Najbogatsi ludzie z branży IT. Jak wielki jest ich majątek? [TOP 15]

Najbogatsi ludzie z branży IT. Jak wielki jest ich majątek? [TOP 15]

Pieniądze naprawdę nie dają szczęścia? (Fot. InvestmentNews.com)
Pieniądze naprawdę nie dają szczęścia? (Fot. InvestmentNews.com)
Łukasz Michalik
23.09.2011 09:00, aktualizacja: 14.01.2022 12:47

Choć branża IT nie jest jedyną, w której można zarobić oszałamiającą ilość pieniędzy, z pewnością pozwala na osiągnięcie tego w bardzo młodym wieku i w krótkim czasie. Poznaj 15 najbogatszych osób z branży IT. Jakim majątkiem dysponują i jak go zdobyli?

Bill Gates

Bill Gates (Fot. Business Insider)
Bill Gates (Fot. Business Insider)

Mała niegdyś firma o nazwie Microsoft to źródło bogactwa aż 20 proc. osób z tej listy. Przez długie lata Microsoft zapewniał ponadto Billowi pierwsze miejsce na liście najbogatszych ludzi świata.

Zdobywszy sławę i miliardy dolarów, Bill wycofał się ze swojej firmy i zajął filantropią. Od lat były CEO Microsoftu regularnie przekazuje miliardy dolarów na cele dobroczynne.

Majątek: 59 mld dolarów

Larry Ellison

Larry Ellison (Fot. Business Insider)
Larry Ellison (Fot. Business Insider)

Mało ekscytująca dla większości internautów branża, jaką są bazy danych, okazała się niezwykle dochodowa.

Założyciel firmy Oracle i właściciel udziałów w niezliczonej liczbie innych przedsięwzięć mimo 67 lat na karku wie, jak korzystać z życia – do niedawna był właścicielem ósmego co do wielkości jachtu na świecie. Wśród drogich zabawek Larry’ego można znaleźć m.in. zespół regatowy BMW Oracle Racing.

Majątek: 33 mld dolarów

Jeff Bezos

Jeff Bezos (Fot, Business Insider)
Jeff Bezos (Fot, Business Insider)

Jeff to najlepszy przykład potęgi e-commerce. Założony przez niego sklep online – Amazon – od lat wyznacza standardy w zakresie konstruowania oferty, współpracy z autorami i wydawcami czy obsługi klienta. Choć warunki pracy w firmowych magazynach nie zawsze budzą entuzjazm pracowników, Amazon zapewnił swojemu założycielowi trudny do wyobrażenia majątek.

Majątek: 19,1 mld dolarów

Mark Zuckerberg

Mark Zuckerberg (Fot. Business Insider)
Mark Zuckerberg (Fot. Business Insider)

Część jego udziałów w firmie, wycenianej obecnie na 80 mld dolarów, jest obecnie warta 17,5 miliarda. Co jakiś czas wartość tę próbują zmienić dawni współpracownicy i byli przyjaciele Zuckerberga, dowodząc przed sądem, że część pieniędzy Marka należy do nich.

Majątek 17,5 mld dolarów

Sergey Brin

Sergey Brin (Fot. Business Insider)
Sergey Brin (Fot. Business Insider)

Sergey, podobnie jak Larry, swój majątek zawdzięcza Google’owi. Choć to Larry piastuje stanowisko CEO, majątek obu założycieli jest porównywalny. I w obu przypadkach pochodzi przede wszystkim z wartości udziałów w firmie.

Majątek: 16,7 mld dolarów

Larry Page

Larry Page (Fot. Google.com)
Larry Page (Fot. Google.com)

Majątek Larry’ego to efekt popularności dzieła jego życia - powodzenie Google’a to jednocześnie wymierny wzrost wartości udziałów CEO firmy. Ze względu na fakt, że większość majątku to akcje Google’a, prawdopodobna zwyżka ich kursu sprawi, że w przyszłym roku Larry będzie jeszcze bogatszy.

Majątek: 16,7 mld dolarów

Michael Dell

Michael Dell (Fot. Business Insider)
Michael Dell (Fot. Business Insider)

Jeśli mieszkasz w akademiku i potrafisz wcisnąć kość pamięci w płytę główną, jesteś mniej więcej na tym etapie, na którym Michael Dell był około 30 lat temu. Zaczął od składania komputerów i przez lata to się nie zmieniło. Zmianie uległa jedynie skala działalności.

