Najlepsze darmowe programy antywirusowe [TOP 7]

Najlepsze darmowe programy antywirusowe [TOP 7]

Darmowe antywirusy (Fot. Flickr/B. Rosen/Lic. CC by-nd)
Darmowe antywirusy (Fot. Flickr/B. Rosen/Lic. CC by-nd)
Przemysław Muszyński
16.10.2010 11:48

Antywirus to - moim zdaniem - pierwsza (po systemie operacyjnym) rzecz, jaka powinna zostać zainstalowana w komputerze, by nie narażać użytkownika na utratę danych i inne niebezpieczeństwa. Na szczęście istnieją darmowe programy antywirusowe. Oto lista siedmiu, na które warto zwrócić uwagę.

Antywirus to - moim zdaniem - pierwsza (po systemie operacyjnym) rzecz, jaka powinna zostać zainstalowana w komputerze, by nie narażać użytkownika na utratę danych i inne niebezpieczeństwa. Na szczęście istnieją darmowe programy antywirusowe. Oto lista siedmiu, na które warto zwrócić uwagę.

Czeski Avast jest w naszym kraju niemal synonimem antywirusa. Ma wiele irytujących cech (np. zwyczaj mówienia), bywa kapryśny i niekiedy nadgorliwy, ale ma też bardzo dobry zestaw filtrów i zabezpieczeń, w tym między innymi funkcję skanowania heurystycznego umożliwiającą identyfikację nieznanych jeszcze zagrożeń.

Nie jest on rozwiązaniem doskonałym, ale wystarczająco skutecznym, by miliony użytkowników decydowało się na jego stosowanie. Ma niestety wielu wrogów, którzy wskazują na inne darmowe programy antywirusowe (np. AVG lub Avire) jako znacznie lepsze narzędzia.

Sam używam Avasta, jednak brakuje mi w nim kilku funkcji, np.

To bezpłatna wersja komercyjnego oprogramowania AVG. Niestety, ustępuje mu trochę, ale różnica nie jest na tyle dotkliwa, by stanowić problem dla typowego użytkownika. Obydwie wersje bazują na tych samych technologiach i oferują bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, prawie bezbłędnie wykrywając zagrożenia.

Istotną ich zaletą jest prosty interfejs użytkownika, co w połączeniu z niewielkim obciążeniem, jakie generuje (AVG prawie nie spowalnia systemu), oraz gwarantowaną, kompleksową ochroną czyni z niego naprawdę warte polecenia rozwiązanie.

Avast, AVG i właśnie Avira to najchętniej wybierane darmowe programy antywirusowe. Avira na bieżąco śledzi działanie komputera i pozbywa się zagrożeń bez zawracania głowy użytkownikowi. Jest skuteczna i rzadko zdarzają się jej pomyłki lub nadgorliwość charakterystyczna dla innych aplikacji.

Kolejna zaleta to bardzo prosty, przejrzysty interfejs, z którym poradzi sobie każdy laik. Instalując Avirę, należy jednak pamiętać, że jest ona darmowa, jednak jedynie do wykorzystania w domu. Nie może więc np. bezpłatnie chronić komputerów w firmie lub biurze.

Dziecko Microsoftu, które zrodziło się jako następca (niezbyt u nas cenionego) Windows Live One Care'a. Obecnie należy do najchętniej wybieranych antywirusów i zapewnia wszystkie najważniejsze dla tego typu programów funkcje, w tym ochronę w czasie rzeczywistym.

Zaletą jest duża skuteczność w połączeniu z niewielkim obciążeniem. Podczas instalacji programu wymagane jest sprawdzenie legalności systemu operacyjnego. Zasadniczo wraz

Skaner antywirusowy bazuje na technologiach znajdujących się w komercyjnej wersji BitDefendera, które zostały niestety trochę okrojone w stosunku do płatnego odpowiednika. Ma licznych zwolenników. Jego zalety to skuteczność oraz łatwość obsługi.

Uczciwie mówiąc, jakoś nie mogę się do niego przekonać. Po zainstalowaniu go na komputerze strasznie spowalnia maszynę, generuje wiele fałszywych alarmów i utrudnia instalowanie innych programów. Jego usunięcie także sprawia problemy. Inne darmowe programy antywirusowe nie płatają takich figli.

O ile wcześniejsze darmowe programy antywirusowe były oparte na tradycyjnych rozwiązaniach, o tyle dzieło Pandy wykorzystuje nowatorski model chmury. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie obciążenia systemu oraz szybsze wykrywanie zagrożeń.

Dla części użytkowników zaletą jest też interfejs prosty do granic śmieszności (powiedziałbym nawet, że nadmiernie prosty i ubogi). Panda zapewnia ochronę w czasie rzeczywistym i na bieżąco śledzi, jak zachowują się aplikacje. Wadą jest niestety konieczność posiadania stałego dostępu do Internetu.

Zaletą rozwiązań Cloud jest ich duża odporność na szkodniki dezaktywujące programy antywirusowe (zdolność taką miał między innymi aktywny kilka tygodni temu

Podobnie jak Panda Cloud Antivirus, także Immune oparty jest na technologii chmur obliczeniowych. To dobre rozwiązanie, sprawdzające się zwłaszcza w słabych komputerach. Dzięki temu, że większość działań odbywa się na zewnątrz, jego praca praktycznie wcale nie obciąża systemu.

Wadą aplikacji jest mało intuicyjny interfejs oraz, niestety, (co jest typowe dla chmur) konieczność połączenia z Siecią. W wersji bezpłatnej otrzymujemy dwa skanery: zwykły (oparty na danych z chmury) i heurystyczny, pozwalający identyfikować jeszcze nieznane zagrożenia.

Oczywiście istnieją też inne darmowe programy antywirusowe. Te jednak należą do najchętniej instalowanych, a w kwestii bezpieczeństwa najlepiej polegać na sprawdzonych metodach.

Rzućcie także okiem na nasze zestawienie 10 najlepszych darmowych programów dla Windows.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)