Najdroższy Internet na świecie? W Meksyku, Turcji i... Polsce!

Najdroższy Internet na świecie? W Meksyku, Turcji i... Polsce!27.02.2011 10:02

Serwis Daily Infographic opublikował ciekawe zestawienie, dotyczące dostępu do Internetu w kilkudziesięciu krajach z różnych części świata. Wśród nich znalazła się Polska. Jak prezentujemy się na tle innych?

Serwis Daily Infographic opublikował ciekawe zestawienie, dotyczące dostępu do Internetu w kilkudziesięciu krajach z różnych części świata. Wśród nich znalazła się Polska. Jak prezentujemy się na tle innych?

Wprawdzie dane, zebrane przez Daily Infographic, przedstawiają zagadnienie dostępu do Sieci z amerykańskiego punktu widzenia, jednak warto skupić się na informacjach dotyczących Polski.

Zaskakuje przypisana do naszego kraju prędkość typowego łącza. Zdaniem Amerykanów przeciętny polski internauta łączy się z siecią z prędkością 7,5 Mb/s, co daje nam dobre, 9. miejsce w rankingu trzydziestu krajów.

Poza niezłymi prędkościami trudno jednak o powód do optymizmu. Gdy weźmiemy pod uwagę cenę połączenia z Siecią, obliczaną w dolarach za 1 Mb/s, okazuje się, że Polska jest światowym zaściankiem.

13 dolarów za 1 Mb/s sprawia, że Polska pod względem cen dostępu do Sieci jest jednym z najdroższych państw. Wśród krajów ujętych w rankingu więcej, bo ponad 20 dolarów za 1 Mb prędkości łącza płacą jedynie obywatele Meksyku i Turcji.

Dla porównania: przeciętna prędkość łącza w otwierającej ranking Japonii to 61 Mb/s, a cena megabita to zaledwie 27 centów! Na drugim miejscu uplasowała się Korea Południowa (46 Mb/s i 45 centów).

Niezłą pozycję w rankingu zajmują również państwa skandynawskie.

Prędkości i ceny dostępu do Sieci (Fot. DailyInfographic.com)
Prędkości i ceny dostępu do Sieci (Fot. DailyInfographic.com)

Choć zaprezentowane zestawienie nie napawa optymizmem, zastanawia mnie wiarygodność prezentowanych danych. Niemal 40 złotych (po przeliczeniu) za megabit wydaje mi się kwotą mocno zawyżoną.

Przeglądając oferty polskich operatorów (Netia: 45 zł za 4 Mb/s; TP i Multimedia: 60 zł za 6 Mb/s; UPC: 56 zł za 5 Mb/s) można przyjąć, że cena za 1 Mb/s wynosi około 10 zł, czyli nieco ponad 3 dolary, a nie jak podano w rankingu, niemal 13.

Sytuacja może być jednak skrajnie odmienna, jeśli weźmiemy pod uwagę nie dane z oferty operatorów, ale dostępność szybkiego Internetu. W wielu miejscach kraju internauci nadal korzystają z 1-megabitowych łącz, płacąc za nie po kilkadziesiąt złotych.

Mało wiarygodnie wygląda również uśredniona prędkość polskich łączy – 7,5 Mb/s. Polski Urząd Komunikacji Elektronicznej ma na ten temat odmienną opinię ;).

Niezależnie od tego zestawienie pokazuje jednak pewną tendencję – pod względem prędkości dostępu do Sieci światowym liderem pozostają kraje wschodnioazjatyckie i skandynawskie, a dołączyć do nich próbuje Francja.

Reszta świata wyraźnie odstaje zarówno pod względem prędkości, jak i cen Sieci.

Zweryfikujmy, czy przytoczone przez Daily Infographic dane są wiarygodne – podzielcie się informacjami o tym, jakie macie łącza i ile za nie płacicie.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)