Najlepsze dodatki dla Firefoksa

Najlepsze dodatki dla Firefoksa31.07.2008 12:00
Paweł Cebula

Osoby korzystające aktywnie z przeglądarki Firefox z pewnością wiedzą jak ogromną ilością dodatków dysponuje serwis addons.mozilla.org. Przeglądając go i wybierając tylko te najpotrzebniejsze dodatki może uzbierać się ich nawet kilkadziesiąt. Ja postaram się przedstawić listę 10 - moim zdaniem - najbardziej użytecznych, potrzebnych i przydatnych dodatków.

Osoby korzystające aktywnie z przeglądarki Firefox z pewnością wiedzą jak ogromną ilością dodatków dysponuje serwis addons.mozilla.org. Przeglądając go i wybierając tylko te najpotrzebniejsze dodatki może uzbierać się ich nawet kilkadziesiąt. Ja postaram się przedstawić listę 10 - moim zdaniem - najbardziej użytecznych, potrzebnych i przydatnych dodatków.

  1. Tab Mix Plus - jest to dodatek, który zawsze instalowałem jako jeden z pierwszych. Pozwala on na większą personalizację tabów (kart w których przeglądamy strony). Dzięki niemu możliwe jest blokowanie kart przed zamknięciem, ustawienie kolorów, krojów i wielkości czcionek wyświetlanych na kartach dla poszczególnych stanów. Możliwe jest także duplikowanie kart, sortowanie ich alfabetycznie, wyświetlanie progress bara w ich obszarze. Tab Mix Plus dostępny jest w języku polskim, ale niestety tylko dla starszych wersji Firefoksa (2.x).

Cóż, korzystanie z tego dodatku w przypadku niektórych stron www czy portali jest po prostu koniecznością, bo ilość i uciążliwość reklam skutecznie uniemożliwiają normalne korzystanie ze strony. Adblock pozwala na zablokowanie większości reklam, co w rezultacie może przyczynić się do szybkości ładowania stron. Wady? Można zostać nazwanym "złodziejem", z powodu kradnięcia pieniędzy jakie właściciel strony mógłby zarobić.

Totalny must have jeżeli chodzi o dodatki do Firefoksa. Daje on naprawdę spore możliwości dostosowywania różnych stron internetowych do własnych potrzeb. Dzięki niemu możemy poprawić funkcjonowanie Gmaila, Flickra, Kalendarza Google, Readera i wielu innych (lepszy gmail, reader, flickr, kalendarz).

Temat Google Gears był poruszany na łamach vBeta wielokrotnie przy okazji Google Docs, Gmaila i Kalendarza. Ten dodatek pozwala po prostu na korzystanie z usług dostępnych w trybie online także bez internetu. Szczególnie przydatne w przypadku gdy pracujemy w drodze do pracy, czy na uczelnie.

Proponuje skorzystanie z Gmail Managera dlatego, że z tej usługi poczty korzysta bardzo wiele osób (ja wśród swoich znajomych mógłbym policzyć na palcach jednej dłoni osoby, które nie korzystają z Google Mail). Jeśli Gmail jest mimo wszystko usługą Ci obcą a nie chcesz rezygnować z dotychczasowego konta pocztowego zarejestrowanego np. na Onecie, czy w o2.pl to pamiętaj, że takie konto można "podpiąć" pod Gmaila. Ten Manager pozwala na zarządzanie swoimi kontami, wyświetlanie informacji o (liczbie) nieprzeczytanych wiadomości, ilości dostępnego miejsca i wielu innych.

Dodatek ten kierowany jest przede wszystkim dla osób, które korzystają z Windowsa. Mimo tego, że Firefox zdobył w Polsce już ponad 1/3 udziałów w rynku przeglądarek internetowych, to nadal może się pojawić konieczność skorzystania z IE. Co zrobić w przypadku, gdy naprawdę nie chcemy tego robić? Należy skorzystać z IE-Tab, pozwala on na skorzystanie z silnika renderującego strony www, w ramach Firefoksa.

To coś dla miłośników Google i wszystkich jego usług. Zbiór przydatnych narzędzi i przycisków prowadzących do najpopularniejszych usług Google. Dodając stronę np. do zakładek otrzymujemy do nich dostęp wszędzie tam, gdzie posiadamy zainstalowany pasek narzędzi Google.

Nie sprawi on, że w sposób automagiczny nasz internet przyspieszy kilkukrotnie, ale dzięki sprytnemu wykorzystaniu jego możliwości może nam się udać w niewielkim stopniu przyspieszyć wczytywanie stron www. Interface aplikacji jest bardzo przejrzysty i nie powinien nastręczać większych trudności.

  1. All-in-One GesturesAll-in-One Gestures jest zbiorem najpopularniejszych rozszerzeń pozwalających na uprzyjemnienie nawigacji w Firefoksie za pomocą gestów. Wydaje Ci się to zbędne? Po kilkunastu minutach korzystania z gestów stwierdzisz, że jest to bardzo wygodne i będziesz się zastanawiać jak to możliwe, że do tej pory nie korzystałeś/łaś z gestów.

Jest to lepszy menedżer pobierania plików niż ten dostępny standardowo w Firefoksie. Umożliwia znacznie bardziej zaawansowaną konfigurację pobierania plików.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)