Najbliższe premiery 35 mm

Najbliższe premiery 35 mm

miszka1
11.08.2008 20:00, aktualizacja: 15.01.2022 15:45

O nowym polskim dystrybutorze - firmie 35 mm pisaliśmy pod koniec stycznia. Po dobrym Ładunku 200 35 mm wprowadza właśnie trzy nowe rosyjskie tytuły: Wyspa, Podróż ze zwierzętami domowymi oraz Pełen oddech. Przyjrzyjmy się im z bliska.

O nowym polskim dystrybutorze - firmie 35 mm pisaliśmy pod koniec stycznia. Po dobrym Ładunku 200 35 mm wprowadza właśnie trzy nowe rosyjskie tytuły: Wyspa, Podróż ze zwierzętami domowymi oraz Pełen oddech. Przyjrzyjmy się im z bliska.Wyspa/ Ostrow, reż. Pavel Lungin

Rok 1942, II wojna światowa. Niemiecka marynarka zajmuje radziecki holownik na Morzu Białym. Młody, przerażony marynarz zdradza przyjaciela i zabija go na żądanie wroga. Myśli, że w ten sposób uratował własne życie, ale niespodziewany wybuch zatapia statek.

Rok 1976. W małym klasztorze ukrytym na wyspie na Morzu Białym zbierają się rozbitkowie katastrofy morskiej. Czekają na pomoc Anatolia - starego mnicha, który znany jest jako uzdrowiciel i prorok. On sam uważa się jednak za wielkiego grzesznika. Jaki jest związek między historią młodego marynarza i tajemniczym mnichem?

Gdzieś na północy Rosji w niewielkim prawosławnym klasztorze mieszka wyjątkowo nietuzinkowy człowiek. Jego dziwaczne zachowanie dezorientuje i wprawia w zakłopotanie jego braci mnichów. Ci, którzy odwiedzają wyspę, wierzą, że posiada on moc uzdrawiania, egzorcyzmowania demonów i przepowiadania przyszłości. On sam jednak uważa się za człowieka niegodnego szacunku z powodu grzechu, który popełnił w młodości. Film jest przypowieścią, która łączy realia życia codziennego w Rosji z rytuałem zakonnym i porządkiem zajęć w klasztorze.

MFF Wenecja 2006

Reżyser Paweł Łungin i operator Andriej Żegałow w migoczącym świetle odmalowali niezwykłe obrazy skalistego obozowiska na krańcu ziemi i galerię zamieszkujących go wynędzniałych dusz. Nakręcili również naprawdę imponujące sceny w wypełnionej bizantyjskim przepychem i ikonami cerkwi.

*Dimitri Eipides, MFF Toronto 2006 *

Ten film może wydać się zbyt radykalny. Hegemonia indywidualizmu i wolności osobistej sprawiła, że we współczesnym świecie zapanował triumf egoizmu. Dlatego zmuszeni jesteśmy, żeby wrócić do dylematów, które, jak sądziliśmy, zostały już rozwiązane.

Paweł Łungin

Prasa o filmie

?To jest niewiarygodne, że ?Wyspa? Łungina jest tak bliska tematycznie ostatniej powieści Michela Houellebecka Le possibilite d ?une isle. W tym sensie film ten jest bardzo współczesny pod względem swoich dążeń religijnych. Jest to próba odnalezienia zbawienia poprzez wiarę?.

?Poszukiwanie przez starszego Anatolija znaczenia jego misji i drogi prowadzącej go od morderstwa do przebaczenia zostało zręcznie przedstawione przy użyciu elementów rozrywkowych i dydaktycznych. Każdy widz może odnaleźć w ?Wyspie? to, co chce zobaczyć: naiwne życie świętych lub nieco inną wersję ?Egzorcysty?.

*Gazeta ?Izwiestia? *

??film Łungina podzielił krytyków filmowych na dwie grupy. Obydwa obozy zgadzają się, że jest to niezwykłe dzieło. Znany ze stosowania intensywnych i jaskrawych kolorów, Łungin tym razem stworzył surowy i prawie jednobarwny świat. Film ten przypomina ?Nagą wyspę? według Kaneto Shindo?.

