Najlepsze darmowe gry online [TOP 10]

Najlepsze darmowe gry online [TOP 10]

Fot. Flickr/Włodi/lic. CC
Fot. Flickr/Włodi/lic. CC
Przemysław Muszyński
19.10.2010 14:24, aktualizacja: 14.01.2022 14:40

W Sieci znaleźć można różne darmowe gry online - od prostych aplikacji Flash po złożone programy. Jakie programy najlepiej wybrać, żeby zapewnić sobie zabawę na wiele wieczorów?

W Sieci znaleźć można różne darmowe gry online - od prostych aplikacji Flash po złożone programy. Jakie programy najlepiej wybrać, żeby zapewnić sobie zabawę na wiele wieczorów?

"Prawdziwe" gry

FIFA Online (fot. Wikipedia)
FIFA Online (fot. Wikipedia)

Zwana też „Fifą za free”. To dzieło EA Sports wydane w minione wakacje. Program wymaga pobrania instalatora, co pozwala na przyłączenie się do sieciowej ligi piłki nożnej. Wyglądem przypomina starsze edycje Fify i jak inne darmowe gry online ma raczej prostą szatę graficzną. Za to działa na słabych komputerach.

Trudno mi powiedzieć, czy na pewno jest to jedna z najlepszych gier tego typu, ale niewątpliwie jedna z najpopularniejszych. Zaletami Tibii są: otwarty rynek przedmiotów (co zachęca osoby, które chcą dorobić do kieszonkowego sprzedażą artefaktów :P), niskie wymagania sprzętowe i darmowy charakter.

Wady to czasochłonność oraz fakt, że program jest, niestety, skrajnie przestarzały, zarówno pod względem zasad rozgrywki, jak i grafiki. Tibia wymaga cierpliwości, jest brzydka i przeznaczona głównie dla osób, które poza nią nie mają życia :D.

Tibia dość często jest areną działania domorosłych hakerów próbujących włamywać się na konta innych graczy. Na szczęście wygląda na to, że za ich działalność wreszcie wzięły się także i polskie sądy.

To starożytna gra MMO, która pojawiła się na rynku na początku tego wieku. Podobnie jak w wielu innych przedstawicielach gatunku przemierzamy świat fantasy, walcząc z potworami, zdobywając złoto i kolejne poziomy doświadczenia.

Zaletą Runescape jest bardzo rozbudowany (jak na darmowe gry online) świat obfitujący w zadania, wyzwania i skarby do zdobycia. Wady to dość słaba grafika, nawet jak na ten typ programów.

Planszowe darmowe gry online

Neuroshima Hex Online (fot. http://postapokalipsa.wordpress.com/)
Neuroshima Hex Online (fot. http://postapokalipsa.wordpress.com/)

Neuroshima Hex to tytuł odnoszącej duże sukcesy planszówki wydawnictwa Portal. Gracze wcielają się w przedstawicieli kilku frakcji walczących o władzę nad zniszczonymi konfliktem atomowym Stanami Zjednoczonymi.

Gra została przeniesiona do Internetu przez jednego z graczy. W środku znaleźć można wszystkie frakcje, które pojawiły się w dodatkach do wersji planszowej.

W niemieckim serwisie Brettspielwelt można znaleźć szereg darmowych gier online. Są to głównie planszówki należące do nurtu tzw. eurogier, czyli stawiające na proste, nieskomplikowane zasady i umiejętność taktycznego myślenia.

Większość z nich to adaptacje popularnych za Odrą papierowych gier. Najczęściej by dobrze się bawić, nie trzeba znać języka niemieckiego, choć przydaje się śladowa znajomość angielskiego. Można też stworzyć prywatne gry, by grać z kolegami.

Darmowe gry online w przeglądarce

Tanadu (fot. Gadu Gadu Network)
Tanadu (fot. Gadu Gadu Network)

Darmowe gry online to często dzieła wielkich firm działających w Sieci. Tak jest również z Tanadu, grą stworzoną przez Gadu-Gadu. Sama rozgrywka przypomina coś pomiędzy Heroes of Might and Magic a cRPG w przeglądarce.

Tytuł jest przyjemny, ale - podobnie jak jego krewniacy - dość żmudny, wymaga poświęcenia dużej ilości czasu i cierpliwości. Tego typu programy przeznaczone są głównie dla osób, które i tak spędzają mnóstwo czasu przed komputerami.

To gra we Flashu, w swoim gatunku stanowiąca klasyk. Należy do gier strategicznych, ale tym razem nie wcielamy się w dowódcę wojskowego, lecz w szczep zarazków dążący do likwidacji całej ludzkości.

W zamian za zarażanie ludzi otrzymujemy dodatkowe punkty, które możemy wydawać na nabywanie ulepszeń. Wiele nocy spędziłem nad tą grą, zwłaszcza próbując dotrzeć na Madagaskar (jego mieszkańcy zawsze pierwsi zamykają porty) :P.

Wiele podobnych programów z jajem można znaleźć na serwisach z darmowymi grami online. Część z nich ma nawet własne wtyczki do przeglądarek (np. dla Chrome). Niestety, niektóre z nich pobierają abonament za usługi.

Nazywane też złem z Facebooka. Symulator farmera. Gracz wciela się w rolnika, który we współpracy z innymi gospodarzami stara się rozbudować swoje gospodarstwo, hodując zwierzęta i uprawiając rośliny.

Niestety, FarmVille pozwala nam się szybko przekonać, że darmowe gry online często wcale nie są darmowe. Właściciele zabawy starają się zarabiać na mikropłatnościach, co chwilę wyłudzając od użytkowników po parę dolarów.

Obraz

To coś dla młodszych dzieci. Zasady gry są zbliżone do modnej kiedyś zabawki Tamagotchi i polegają na hodowli wirtualnego zwierzątka. Dodatkowo serwis jest wyposażony w liczne darmowe gry online we Flashu.

Najczęściej są to adaptacje klasycznych gier z komputerów 8- i 16-bitowych z odpowiednio ulepszoną grafiką.

Przedstawiciel przeglądarkowych gier RPG i satyra w jednym. Gracz wciela się w bezdomnego, który walcząc z innymi bezdomnymi, stara się budować respekt na dzielni. Celem rozgrywki jest wzbogacenie się i przeprowadzenie do zamku.

Niestety, Menelgame, podobnie jak inne darmowe gry online tego gatunku, jest bardzo żmudna. Wymaga poświęcenia ogromnych ilości czasu na dość mało atrakcyjną rozrywkę. Tylko dla ludzi, którzy nudzą się w biurze.

Rzuć także okiem na nasz poradnik: jak kupować tanie gry komputerowe w Sieci?

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)