetna scenografia i naprawdę solidne efekty specjalne.
Powtarzam ku przestrodze, by nie było później zgrzytania zębami - to nie jest film akcji, lecz dramat!
| Niebo nad Saharą
Zastanawiam się, co skłoniło dystrybutorów do wypuszczenia tego filmu w rodzimych kinach, skoro miał on premierę w 2009 roku? Na myśl przychodzi mi tylko osoba Marion Cotillard (Incepcja), ale czy będzie ona w stanie przyciągnąć ludzi? Bo o filmie nie było głośno, a i recenzji nie zebrał najlepszych (IMDb 5.8/10). Nuda, piasek, piękna aktorka i niewiele więcej. Może niektórym to wystarczy.
| To i owo
Kolejne ubiegłoroczne premiery, które dopiero teraz trafiają do naszych kin:
W lepszym świecie (zwiastun) - duńsko-szwedzki dramat o ciężkim życiu dwóch rodzin. Zdobywca tegorocznego Oskara za najlepszy film nieanglojęzyczny. Ocena: IMDb 7.7/10
*Męski erotyk *(zwiastun) - duński dokument na temat erotyki w formie melancholijnego eseju. Ocena: IMDb 5.2/10
Foto: Impawards, Filmweb