Najlepsze dodatki do Opery [TOP 10]

Opera (Fot. my.opera.com)
Opera (Fot. my.opera.com)
Przemysław Muszyński

03.11.2010 09:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od kilku dni w Sieci jest dostępna nowa wersja norweskiej przeglądarki, która umożliwia aktualizacje rozszerzeń. Które dodatki do Opery są najlepsze? Poniżej znajdziecie 10 najciekawszych.

Od kilku dni w Sieci jest dostępna nowa wersja norweskiej przeglądarki, która 

Oraz bardzo podobny

Ten dodatek, przynajmniej w założeniach, łączy w sobie zalety Adblocka i NoScriptu. To znaczy: blokuje reklamy oraz skrypty pochodzące z obcych domen. Dzięki temu nie przeszkadzają one użytkownikom oraz przyśpieszają wczytywanie się stron.

Sądząc z krótkich testów, jego skuteczność jest zbliżona do oryginałów.

Czyli klasyczna usługa Google'a pozwalająca przetłumaczyć każdy kawałek strony na języki obce. Tłumaczenie jest bardzo dalekie od doskonałości. Jednak pozwala to przynajmniej zrozumieć najważniejsze informacje.

Istnieją też działające na innej zasadzie, podobne dodatki do Opery. Przykładem może być

Funkcje dodatku są bardzo proste. Pozwala on na czytanie najświeższych newsów w wyskakującym okienku. Informacje pochodzą, jak zwykle w takich wypadkach, z Google News.

Urządzenie trochę podobne do NoAds. Ponownie pozwala na blokowanie zewnętrznych skryptów oraz tworzenie ich czarnych i białych list. 

Coś dla użytkowników Facebooka. Pozwala umieścić czat Facebooka w swojej przeglądarce, dzięki czemu nie trzeba cały czas pozostawać na stronie serwisu społecznościowego. Istnieją też inne dodatki do Opery o podobnym działaniu. Przykładem jednego z nich może być np.

BugMeNot powstał dla ludzi, których denerwują strony wymuszające rejestrację. Pozwala na korzystanie z kilku darmowych loginów w celu przejrzenia treści. Jak łatwo zgadnąć, nie zawsze działa i nie obsługuje wszystkich serwisów. Bywa jednak przydatny.

To niewielkie ulepszenie dla trybu pracy z obrazkami zapamiętanymi w cache'u. Jeśli dana grafika nie daje się wyświetlić, Opera zamiast niej umieszcza ilustrację zastępczą z atrybutami oryginalnej. Może wydawać się to niepotrzebne, ale takie dodatki do Opery (i innych przeglądarek) bardzo podnoszą czytelność stron.

Dodatek automatycznie zaciemnia tło w momencie, gdy wyświetlamy film na serwisie wideo. Pozwala to na skoncentrowanie wzroku na głównym polu, bez rozpraszania się. Dodatki do Opery tego typu podnoszą komfort i czytelność korzystania ze stron.

ImgTip pozwala na operowanie wielkością wyświetlanych w przeglądarce obrazków, ich zwiększanie lub zmniejszanie. Niestety nie działa we wszystkich stronach. Jest jednak przydatny, jeśli użytkownik często korzysta z grafik.

I niestety to już prawie wszystko. Mimo że można je instalować już od jakiegoś czasu, dodatki do Opery cały czas niestety są bardzo nieliczne. Obecnie gromadząca je strona zawiera ich zaledwie kilkadziesiąt.

W porównaniu z ofertą np. Firefoksa to bardzo mało. Już samo przyjrzenie się liście rozszerzeń służących do przeglądania kart pokazuje, że Opera ma jeszcze wiele do nadrobienia.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)