Najbardziej chybione prognozy rozwoju Internetu i komputerów [TOP 10]

Najbardziej chybione prognozy rozwoju Internetu i komputerów [TOP 10]

Facepalm (Fot. Flickr/.Mitch/Lic. CC by)
Facepalm (Fot. Flickr/.Mitch/Lic. CC by)
Łukasz Michalik
25.03.2011 15:57, aktualizacja: 14.01.2022 13:40

"W przyszłości komputery mogą ważyć mniej niż 1,5 tony" - takie zdanie znalazło się w wydanym ponad pół wieku temu magazynie o nowych technologiach. Przekonaj się, jak bardzo nietrafione były inne przepowiednie znanych postaci z branży IT.

"Popular Mechanics", 1949

ENIAC (Fot. Flickr/Revolweb/Lic CC by-sa)
ENIAC (Fot. Flickr/Revolweb/Lic CC by-sa)

"Popular Mechanics", 1949:

W przyszłości komputery mogą ważyć mniej niż 1,5 tony.

W czasach gdy szczytem komputerowej technologii był 30-tonowy ENIAC, przewidywania czasopisma dotyczące wagi sprzętu komputerowego brzmiały dość odważnie.

Czas bezlitośnie zweryfikował założenie. Choć przepowiednia jest w zasadzie poprawna, to można zarzucić jej zbyt daleko idącą ostrożność - magazynowi chodziło zapewne o przedział 500-1500 kg.

Wydajne i wygodne w użyciu laptopy ważą ok. 1,5 kilograma, a netbooki i tablety – zaledwie kilkaset gramów.

Prentice-Hall, 1957

Obraz

Redaktor wydawnictwa Prentice-Hall, 1957:

Przejechałem ten kraj wzdłuż i wszerz. Rozmawiałem z ludźmi, którzy świetnie zarządzają swoimi przedsiębiorstwami. Moje informacje pochodzą z najlepszego źródła i mogę pana zapewnić, że przetwarzanie danych jest modą przejściową i nie przetrwa nawet roku.

Redaktor prowadzący działu książek biznesowych wydawnictwa Prentice-Hall odpowiedział w ten sposób na sugestię podwładnego, który zaprezentował mu maszynopis książki opisującej przetwarzanie danych.

Mimo pesymistycznych prognoz wygląda na to, że dziedzina nauki zwana informatyką ma się całkiem dobrze ;).

Ken Olsen, 1977

30 lat temu - marzenie geeka (Fot. Flickr/babbagecabbage/Lic. CC by)
30 lat temu - marzenie geeka (Fot. Flickr/babbagecabbage/Lic. CC by)

Ken Olsen, 1977:

Nie ma powodu, dla którego ktokolwiek chciałby mieć w swoim domu komputer.

Ken Olsen był założycielem i szefem Digital Equipment Corporation. Firma, poza systemami mainframe, zajmowała się produkcją mikrokomputerów dla naukowców i inżynierów. Choć na pierwszy rzut oka słowa Kena wydają się absurdalne, warto przypomnieć ich kontekst.

Ken Olsen nie miał na myśli mikrokomputerów, które pod koniec lat 70. zaczynały szybko zdobywać popularność, ale „komputer” w znaczeniu systemu nadzorującego działanie domu.

Nawet po uwzględnieniu tych zastrzeżeń wątpliwości Kena okazują się nieuzasadnione – komputery sterujące różnymi aspektami mieszkań czy całych budynków staja się coraz popularniejsze.

Bill Gates, 1989

Bill zgubił szklaną kulę (Fot. Flickr/Claudio Andres./Lic. CC by)
Bill zgubił szklaną kulę (Fot. Flickr/Claudio Andres./Lic. CC by)

Bill Gates, 1989:

Nigdy nie zrobimy 32-bitowego systemu operacyjnego.

Nikt nie wie, co skłoniło Billa do wygłoszenia takiego oświadczenia. Jego słowa są tym dziwniejsze, że przejście z 8 na 16 bitów zostało przecież wykonane, kolejne zmiany były zatem zupełnie logiczne.

„Nigdy” oznaczało w przypadku Microsoftu 4 lata. 32-bitowy Windows NT 3.1 zadebiutował w 1993 roku.

Bill Gates, 1987

OS/2 Warp (Fot. Guidebookgallery.org)
OS/2 Warp (Fot. Guidebookgallery.org)

Bill Gates, 1987:

Wierzę, że OS/2 będzie najważniejszym systemem operacyjnym i prawdopodobnie programem wszech czasów.

