Najciekawsze odkurzacze cyklonowe – zapomnij o wymianie worków

Odkurzacze cyklonowe świetnie radzą sobie z zatrzymywaniem kurzu, dlatego nadają się do domów, w których mieszkają małe dzieci
Odkurzacze cyklonowe świetnie radzą sobie z zatrzymywaniem kurzu, dlatego nadają się do domów, w których mieszkają małe dzieci
Źródło zdjęć: © istockphoto.com/Martinan
Tomasz Karkuć

10.10.2017 15:07, aktual.: 09.03.2022 10:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W tym momencie odkurzacze workowe nie są już dominującym produktem w swoim segmencie, lecz tylko jednym z wielu. Coraz skuteczniej wypierają je bowiem odkurzacze cyklonowe, które są idealne nie tylko dla alergików. Jaki odkurzacz cyklonowy wybrać? Sprawdźcie nasze porady i najlepsze modele.

Zasada działania odkurzaczy cyklonowych

Odkurzacze cyklonowe są często nazywane odkurzaczami bezworkowymi. Brak worka w odkurzaczach cyklonowych powoduje, że zanieczyszczenia zbierane są do pojemnika, którego nie trzeba wymieniać, a jedynie regularnie opróżniać. Działanie odkurzaczy cyklonowych opiera się na wirowym ruchu powietrza powodującym tworzenie się siły odśrodkowej, dzięki której brud ląduje w zbiorniku. Technologia stosowana w odkurzaczach cyklonowych ma coraz więcej zwolenników, którzy chętnie sięgają po te urządzenia.

Jeśli nie macie pewności, czy warto kupić odkurzacz cyklonowy, to ten model powinien was przekonać:

Rodzaje filtrów w odkurzaczach cyklonowych

Odkurzacze cyklonowe nie mają worka, za to oczywiście mają filtr, który jest ich kluczowym elementem. Przywiązujcie do niego dużą wagę, bo w sklepach znajdziecie modele z filtrami różnego typu, takie jak:

  • odkurzacze cyklonowe z filtrem EPA;
  • odkurzacze cyklonowe z filtrem HEPA;
  • odkurzacze cyklonowe z filtrem wodnym;
  • odkurzacze cyklonowe z filtrem zmywalnym.

Filtry EPA stosowane w odkurzaczach cyklonowych to filtry starego typu, które w porównaniu z innymi najmniej skutecznie zatrzymują nieczystości. Na pewno warto jednak zwrócić uwagę na odkurzacze bezworkowe z filtrami zmywalnymi, które nie wymagają wymiany, tylko regularnego płukania w bieżącej wodzie. Jeszcze skuteczniejsze są filtry wodne umieszczane w odkurzaczach cyklonowych, które jednak wymagają czyszczenia po każdym sprzątaniu podłóg.

Dobrym wyborem może okazać się zakup odkurzacza cyklonowego z filtrem HEPA – pod warunkiem, że taki filtr będzie oznaczony numerem 13 lub 14, co oznacza najwyższą skuteczność zatrzymywania brudu. W związku z tym odkurzacze cyklonowe z filtrami HEPA H13 i HEPA H14 są polecane alergikom i wszystkim tym, którzy chcą cieszyć się powietrzem wolnym od zanieczyszczeń.

Chcecie mieć taki odkurzacz? Znaleźliśmy odpowiedni model:

Odkurzacze cyklonowe – na co zwrócić uwagę?

Nie tylko filtr świadczy o jakości odkurzaczy cyklonowych. Ponieważ są to odkurzacze bezworkowe, powinniście też zwracać uwagę na wielkość ich pojemnika na nieczystości. Odkurzacze cyklonowe z dużym pojemnikiem – czyli około 2-litrowym – to najlepszy wybór do domów jednorodzinnych i większych mieszkań. Ponieważ duży pojemnik rzadziej trzeba opróżniać, przyda się on też wszystkim leniuchom i zapominalskim.

Ten odkurzacz cyklonowy ma wyjątkowo duży pojemnik na zanieczyszczenia:

Poza tym w kontekście domowego metrażu dużą rolę odgrywa też zasięg pracy odkurzacza cyklonowego. Najlepsze odkurzacze cyklonowe mają nawet 10-metrowy zasięg, który oblicza się sumując długość rury, węża ssącego i kabla tych urządzeń. Odkurzacze cyklonowe ze znacznym zasięgiem sprawdzą się nie tylko na dużych powierzchniach mieszkaniowych, ale też w sytuacji, gdy zechcecie sprzątnąć podłogę z dala od najbliższego gniazdka.

Mamy dla was odkurzacz cyklonowy o naprawdę dużym zasięgu:

Jeśli macie w domu jakieś nietypowe powierzchnie, które chcecie wyczyścić, sprawdźcie, w jakie szczotki jest wyposażony interesujący was odkurzacz cyklonowy. Każdy bezworkowy odkurzacz powinien mieć przynajmniej 2 szczotki: do dywanów i parkietów, ale takie dodatki, jak uniwersalna ssawko-szczotka, turboszczotka czy ssawka szczelinowa, mogą okazać się bezcenne.

Nie jest łatwo znaleźć odkurzacz cyklonowy z bogatym zestawem końcówek, ale nam się to udało – sprawdźcie ten sprzęt:

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)