*Gazeta ?Moskowskije nowosti? *Podróż ze zwierzętami domowymi, reż. Vera Storozheva

Natalia (Ksenia Kutepowa) mieszka na stacji niedaleko torów kolejowych. Codziennie doi krowę, ? ?gospodarz? sprzedaje mleko pasażerom z przejeżdżających obok pociągów. ?Gospodarz? to jej mąż. Zabrał Natalię z domu dziecka, gdy miała 16 lat. Od tego czasu jej życie kręci się wokół domu, chlewu i pociągów, które przejeżdżają pod jej oknami bez zasłon, do jakieś nieznanego, zupełnie innego świata.. Natalia nie kocha męża, ale nie może wyobrazić sobie swojego życia bez niego. Do czasu kiedy pewnego dnia ?Gospodarz? umiera na zawał serca. Wkrótce w jej życiu pojawia się ciężarówka, i wesoły kierowca ? Serega (Dmitrij Duzev) .

Natalia uczy się żyć samodzielnie, stara się zrozumieć kim ona jest i co jej jest potrzebne do szczęścia. W jej domu zaczyna grać muzyka, pojawia się pies Koszczej, koza Berta (zamiast sprzedanej krowy), kolorowy telewizor i kierowca ? Serega. Ale Natalia nie potrzebuje takiego życia. Jej dusza zaczyna się przebudzać, Natalia zaczyna rozumieć siebie i postanawia nieść odpowiedzialność za swoje czyny. Natalia wychodzi więc naprzeciw miłości ? ale nie do mężczyzny a do nowego ?Gospodarza? Życie rodzinne i praca w gospodarstwie, którą obiecuje Natalii Sierega, to dokładne powtórzenie sytuacji z poprzednim mężem.

Natalia intuicyjnie postanawia wybrać własny rozwój, samą siebie, postanawia zrealizować siebie w pełni. Nie oznacza to, że Natalia nie potrzebuje miłości ? potrzebuje, ale nie takiej, jaką oferuje jej Serega. I w poszukiwaniu tej prawdziwej miłości, Natalia wybiera się w podróż. W podróż ze swoimi zwierzętami domowymi.

?Zanim zaczął powstawać ten film, spierałam się z autorem scenariusza ? Arkadijem Krasilszczikowym ? o czym dokładnie jest ten film ? o miłości czy o wolności? Arkadij naciskał, że film jest przede wszystkim o zwróceniu człowiekowi wolności, a nie o miłości

w powszechnym znaczeniu tego słowa. Przywrócenie wolności i szukanie swojego miejsca w tym świecie ? to podstawowy przekaz tego filmu?

*Wiera Storożowa, reżyser *

?Metafora? Oczywiście, ale w filmie Storożewoj jest i poezja i muzyka i malarstwo. I wszystko jest w harmonii, a to taka rzadkość. W ostatnim czasie nie pamięta się o tym, że kino to sztuka syntetyczna, ale nie tylko pod technicznym względem. Wierze udało się zrobić film niemodny, opowiedziany niewspółczesnym językiem kina.

??Podróż??? to dwudziesty czwarty film w moim dorobku. Bywały w mojej karierze dobre scenariusze, jednak tworzenie żadnego nie przyniosło mi tak wielkiej radości, jak praca przy filmie Wiery Storożewoj?.

*Arkadij Krasilszczikow, scenarzysta  *Pełen oddech, reż. Walery Pendrakowski

Rybackie osiedle pod Kiercza, cieszące się kiedyś dobrobytem, dziś zubożałe, zawieszone pomiędzy radziecko przeszłością, a ukraińską teraźniejszością. Przyjeżdżający tu urlopowicze, ludzi biznesu dla miejscowej ludności to osoby z odległej planety.

Irina, zamożnie usytuowana czterdziestolatka, potrzebuje męskiego ramienia. Poznaje młodego mężczyznę Kostie, który staje się jej utrzymankiem. Kochankowie postanowią odwiedzić wybrzeże Krymskie, miejsce, związane ze wspomnieniami z ich dzieciństwa. W wymierającej krymskiej wsi Irina i Kostia poznają uroki życia miejscowej ludności. Kostia poznaje młodą kobietę - rybaczkę, losy bohaterów zaczynają się komplikować?

Źródło: mat. dystrybutora

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)