Najlepsze darmowe programy do ripowania płyt CD i DVD [TOP 12]

Najlepsze darmowe programy do ripowania płyt CD i DVD [TOP 12]

Płyta CD (Fot. Flickr/Daniele Butera/Lic. CC by)
Płyta CD (Fot. Flickr/Daniele Butera/Lic. CC by)
Mariusz Kosakowski
01.01.2011 09:59, aktualizacja: 14.01.2022 14:18

Każdy z nas ma ulubione utwory i filmy, które chciałby mieć na dysku twardym komputera. Tworzenie takich kopii bezpieczeństwa jest łatwe i legalne (na własny użytek). Przedstawiamy Wam najlepsze darmowe programy do ripowania płyt CD i DVD.

[/h3]

Każdy z nas ma ulubione utwory i filmy, które chciałby mieć na dysku twardym komputera. Tworzenie takich kopii bezpieczeństwa jest łatwe i legalne (na własny użytek). Przedstawiamy Wam najlepsze darmowe programy do ripowania płyt CD i DVD.

DVD Shrink

DVD Shrink to darmowy program - jak wskazuje jego nazwa (ang. shrink, czyli zmniejszać), pozwala na ekonomiczne nagrywanie filmów. DVD są rozpowszechniane jako DVD-5 (4,7 GB) lub DVD-9 (8,5 GB). DVD Shrink sam dostosowuje kompresję do dostępnego miejsca na płycie, dzięki czemu film z DVD-9 można zmieścić na DVD-5.

Efekt taki da się uzyskać po usunięciu zbędnych dodatków i alternatywnych wersji językowych. Czasami trzeba też pogodzić się z nieznacznym spadkiem jakości. Aby uzyskać najlepsze parametry ripowanego materiału, należy zaznaczyć opcję Przed tworzeniem kopii przeprowadź dokładną analizę DVD w karcie Ustawienia.

HandBrake

Darmowe programy do ripowania płyt DVD reprezentuje również HandBrake. Program pozwala na konwersję z formatu DVD do standardów bazujących na MPEG-u, do MP4 czy MKV. Dużą zaletą aplikacji jest możliwość obsługiwania wielu zadań jednocześnie, co znacznie przyśpiesza proces konwersji danych.

Minusem jest brak polskiego interfejsu użytkownika.

DVD Decrypter

Darmowy program umożliwiający kopiowanie płyt DVD do formatu VOB. Umożliwia też tworzenie obrazów ISO płyt DVD i wypalanie ich w zewnętrznym programie (np. Nero). Interfejs jest bardzo minimalistyczny.

Accord CD Ripper Free

To bardzo szybka i darmowa aplikacja do ripowania płyt CD. Program wyposażono w ciekawy interfejs użytkownika. Zapisuje dane w formatach takich, jak: WAV, MP3, WMA, OGG, APE, FLAC, MP2, VQF, AIFF, AIFC, AIF, 3GP, AAC, M4A, M4B, MP4, MPC, MP+, MPP, WV oraz wielu innych.

Plusem Accord CD Rippera jest mały apetyt na zasoby systemowe.

Kat CD Ripper

Darmowe programy do ripowania reprezentuje także Kat CD Ripper. Program działa ze wszystkimi systemami Windows. Pozwala konwertować muzykę do plików WAC albo od razu do skompresowanych formatów MP3 i OGG.

Dzięki wbudowanemu odtwarzaczowi można przesłuchiwać ulubione utwory i poddać ripowaniu te, które podobają się użytkownikowi. Kat CD Ripper pozwala również na nagrywanie dźwięku bezpośrednio z mikrofonu.

AudioGoGo

To darmowe narzędzie do zgrywania ścieżek z płyt CD Audio/Extra do plików WAV lub MP3. Program oferuje połączenie z bazą freedb, która przydaje się do ściągania tytułów piosenek. Poza tym oferuje możliwość dodawania do plików tagów.

WinX DVD Ripper

Jest to darmowa aplikacja, która pozwala na kopiowanie płyt DVD na dysk komputera, jak również konwertowanie ich do innych popularnych formatów. Są nimi: FLV, AVI, MP4, WMV, MOV, MPEG1/2 oraz wiele innych.

Ponadto program jest wyposażony w wiele przydatnych funkcji, takich jak usuwanie zabezpieczeń przed kopiowaniem czy kasowanie regionów płyt.

FreeRIP MP3

Darmowe programy do ripowania płyt CD reprezentuje także FreeRIP MP3. Program pozwala na kopiowanie utworów z płyty CD na dysk komputera. Następnie pliki audio można przekonwertować do takich formatów, jak: WMA, MP3, OGG, WAV, FLAC.

Free CD Ripper

Szybki i darmowy program do zgrywania muzyki z nośników CD Audio do plików w formacie MP3, OGG, FLAC i WAV. Pozwala na edycję tagów, obsługę baz danych, nagrywanie płyt CD/CD-RW/DVD, czyszczenie zawartości nośników wielokrotnego zapisu.

Audiograbber

Program pozwala kopiować płyty CD Audio do takich plików, jak: MP3, WMA, WAV. Oferuje wiele przydatnych funkcji. Jedną z nich jest wykorzystywanie aplikacji do nagrywania sygnału analogowego.

Wystarczy podłączyć zewnętrzne źródło dźwięku, np. magnetofon lub mikrofon. Pliki są domyślnie zapisywane w formacie WAV, a po zainstalowaniu zewnętrznych kodeków również jako MP3 i WMA.

CDex

CDex
CDex

Darmowe programy takie jak CDex z pewnością przypadną do gustu fanom muzyki, którzy chcą mieć porządek w swojej płytotece. Aplikacja korzysta z webowych baz, dzięki którym można uzupełnić dane na temat albumu. Do tego dochodzi możliwość wykonania korekty dźwięku.

Graficzny interfejs użytkownika jest przejrzysty i nie powinien sprawiać problemów nawet początkującym.

Exact Audio Copy

Darmowy program produkcji niemieckiej do konwertowania zawartości płyt CD Audio do formatu MP3 czy WAV. Aplikacja jest dostępna w polskiej wersji językowej.

Darmowe programy do ripowania płyt CD/DVD wcale nie muszą być gorsze od swoich płatnych odpowiedników. Często reprezentują podobny poziom pod względem możliwości, a do tego nie są zasobożerne :).

Rzuć także okiem na nasze zestawienie serwisów z darmowymi programami.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)