Najlepsze dodatki do Chrome, które ochronią Twoją prywatność [TOP 10]

Najlepsze dodatki do Chrome, które ochronią Twoją prywatność [TOP 10]

Złodziej tożsamości (Fot. Flickr/CarbonNYC/Lic. CC by)
Złodziej tożsamości (Fot. Flickr/CarbonNYC/Lic. CC by)
Przemysław Muszyński
05.11.2010 16:32, aktualizacja: 14.01.2022 14:34

Przeglądarka Google od dawna pozwala swoim użytkownikom na instalowanie rozszerzeń. Jakie dodatki do Chrome chroniące prywatność (i nie tylko) są więc najlepsze?

Przeglądarka Google od dawna pozwala swoim użytkownikom na instalowanie rozszerzeń. Jakie dodatki do Chrome chroniące prywatność (i nie tylko) są więc najlepsze?

Dodatki do Chrome dla ceniących swoją prywatność

390301218515602266

Coś dla ludzi bojących się inwigilacji (co w dobie 

Coś dla miłośników największego serwisu społecznościowego świata. Rozszerzenie to automatycznie szyfruje linki Facebooka za pomocą protokołu SSL, co ułatwia zachowanie prywatności i utrudnia przechwycenie danych.

Dodatki do Chrome do zarządzania skryptamiVanilla
390301218515864410

Vanilla pozwala na tworzenie białej listy stron, od których akceptuje pliki cookie. Dobrze współpracuje z wbudowaną w Chrome funkcją automatycznego usuwania ciasteczek po opuszczeniu strony, pozwalając pozostawić tylko te istotne.

Pliki cookie używane są np. do przechowywania informacji o stronach, na których użytkownik jest logowany automatycznie. Usunięcie wszystkich ciasteczek powoduje więc konieczność podawania na nowo loginów i haseł w każdym odwiedzanym serwisie.

390301218516126554

Jest odpowiednikiem NoScriptu dla Firefoxa. Został stworzony po to, by dać użytkownikowi kontrolę nad tym, jakie skrypty wczytują odwiedzane strony internetowe. Umożliwia on też tworzenie czarnych list.

To jest trochę nieintuicyjne, wymaga wypełnienia pliku tekstowego, w którym należy wyszczególnić blokowane domeny. Należy trzymać się przy tym zasady „jedna domena na linię” i wpisywać bez http:// czy WWW.

Działa podobnie jak poprzednik. Oba dodatki do Chrome mają zbliżoną skuteczność. NotScript jest nieco bardziej elastyczny, jednak JavaScript Blacklist charakteryzuje się łatwiejszym i bardziej intuicyjnym sposobem obsługi.

Dodatek ten daje kontrolę nad wczytywaniem elementów Flash na stronach internetowych. Nie dość, że przyśpiesza to ich otwieranie, to także pozwala zadbać o prywatność (Flash często używany jest do przechowywania ciasteczek). Takie dodatki do Chrome potrafią bardzo poprawić przyjemność z wędrówek po Sieci.Dodatki poprawiające komfort korzystania ze stron[/h3]

Dodatek zwalczający niektóre przeszkadzające użytkownikom funkcje stron. Blokuje próby otwierania witryn w nowych kartach, zapobiegania klikania prawym przyciskiem myszy i inne niedogodności, jakimi naszpikowane są strony WWW.

Dodatkowo, jeśli wykryje próby naruszenia prywatności użytkownika przez serwis, to także jest w stanie je zablokować.

Jak wszystkie współczesne przeglądarki, także Chrome ma wbudowaną funkcję blokowania popupów (czyli wyskakujących okien, które pod koniec lat 90. były masowo nadużywane w Internecie). Nie zawsze działa ona jednak poprawnie.

Ten dodatek jest przydatny, ale jego stosowanie nie zawsze jest koniecznie. Od wielu lat w cywilizowanych regionach Sieci stosowanie popupów uważa się za okropny obciach ;).

Rzuć także okiem na nasze zestawienie najlepszych dodatków do Chrome, które przyspieszą korzystanie z zasobów Sieci.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)