Majątek: 15 mld dolarów

Steve Ballmer

Steve Ballmer (Douban.com)
Steve Ballmer (Douban.com)

Źródło bogactwa jest równie proste jak w przypadku Paula Allena. Wystarczyło dołączyć do Microsoftu odpowiednio wcześnie, zaliczyć kilka stanowisk i w końcu zostać prezesem firmy. A w międzyczasie wejść w posiadanie sporego pakietu akcji i przejść do historii rolami w niezapomnianych klipach reklamowych.

Majątek: 13,9 mld dolarów

Paul Allen

Paul Allen (Fot. Business Insider)
Paul Allen (Fot. Business Insider)

W przypadku Paula bogactwo ma jedno źródło. Wystarczyło w odpowiednim momencie porozmawiać z Billem Gatesem i założyć firmę Microsoft. A następnie – mimo odejścia – zachować swoją część udziałów. W ten sposób Microsoft - pośrednio, bo poprzez Paula Allena - finansuje program SETI.

Majątek: 13,2 mld dolarów

Steve Jobs

Steve Jobs (Fot. Business Insider)
Steve Jobs (Fot. Business Insider)

Ikona branży i zbawca Apple’a przez lata zadowalał się pensją w wysokości dolara rocznie. Mimo posiadania udziałów w Apple’u, większość jego majątku pochodzi z innego źródła – Steve stał się bardzo bogaty, gdy sprzedał swoją wytwórnię Pixar koncernowi Disneya.

Majątek: 7 mld dolarów

Charles Ergen

Charles Ergen (Fot. Business Insider)
Charles Ergen (Fot. Business Insider)

Pomysł Charlesa na bogactwo jest prosty – założyć płatną telewizję satelitarną, zdobyć popularność i odnieść sukces. Prostota pomysłu sprawiła, że magazyn Forbes nazwał go „prostackim potentatem przekazu satelitarnego”.

Majątek: 6,4 mld dolarów

Eric Schmidt

Eric Schmidt (Fot. Business Insider)
Eric Schmidt (Fot. Business Insider)

Po pracy w wielu znanych firmach technologicznych, jak Xerox, Sun Microsystems czy Novell, na niemal dekadę związał się z firmą Google. Jego stanowisko przejął niedawno jeden z współzałożycieli Google’a Larry Page.

Majątek: 6,2 mld dolarów

Pierre Omidyar

Pierre Omidyar (Fot. Business Insider)
Pierre Omidyar (Fot. Business Insider)

Pierre założył serwis eBay, zdobył ogromne pieniądze, a następnie w jednym z wywiadów stwierdził, że bogactwo jest nudne i postanowił rozdać swój majątek. Idzie mu całkiem nieźle – w 2007 roku jego majątek szacowany był na 8,8 mld dolarów.

Majątek: 6,2 mld dolarów

Gordon Moore

Gordon Moore (Fot. Business Insider)
Gordon Moore (Fot. Business Insider)

Twórca słynnego prawa Moore’a, które – po współczesnych modyfikacjach – głosi, że wydajność komputerów podwaja się co 2 lata. W oryginale prawo odnosiło się do liczby tranzystorów, ale zostało zaadaptowane do opisywania wielu innych zjawisk, związanych z technologiami.

Kim jest Gordon i skąd pochodzi jego majątek? To współzałożyciel i wieloletni CEO firmy Intel.

Majątek 3,7 mld dolarów

Dustin Moskovitz

Dustin Moskovitz (Fot. Business Insider)
Dustin Moskovitz (Fot. Business Insider)

Dustin razem z Markiem Zuckerbergiem założył Facebooka. W 2008 roku współpraca byłych przyjaciół zakończyła się, a o niemiłych okolicznościach, w których to nastąpiło, opowiada m.in. film The Social Network.

Dustin założył następnie własny serwis Asana. Jest najmłodszą osobą na liście najbogatszych. Warto przy okazji zauważyć, że w przypadku wielu osób z tej listy posiadany majątek jest dość umowny i zależy od aktualnej wyceny firmy, w której mają udziały.

Majątek: 3,5 mld dolarów

Źródło: Business Insider

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)