Najgroźniejsze gwiazdy sieci

Strona głównaNajgroźniejsze gwiazdy sieci
20.08.2010 17:09
Najgroźniejsze gwiazdy sieci
Przemysław Muszyński
Przemysław Muszyński

Jak powszechnie wiadomo nazwiska gwiazd dość często służą do wabienia internautów na zarażone strony internetowe oraz do zachęcania do pobrania niebezpiecznej treści. McAfee przygotowało raport dotyczący najgroźniejszych celebrytów tego roku. Gdzie podziała się Doda?

Jak powszechnie wiadomo nazwiska gwiazd dość często służą do wabienia internautów na zarażone strony internetowe oraz do zachęcania do pobrania niebezpiecznej treści. McAfee przygotowało raport dotyczący najgroźniejszych celebrytów tego roku. Gdzie podziała się Doda?

[cytat]- Cyberprzestępcy, którzy chcą przejąć kontrolę nad jak największą liczbą komputerów, wykorzystują nazwiska i wizerunki gwiazd do przyciągnięcia zainteresowania potencjalnych ofiar – pisze Jan Stożek w wiadomości prasowej McAfee dotyczącej nazwisk celebrytów używanych przez hakerów. - Strony oferujące pliki do pobrania, zdjęcia, wygaszacze ekranu czy „bezpłatne” nagrania znanych gwiazd często zawierają szkodliwe programy, np. próbujące dokonać włamania na komputer – do czego w wielu wypadkach wystarczy samo otwarcie odpowiednio przygotowanej strony! Ranking „niebezpiecznych cele brytów” można więc potraktować jako ocenę, jak cyberprzestępcy oceniają popularność i atrakcyjność poszczególnych gwiazd w społeczeństwie.[/cytat]

W stosunku do zeszłego roku w światku gwiazd zaszły poważne zmiany. Przykładowo z rankingu Top 10 zniknęła Doda, która jeszcze niedawno zajmowała pierwsze miejsce w rankingu, dziś trafiła na piętnaste. Znikli też politycy, jak Donald Tusk i Lech Kaczyński, którzy z zeszłorocznych, wysokich pozycji osunęli się głęboko w dół. Wyraźnie znużyli już społeczeństwo i hakerów. W chwili obecnej ranking wygląda więc w następujący sposób:

McAfee stworzyło też listę celebrytów zachodnich, którzy najczęściej wykorzystywani są przez cybeprzestępców. Ta kształtuje się w następujący sposób:

  1. Cameron Diaz
  1. Julia Roberts
  1. Jessica Biel
  1. Gisele Bündchen
  1. Brad Pitt
  1. Adriana Lima
  1. Jennifer Love Hewitt oraz (ex aequo) Nicole Kidman
  1. Tom Cruise
  1. Heidi Klum oraz (ex aequo) Penelope Cruz
  1. Anna Paquin

Co ciekawe zeszłoroczna, światowa super-gwiazda, czyli prezydent Barack Obama zniknął gdzieś tak samo, jak Doda. Wyraźnie też się znudził, tak samo, jak Lech Kaczyński czy Donald Tusk. W chwili obecnej zajmuje bardzo niską, 50 pozycję.

[cytat]- Cyberprzestępcy śledzą tematy pasjonujące konsumentów i zastawiają pułapki zgodnie z najnowszymi trendami” — mówi Dave Marcus, specjalista ds. badań nad bezpieczeństwem w McAfee Labs. „Niezależnie od tego, czy surfuje się po Internecie z komputera, komórki, czy też klika się w odnośniki na Twitterze szukając informacji na temat ulubionej gwiazdy, należy to robić bezpiecznie, korzystając z najnowszych zabezpieczeń.[/cytat]

Co ciekawe Justin Bieber, nastoletni piosenkarz znienawidzony między innymi na niesławnym 4-chanie wylądował, podobnie jak obama na samym końcu listy, na 46 pozycji. Biorąc pod uwagę liczbę piszczących do niego fanek budzić to może niejakie zdziwienie. Tym bardziej, że na Youtube filmy z jego udziałem biją np. Lady Gaga. Może cyberprzestępcy też go nie lubią?

Źródło: Raport McAffe

Udostępnij:
Komentarze (0)