Najlepsze i najnowsze komputery All‑in-One. Moc ukryta w estetycznej obudowie
Komputery All-in-One mają wiele zalet: zajmują niewiele miejsca, są łatwe do przenoszenia i estetycznie wykonanie. A jak z wydajnością? Oto modele, które zadowolą bardziej wymagających użytkowników.
Komputery All-in-One: długa historia
Komputery AiO (All-in-One) to świetny przykład na to, że w niektórych branżach technologia zatacza wielkie koła.
Od kilku lat nie możemy narzekać na dostępność komputerów, których podzespoły wraz z monitorem są umieszczone w jednej obudowie, jednak warto pamiętać, że podobne rozwiązanie cieszyło się sporą popularnością ponad 30 lat temu – na początku lat 80.
To właśnie wówczas użytkownicy mogli wybierać spośród takich modeli, jak Osborne 1, Hyperion czy Macintosh. Każdy z nich był niemałym – jak na dzisiejsze standardy – pudłem, jednak w porównaniu z ówczesnymi desktopami pierwsze komputery AiO miały istotne zalety.
Były nie tylko przenośne, ale na dodatek zajmowały niewiele miejsca i – w niektórych przypadkach – wyróżniały się nie tylko funkcjonalnością, ale i dopracowanym wzornictwem.
Komputery All-in-One są mało znane
Współczesny sprzęt tego typu wciąż pozostaje niszą. Choć rynek komputerów AiO rośnie w przyzwoitym tempie 13 proc. rocznie, sama kategoria sprzętu AiO dla wielu użytkowników pozostaje nadal nieznana, na co wskazują przeprowadzone niedawno badania Lenovo.
Wynika z nich, że aż 70 proc. potencjalnych użytkowników nie wie o istnieniu komputerów All-in-One. Ci, którzy je znają, wśród wad tych urządzeń wymieniają m.in. cenę, ograniczone możliwości doboru podzespołów, utrudniony serwis i niewielką wydajność.
Czy słusznie? Jak w każdej grupie sprzętu, również i w przypadku AiO możemy znaleźć urządzenia z różnych półek. Tym razem kilka propozycji komputerów, które powinny zadowolić bardziej wymagających użytkowników.
Lenovo A700
Intel RealSense
Kamera Intel RealSense składa się z trzech elementów: kamery rejestrującej obraz 1080p, kamery pracującej w podczerwieni i projektora podczerwonego światła laserowego. Dzięki temu urządzenie jest w stanie śledzić ruch, a także dostrzegać głębię widzianego obrazu.
Jednym z atutów, którymi chwali się producent tego sprzętu jest niewielka grubość ekranu przy krawędzi.
Inżynierowie Lenovo mają się czym pochwalić – przy krawędziach ekranu komputer ma zaledwie 4 milimetry grubości, co wśród modeli z 27-calowym ekranem jest jednym z najlepszych wyników na świecie.
Interesującym atutem tego sprzętu jest również wbudowana kamera (a właściwie zestaw kamer) 3D, obsługująca technologię Intel RealSense, pozwalającą na sterowanie różnymi funkcjami za pomocą gestów.
Apple iMac 27" Retina
Komputer z logo nadgryzionego jabłka kusi użytkowników wspaniałym ekranem, który – jak chwalą się twórcy tego sprzętu – składa się z aż 14 milionów pikseli.
Ważną cechą sprzętu, która dla niektórych użytkowników może być poważną wadą, jest niewielka możliwość modernizacji lub wymiany podzespołów – jedynym elementem, który użytkownik może w łatwy sposób wymienić, jest pamięć RAM.
MSI GAMING 27T
Pod koniec 2015 roku MSI postanowiło wzbogacić swoją ofertę o model All-in-One, przeznaczony dla graczy. Komputer został wyposażony w szereg wartych uwagi podzespołów, m.in. procesor Intel Core i7-6700 taktowany z częstotliwością 3,4 GHz, kartę GeForce GTX 980M z 8 GB pamięci GDDR5 i 16 GB RAM-u. Z tyłu obudowy znalazło się miejsce na USB 3.1 typu C, 3 gniazda USB 3.0, 2 USB 2.0 i 2 wyjścia HDMI.
27-calowy ekran oferuje rozdzielczość Full HD, a za szybki odczyt i zapis danych odpowiada zestaw dwóch dysków SSD, połączonych w macierz Raid 0. Uzupełnieniem pracującego pod kontrolą Windows 10 zestawu są bezprzewodowa klawiatura i mysz z sensorem o rozdzielczości 3500 DPI.
ASUS ZEN AiO Pro Z240-C4
ASUS ZEN AiO Pro Z240-C4 to najmocniejszy z serii czterech modeli Zen AiO Pro. Ich twórcy poświęcili wielu uwagi wyglądowi komputerów – każdy z nich jest zamknięty w aluminiowej obudowie unibody i opiera się na podstawie, wyciętej z jednego kawałka aluminium.
Niewidoczną, ale istotną zaletą jest opracowana we współpracy z firmą Bang & Olufsen technologia SonicMaster Premium, odpowiadająca za kontrolę nad sześcioma ukrytymi pod ekranem głośnikami o mocy 16 W.
HP Z1 G2
Komputery All-inOne kojarzą się zazwyczaj z prostymi, biurowymi maszynami, a nie ze stacjami roboczymi do profesjonalnych zastosowań. Wyzwanie temu stereotypowi postanowiła rzucić firma HP.
Model HP Z1 G2, poza bardzo dużymi możliwościami personalizacji oferuje również możliwość łatwego dostępu do wnętrza urządzenia i samodzielnej, wymiany większości kluczowych podzespołów. Jest to możliwe bez użycia narzędzi.