Najciekawsze przypadki utraty danych w roku 2008

Najciekawsze przypadki utraty danych w roku 200815.12.2008 16:21
Łukasz Rzedzicki

Rocznie w laboratoriach firmy Kroll Ontrack badanych jest ok. 50 000 przypadków utraty danych. Zdziwilibyście się znając przyczyny i okoliczności utraty plików w niektórych przypadkach. Spalenie w piekarniku? Utopienie laptopa na rybach? Zapraszam do listy TOP 10 najciekawszych przypadków utraty danych w roku 2008.

Rocznie w laboratoriach firmy Kroll Ontrack badanych jest ok. 50 000 przypadków utraty danych. Zdziwilibyście się znając przyczyny i okoliczności utraty plików w niektórych przypadkach. Spalenie w piekarniku? Utopienie laptopa na rybach? Zapraszam do listy TOP 10 najciekawszych przypadków utraty danych w roku 2008.

Lista TOP10:

  1. Dane za burtą – Wyjątkowa podróż dookoła świata mogła zakończyć się dramatem, gdy statek, którym płynął podróżnik zatonął, a wraz z nim wszystkie zdjęcia z kończącej się właśnie wyprawy. Na szczęście wizyta w laboratorium odzyskiwania danych przyniosła oczekiwane skutki i 100 proc. danych z „wyprawy życia” udało się odzyskać.
  1. Huragan niszczy zdjęcia – Gdy w 2005 roku w USA uderzył huragan Katrina, pewna para nowożeńców straciła wszystkie zdjęcia z najważniejszego dnia w ich życiu. Ich obawy co do odzyskania zdjęć wzrosły jeszcze bardziej, gdy lokalny specjalista odzyskiwania danych stwierdził, że danych zapisanych na nośniku nie da się już przywrócić. Dwa i pół roku później, po odnalezieniu nośnika w piwnicy ich domu, małżeństwo zdecydowało się na kolejną próbę odzyskania swoich najcenniejszych zdjęć, tym razem w laboratorium Kroll Ontrack. Choć proces nie należał do łatwych, zdjęcia z zaręczyn i uroczystości ślubnych znajdują się teraz w rodzinnym albumie.
  1. Na rybach choć w pracy – Przebywająca na wakacjach prawniczka postanowiła oddać się wędkowaniu wraz ze swym ojcem, nie zaniedbując zarazem obowiązków służbowych. Na łódce, którą płynęli znajdowało się jeszcze dwóch towarzyszy: znajomy ojca oraz… pracujący laptop prawniczki. Z taką formą spędzania wolnego czasu nie mógł pogodzić się pierwszy z nich, postanowił więc wyrzucić komputer przez burtę wraz z jego zawartością. W nadziei na uratowanie wszystkich swych danych prawniczka wskoczyła do wody, jednak było już za późno – choć komputer został wyłowiony, wszystkie materiały zostały utracone. Na szczęście dane z dysku zostały „wyłowione” przez ekspertów Kroll Ontrack.
  1. Western w opałach - Niezależny filmowiec wprowadzał ostatnie poprawki do swojego westernu, gdy jego komputer – MacBook Pro – zaczął wydawać dziwne dźwięki i w rezultacie przestał działać. Nie mając kopii zapasowej, reżyser przestraszył się, że cały rok ciężkiej pracy jego i ekipy filmowej pójdzie na marne. Dzięki umiejętnościom specjalistów film udało się odzyskać, reżyser dokończył swoje dzieło, a film jest teraz dostępny na DVD.
  1. Szalony pies – Pewnego słonecznego popołudnia pies jednej z amerykańskich rodzin postanowił porwać leżącego na stole pendrive’a, uznając go zapewne za przygotowany dla niego smakołyk. Choć zakupienie nowego urządzenia nie stanowiłoby problemu, na pogryzionym pendriv’ie znajdowały się zdjęcia gromadzone przez rodzinę przez ostatnie pięć lat. Na szczęście dzięki ekspertom Kroll Ontrack udało się odzyskać wszystkie fotografie, choć spokoju psa nie.
  1. Bestia czy dwulatek? – Specjaliści Kroll Ontrack otrzymali kartę SD (pochodzącą z aparatu fotograficznego), która zawierała na sobie ślady zębów. Właściciel karty, przynosząc ją do biura Kroll Ontarck, uporczywie twierdził, że dostała się ona w paszczę „dzikiego zwierzęcia” podczas jednej z jego podróży. W rzeczywistości groźnym zwierzęciem okazał się jego dwuletni syn.
  1. Wymiecione dane – Standardowe sprzątanie jednego z domów przerodziło się w „sprzątanie danych”, gdy 1 GB pendrive został wciągnięty przez odkurzacz piorący wraz z innymi nieczystościami leżącymi na podłodze. Na szczęście z zalanego urządzenia udało się odzyskać wszystkie dane, a sprzątaczka nie straciła swojej pracy.
  1. Witamy w dżungli – Naukowcy jednego z instytutów badających dziką przyrodę musieli przerwać swój projekt, gdy okazało się, że jeden z chipów przytwierdzonych do szyi dzikiej pantery uszkodził się w buszu. Ku uciesze naukowców dane udało się jednak odzyskać, a projekt dotyczący ochrony gatunku mógł być kontynuowany.
  1. Dobrze wypieczony laptop – Pewien dżentelmen, planując wyjazd na urlop, postanowił schować swojego laptopa, by zapobiec jego kradzieży w przypadku włamania. Po dłuższym zastanowieniu, na miejsce ukrycia swego komputera wybrał… piekarnik, który wydał mu się najbezpieczniejszą częścią jego domu. Niestety na ten sam pomysł nie wpadła jego żona, która wracając z wakacji postanowiła upiec kurczaka, korzystając jak zwykle ze swego piekarnika. Tym sposobem nie tylko kurczak, ale również laptop został „dobrze wypieczony”.

Najczęstszymi powodami utraty informacji elektronicznych są awarie nośników oraz błąd człowieka. Dlatego też podstawową zasadą bezpieczeństwa w przypadku utraty danych jest konsultacja ze specjalistami. W tym celu w Polsce pod numerem 0800 90 90 90 uruchomiono bezpłatną infolinię odzyskiwania danych.

źródło: eGospodarka.pl

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)