Najlepsze monitory do grafiki i obróbki zdjęć

Nieważne, czy dopiero zaczynacie swoją przygodę z grafiką lub fotografią, czy jesteście już profesjonalistami - w tych branżach niezbędnikiem jest dobry monitor. Cena takiego urządzenia zwykle składa się z 4 cyfr, ale dzięki naszym wskazówkom dowiecie się, jaki wybrać monitor do grafiki i obróbki zdjęć, żeby wasze pieniądze nie poszły w błoto. Sprawdźcie, co takiego mają w sobie najlepsze modele monitorów.

Nieważne, czy chodzi o grafikę, czy o obróbkę zdjęć - w obu tych przypadkach niezbędny jest dobry monitor
Nieważne, czy chodzi o grafikę, czy o obróbkę zdjęć - w obu tych przypadkach niezbędny jest dobry monitor
Źródło zdjęć: © istockphoto.com/scyther5
Tomasz Karkuć

Monitory do grafiki

Niektórzy graficy komputerowi przygotowują projekty, które trafiają jedynie do internetu, lecz są również tacy, którzy tworzą ulotki czy plakaty do druku. W związku z tym wybór odpowiedniego monitora dla grafika jest mocno uzależniony od tego, czym konkretnie zajmuje się taka osoba.

Najlepsze monitory do grafiki charakteryzują się doskonałym odwzorowaniem kolorów (idealna jest tzw. przestrzeń AdobeRGB), które po wydrukowaniu będą wyglądać niemal identycznie jak na ekranie. Jeśli jednak wasze projekty graficzne nie opuszczają wirtualnej przestrzeni, możecie pozwolić sobie na monitor z nieco słabszym odwzorowaniem barw.

W jednym z internetowych sklepów znaleźliśmy doskonały monitor do grafiki:

Monitory do obróbki zdjęć

Jaki wybrać monitor do obróbki zdjęć? Fotografowie i osoby zajmujące się obróbką zdjęć powinni, podobnie jak graficy, wybrać najlepszy dla siebie monitor w zależności od tego, czy ich prace ukazują się w druku, czy też nie. Dlatego również w tym przypadku istotne będzie to, w jaki sposób monitor do obróbki zdjęć odwzorowuje kolory, i czy charakteryzuje go przestrzeń AdobeRGB.

Poza tym, jeśli zajmujecie się obróbką fotografii, powinniście zwracać uwagę na to, czy podświetlenie monitora jest równomierne. W popularnych monitorach LED do obróbki zdjęć poznacie to po sposobie rozmieszczenia diod LED - najlepiej, jeśli znajdują się pod całą powierzchnią ekranu, a nie np. tylko przy jego brzegach.

Ten monitor świetnie nadaje się do obróbki zdjęć:

Monitory do grafiki i obróbki zdjęć - na co zwrócić uwagę?

Kluczową sprawą zarówno przy wyborze monitora do grafiki, jak i monitora do obróbki zdjęć, jest rodzaj matrycy. Mimo że w monitorach znajdziecie kilka rodzajów matryc, to do pracy z obrazem zdecydowanie najlepsza jest matryca IPS. Powód? Matryca IPS w monitorach do grafiki i zdjęć powoduje, że te urządzenia mają niezwykle bogatą gamę kolorów i charakteryzują się bardzo szerokimi kątami widzenia (np. kątem 178 stopni z obu stron).

Szukacie monitora z matrycą IPS? Sprawdźcie ten sprzęt:

W monitorach dla grafików i w monitorach dla fotografów ważną rolę odgrywa też rozdzielczość. Absolutnym minimum jest zakup monitora, który pracuje w rozdzielczości Full HD, czyli 1920 x 1080 pikseli. Taki ekran w połączeniu z dobrą kartą graficzną pozwoli wam uniknąć zjawiska "pikselozy", czyli dobrze widocznych gołym okiem pikseli, które deformują obraz.

Naszym zdaniem ten monitor z technologią Full HD ma świetny stosunek jakości do ceny:

O ile monitory działające w standardzie 4K Ultra HD (UHD) dla zwykłych użytkowników niekoniecznie są rozwiązaniem wartym inwestycji, tak dla grafików i fotografów będą w sam raz. Urządzenia z technologią 4K Ultra HD charakteryzują się najwyższą możliwą rozdzielczością, czyli 3840 x 2160 pikseli, dzięki której obraz składa się z największej ilości szczegółów. Pamiętajcie, że kupno monitora 4K UHD ma sens tylko wtedy, jeśli wasza karta graficzna również jest sprzętem z najwyższej półki, który nadaje się do grafiki i obróbki zdjęć.

Zainteresowani monitorem 4K UHD? Tego urządzenia nic nie przebije:

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.