Cytat pochodzi z przedmowy do poradnika dla programistów tworzących aplikacje dla OS/2 – systemu operacyjnego, tworzonego wspólnie przez Microsoft i IBM-a.

Mimo licznych zalet nazywanie OS/2 najważniejszym programem w dziejach to gruba przesada, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę sukces systemu operacyjnego Microsoftu. Koniec OS/2 nastąpił w 2006 roku, gdy IBM zaprzestał wsparcia dla wersji OS/2 Warp.

Paul Allen, 1993

Obraz

Paul Allen, 1993:

Można pomyśleć, że jeśli jesteś anonimowy, to robisz, co tylko chcesz, ale grupy mają własne poczucie wspólnoty i tego, co możemy robić.

Naiwna wiara w etyczne zasady kierujące społecznościami nie znalazła żadnego potwierdzenia w Sieci. Złudne poczucie anonimowości sprawia, że wszędzie tam, gdzie identyfikacja jest w jakiś sposób utrudniona, Internet staje się gigantycznym rynsztokiem pełnym bluzgów, werbalnej agresji i najpodlejszych zachowań.

Ken Kutaragi, 2006

Nawet nie próbuj grać na PS! (Fot. Flickr/Robert Couse-Baker/Lic. CC by)
Nawet nie próbuj grać na PS! (Fot. Flickr/Robert Couse-Baker/Lic. CC by)

Ken Kutaragi, 2006:

PS3 nie jest maszyną do gier.

Ken Kutaragi, znany jako ojciec PlayStation, z pewnością wie najlepiej, do czego powinny służyć stworzone przez niego urządzenia. I choć wypowiedź dotyczyła architektury PS3, miliony użytkowników z całego świata mają na ten temat odmienne zdanie.

Steve Jobs, 1989

NeXT
NeXT

Steve Jobs, 1989:

Szczęka ci opadnie!

Po odejściu z Apple Computer Steve podjął próbę stworzenia nowej firmy i tymi słowami podsumował wypowiedź dla "The New York Times" dotyczącą pierwszego komputera NeXT.

W ciągu kilku lat powstała seria stacji roboczych NeXT i dedykowany system operacyjny. Niestety, zaporowe ceny przełożyły się na małą popularność – w 1993 roku firma NeXT zrezygnowała z produkowania komputerów.

Bill Gates, 2004

Naprawdę dużo SPAM-u (Fot. Flickr/jetalone/Lic. CC by)
Naprawdę dużo SPAM-u (Fot. Flickr/jetalone/Lic. CC by)

Bill Gates, 2004:

W ciągu dwóch lat spam przejdzie do historii.

Od przepowiedni Billa minęło już 7 lat, a spamerzy radzą sobie całkiem nieźle. Spektakularne akcje, takie jak likwidacje botnetów Waledac i Rustock, nie sprawiają niestety, że utrapienie w postaci spamu przestaje zapychać nasze skrzynki mailowe.

Sir Alan Sugar, 2005

Amstrad CPC-6128 (Fot. FLickr/Soupmeister/Lic. CC by-sa)
Amstrad CPC-6128 (Fot. FLickr/Soupmeister/Lic. CC by-sa)

Sir Alan Sugar, 2005:

Do następnych świąt iPod będzie martwy.

Zasłużony twórca firmy produkującej popularne w latach 80. komputery Amstrad nie docenił połączenia niezłego produktu z doskonałym marketingiem.

Choć dzięki zasługom Sir Alan zyskał miejsce w brytyjskiej Izbie Lordów, przepowiednie dotyczące rynku przenośnych odtwarzaczy muzyki z pewnością nie są jego mocną stroną.

Nieobecni

W Sieci dość popularne są cytaty, które pozornie powinny znaleźć się w tym zestawieniu: stwierdzenie Billa Gatesa, że 640 kb pamięci wystarczy każdemu, i przewidywania szefa IBM-a, iż kilka komputerów zaspokoi światowy popyt na ten sprzęt. Dlaczego te słowa nie zostały uwzględnione?

Odpowiedź jest prosta: mają tyle wspólnego z prawdą co opowieści o czarnej wołdze i wycinaniu nerek w supermarketach ;).

Nie ma wiarygodnego źródła potwierdzającego słowa szefa IBM-a, a Bill Gates zaprzecza, by kiedykolwiek mógł powiedzieć coś tak głupiego. Wydaje się, że ma rację – choć cytat jest popularny, nikt nie potrafi wskazać, gdzie i kiedy Bill powiedział takie słowa.

Czy znacie jakieś inne, nietrafione prognozy związane z branżą IT?

Źródło: Make Use Of

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)