Najciekawsze bieżące projekty DARPA [cz. 1]

Najciekawsze bieżące projekty DARPA [cz. 1]27.02.2013 09:00
Najciekawsze bieżące projekty DARPA [cz. 1]
Mariusz Kamiński

DARPA jako jedna z nielicznych instytucji finansowanych przez państwo spełnia swoje zadanie z nawiązką. Szkoda, że nie mamy jej odpowiednika w Polsce. Oto kilka niesamowitych projektów z Defense Advanced Research Projects Agency.

DARPA jako jedna z nielicznych instytucji finansowanych przez państwo spełnia swoje zadanie z nawiązką. Szkoda, że nie mamy jej odpowiednika w Polsce. Oto kilka niesamowitych projektów z Defense Advanced Research Projects Agency.

Fractionated spacecraft

Dość często wspominam na łamach Gadżetomanii o technologiach kosmicznych, dlatego i tym razem zacznę od tego tematu. Dla wielu może być zaskoczeniem, że DARPA zajmuje się takimi zagadnieniami, ale można śmiało stwierdzić, że ta instytucja interesuje się właściwie każdą dziedziną choćby pośrednio związaną z nowoczesnymi technologiami (i obronnością).

Jednym ze stosunkowo nowych i wciąż realizowanych projektów jest fractionated spacecraft. To pomysł, który zakłada stworzenie satelity i statku kosmicznego, który składa się z kilku niezależnych fizycznie modułów, współpracujących ze sobą bezprzewodowo. Tak skonstruowany statek lub satelita działa jak konstelacja podsystemów. Jakie są zalety takiego rozwiązania?

390143882555771738

Architektura niezależnych podzespołów pojawiła się w opracowaniach naukowych już w 1984 r. Pozwala ona na znacznie większą elastyczność konstrukcji i dużo większą liczbę możliwych konfiguracji. Duże znaczenie ma także zmniejszenie masy całości poprzez wyeliminowanie elementów łączących podsystemy. W szczegółowym opracowaniu z 2006 r. przyrównano to rozwiązanie do komputerowych klastrów, sprawdzających się znacznie lepiej niż pojedyncze superkomputery. Bliźniacze opracowanie MIT potwierdza te zalety.

DARPA podchwyciła pomysł i zapoczątkowała program System F6. Nacisk położono na bezprzewodową transmisję danych oraz energii (!). Co szczególnie godne pochwały, DARPA ogłosiła podprogram opracowania protokołów transmisji w formie open source. Ma to być powielenie ścieżki rozwoju znanej z wielu technologii opracowywanych na potrzeby Internetu. W skład zespołu zajmującego się stroną sprzętową weszły Boeing, Lockheed Martin, Northrop Grumman oraz Orbital Sciences. W 2009 r. dołączyły IBM oraz JPL. Więcej o programie dowiecie się z kolejnych doniesień mojego autorstwa oraz z tej strony internetowej. Zachęcam do lektury!

Mind's Eye

Mind's Eye skupia się na wykorzystywaniu infrastruktury monitoringu publicznego i militarnego (drony, roboty, satelity etc.) w celu analizy pozyskanych materiałów pod kątem wykrywania zagrożeń i jak najszybszej reakcji na nie. Analizą miałaby się zajmować sztuczna inteligencja (AI), a cały proces miałby być zautomatyzowany. Brzmi jak fabuła serialu "Person of Interest"? Jest to uzasadnione porównanie.

390143882556033882

DARPA traktuje rzecz śmiertelnie poważnie. W skład zespołu badawczego wchodzi aż 12 drużyn: Carnegie Mellon University, Co57 Systems, Inc., Colorado State University, Jet Propulsion Laboratory/Caltech, Massachusetts Institute of Technology, Purdue University, SRI International, State University of New York at Buffalo, TNO (Holandia), University of Arizona, University of California Berkeley oraz University of Southern California.

Fundamentem projektu jest koncepcja wizualnej inteligencji. System uczy się podstawowych i rozbudowanych interakcji między przedmiotami i istotami żywymi, by następnie korzystać z tak zdobytej wiedzy w celu interpretowania obrazów z monitoringu. Metody kognitywne mają pozwolić na opracowywanie narracji bieżących zdarzeń wraz z wydarzeniami przyszłymi. Innymi słowy, komputer podpowie nam, co zrobi obserwowany człowiek na podstawie jego dotychczasowych poczynań.

Grupą docelową programu jest oczywiście armia i jej bezzałogowe zasoby (rekonesans, szpiegostwo). DARPA zakontraktowała kolejne 3 firmy w celu opracowania nowoczesnego nośnika tej technologii; są to: General Dynamics Robotic Systems, iRobot oraz Toyon Research Corp. Jak widać, chodzi tu przede wszystkim o (prawdopodobnie niewielkie) pojazdy bezzałogowe.

390143882556296026
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)