Najbardziej przydatne a mniej znane opcje Gmaila i innych usług Google'a [TOP 10]

Najbardziej przydatne a mniej znane opcje Gmaila i innych usług Google'a [TOP 10]
Łukasz Michalik

06.01.2011 16:11, aktual.: 14.01.2022 14:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Usługi Google'a potrafią bardzo ułatwić życie. W wielu przypadkach warto zmienić domyślne ustawienia i dopasować je do swoich potrzeb. Sprawdź, jakie są ciekawe, nietypowe, ale warte uwagi opcje aplikacji z Mountain View.

Wyświetlanie zdjęć w e-mailach

Wyświetalnie zdjęć w e-mailach
Wyświetalnie zdjęć w e-mailach

Domyślnie Gmail nie wyświetla obrazków dołączonych do e-maili od nieznanych nadawców. To rozsądne ustawienie. Wyświetlane są jednak zdjęcia od osób, znajdujących się na naszej liście kontaktów, co nie wszystkim musi się podobać.

Aby to zmienić, wejdź w Ustawienia a następnie wybierz Ogólne. Pozycja Treści zewnętrzne pozwala na wyłączenie wyświetlania zdjęć od znanych nadawców.

Zdjęcia z określoną licencją

Filtr licencji
Filtr licencji

Wyszukiwarka grafiki może mieć wiele zastosowań. Jeśli jednak poszukujemy zdjęć, na których mamy zamiar zarabiać, wykorzystując je np. na firmowej stronie WWW, dużym ułatwieniem jest filtrowanie wyników w Google'u.

Po wpisaniu zapytania i wybraniu linku Grafika, uzyskujemy dostęp do szukania zaawansowanego. Wśród wielu opcji znajduje się tam rozwijana lista, pozwalająca na zawężenie poszukiwań wyłącznie do grafik z określoną licencją – np. z możliwością komercyjnego wykorzystania.

Filtr jest ogromnym ułatwieniem, jednak Google zastrzega, że ostateczna weryfikacja licencji, na jakiej udostępniane są zdjęcia, należy do użytkownika.

Wyłączenie niepotrzebnych usług w Gmailu

Wyłączanie usług
Wyłączanie usług

Używasz Gmaila tylko do obsługi poczty? Buzz czy Czat to tylko niewarte Twojej uwagi dodatki? W takim wypadku warto pozbyć się niepotrzebnych funkcji. Rozwiązanie jest bardzo proste – przewiń stronę na sam dół. Tuż nad stopką znajdziesz kilka linków, które mogą Cię zainteresować.

Kilka kliknięć pozwoli ponownie zrobić z Gmaila prostą, funkcjonalną i szybką aplikację do obsługi poczty :).

Ustawienia filtru rodzinnego

Ustawienia SafeSearch
Ustawienia SafeSearch

Google SafeSearch to przydatna funkcja. Filtrowanie nieodpowiednich dla niektórych odbiorców treści to bardzo dobry pomysł. W zależności od oczekiwań możesz jednak zmienić sposób działania filtru na stałe.

W lewym górnym rogu znajdziesz Ustawienia i Ustawienia wyszukiwania. Po wybraniu tej opcji masz możliwość permanentnego wyłączenia filtru rodzinnego.

Przeliczanie walut

Przelicznik walut
Przelicznik walut

Google to również wygodny przelicznik walut. W polu wyszukiwania wystarczy podać kwotę i waluty, w jakich ma nastąpić przeliczenie. Warto przy tym pamiętać, że kursy walut są aktualizowane na podstawie danych Citibanku, a zatem w innych bankach lub kantorach mogą wystąpić nieznaczne różnice.

Szybkie przeliczanie działa dla najpopularniejszych, a jednocześnie jednoznacznych walut - nie skorzystamy z tej usługi w przypadku np. korony lub franka.

Wyłączenie zapisywania historii

Zapisywanie historii
Zapisywanie historii

Gdy zalogujesz się do którejś z usług Google’a, wszystkie Twoje działania są rejestrowane. Zapisywane są między innymi pytania, jakie zadajesz wyszukiwarce. Jeśli chcesz tego uniknąć, możesz wyłączyć logowanie wyszukiwania.

Wystarczy, że przejdziesz na stronę google.pl/history, aby uzyskać dostęp do ustawień związanych z historią korzystania z wyszukiwarki. Masz tam możliwość wyłączenia zapisywania historii, co zostanie potwierdzone dobrze widocznym komunikatem.

Ustawienia Buzza

Ustawienia Buzza
Ustawienia Buzza

Choć usługa Google Buzz przestała już budzić większe emocje, wciąż możesz zostać niemile zaskoczony informacjami, jakie za jej pośrednictwem zdobywają na Twój temat nieuprawnione osoby.

Jeśli nie korzystasz z Buzza, możesz go po prostu wyłączyć. Jeśli jednak używasz tej usługi, sprawdź, jakie dane są za jej pośrednictwem ujawniane. Możesz to zrobić za pomocą panelu konta.

Zmiana tła wyszukiwarki

Zmiana tła wyszukiwarki
Zmiana tła wyszukiwarki

Nudzi Cię białe tło wyszukiwarki? Uważasz, że obrazki w Bingu to dobry pomysł? Jeszcze w połowie 2010 roku Google wprowadził opcję pozwalającą na dowolne ustawienie tła.

W lewym dolnym rogu znajdziesz link pozwalający na urozmaicenie strony wyszukiwania. Usługa domyślnie nie jest jednak dostępna dla użytkowników Opery.

Aby wymusić na Google’u dostęp do zmiany tła również w tej przeglądarce, wystarczy wybrać Szybką konfigurację (klawisz F12), a następnie w Preferencjach dla witryny ustawić, by Opera przedstawiała się jako Firefox. Po zmianie ustawień okaże się, że usługi Google’a działają na Operze bez problemu.

Prognoza pogody

Prognoza pogody od Google'a
Prognoza pogody od Google'a

W Google'u mamy również możliwość błyskawicznego sprawdzenia prognozy pogody dla wybranego miejsca.

Wystarczy w polu wyszukiwarki wpisać słowo pogoda i nazwę miasta – nad wynikami wyszukiwania pojawi się prognoza pogody na najbliższe dni. W podobny sposób możesz również sprawdzić wiele innych lokalnych informacji - wystarczy przed nazwą miasta wpisać np. kina, restauracje lub dyskoteki.

Otwieranie wyników wyszukiwania w nowym oknie

Obraz

W większości przeglądarek otwieranie w nowym oknie można osiągnąć klikając link środkowym przyciskiem myszy. Jak jednak mają sobie radzić użytkownicy starszych touchpadów?

Jednym z rozwiązań jest odpowiednie skonfigurowanie wyszukiwarki. Niezależnie od tego, z jakiego sprzętu i przeglądarki korzystasz, linki z wyników wyszukiwania mogą otwierać się w nowym oknie.

Wystarczy wejść w ustawienia swojego konta (google.pl/preferences) i zaznaczyć odpowiednią opcję.

Źródło: Lifehacker

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także