Najmłodsze gwiazdy Doliny Krzemowej [TOP 10]

To idzie młodość! (Fot. Flickr/Raphael Goetter/Lic. CC by)
To idzie młodość! (Fot. Flickr/Raphael Goetter/Lic. CC by)
Michał Michał Wilmowski

20.10.2011 09:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W szkole byli geniuszami, którzy przeskakiwali po kilka klas w rok. Dziś niektórzy z nich nie mają jeszcze 20 lat, a już są znani w branży IT jako inwestorzy, twórcy świetnych startupów, właściciele milionów dolarów zarobionych błyskawicznie . Poznaj najciekawszych młodych bogaczy z Doliny Krzemowej.

Daniel Gross

Daniel Gross (Fot. Google+)
Daniel Gross (Fot. Google+)

O najmłodszym bohaterze tego rankingu, 19-latku, który stworzył własną wyszukiwarkę, pisaliśmy pół roku temu. Jego dzieło nazywa się Greplin i pozwala znaleźć to, czego w innych wyszukiwarkach nie ma: zawartość kont różnych serwisów społecznościowych, np. Facebooka czy Twittera, a także takich aplikacji, jak Gmail. Żeby sprawdzić, czy to faktycznie działa, trzeba niestety założyć sobie konto w Greplinie.

Mimo że nie do wszystkich trafia pomysł polegający na grzebaniu w danych, które powierzamy różnym serwisom w Sieci, Daniel już dostał 5 mln dolarów z funduszu Sequoia Capital na rozwój Greplina. Kto wie, może to właśnie jest przyszłość?

Ernestine Fu

Ernestine Fu na okładce
Ernestine Fu na okładce

Ta 20-letnia zaledwie dziewczyna jest najmłodszą inwestorką w Sillicon Valley. Jako współpracownik w Alsop Louie Partners pomaga szukać firm wartych inwestycji. W szczególności Fu zwraca uwagę na startupy tworzone przez studentów.

Na co dzień sama jest studentką Uniwersytetu Stanforda, a także członkinią Mensy. Na jej karierę w Dolinie Krzemowej zwrócił uwagę magazyn "Forbes", który uczynił ją gwiazdą jednej ze swoich okładek.

Brian Wong

Brian Wong (Fot. Google+)
Brian Wong (Fot. Google+)

20-letni Brian Wong to kolejny młody geniusz, który nie przypadkiem stał się gwiazdą branży IT. Szybko przeskakiwał kolejne klasy, by w wieku 18 lat ukończyć college. Jako 19-latek został najmłodszym człowiekiem, który otrzymał pieniądze z funduszu venture capital.

Co takiego wymyślił Wong? Być może znany Wam już serwis Kiip, w nowatorski sposób podchodzący do kwestii reklamy w grach. Zanim stworzył własny serwis, Wong zajmował się biznesowym rozwojem Digga.

Andy Su i Jessica Mah

Jessica Mah
Jessica Mah

Jedna z nich ma 20, druga 21 lat. Razem stworzyły serwis inDinero, który pomaga organizować księgowość niewielkim firmom. Gwiazdą jest zwłaszcza starsza z pań, 21-letnia Jessica Mah, która wsparcie finansowe dla swojego startupa dostała jeszcze kiedy była studentką college'u.

W zeszłym roku Jessica zebrała swój pierwszy milion, a TechCrunch ochrzcił ją "kobietą, której najbliżej do Marka Zuckerberga". Rzeczywiście, stworzony przez nią serwis różni się od typowego kobiecego startupa o modzie i urodzie, skierowanego tylko do przedstawicielek własnej płci.

Ale nic dziwnego, że to właśnie jej udało się odnieść sukces w "poważnej" branży finansowej. Mah próbowała szczęścia w biznesie po raz pierwszy już kiedy miała 13 lat.

Dan Kimerling

Dan Kimerling (Fot. Business Insider)
Dan Kimerling (Fot. Business Insider)

Szef działu operacyjnego (Chief operating officer) Giftly, nowego serwisu zajmującego się prezentami. Mimo że startup istnieje od 2010 roku, już odnosi sukcesy. 25-letni Dan Kimerling, były reporter TechCruncha, ma być sporym wzmocnieniem dla drużyny Giftly.

Arash Ferdowsi

Arash Ferdowsi i Drew Houston (Fot. Business Insider)
Arash Ferdowsi i Drew Houston (Fot. Business Insider)

Nazwa Dropbox zapewne nie jest Wam obca. To popularny, darmowy (przynajmniej dopóki nie potrzebujemy zbyt dużo miejsca) dysk sieciowy. Firma jest wyceniana na 5 do 10 mld dolarów, a jednym z jej twórców jest 25-letni Arash Ferdowsi (drugi to 28-letni Drew Houston).

Joey Primiani

Joey Primiani (Fot. Wikipedia)
Joey Primiani (Fot. Wikipedia)

Joey Primiani za kilka dni kończy 23 lata, a już z niejednego pieca chleb jadł. Zanim zaczął działać na własną rękę, pracował m.in. w Google'u. Zasłynął ostatnio jako twórca Backplane'a, serwisu społecznościowego dla gwiazd i dużych marek, agregującego treści wrzucane przez nie w innych serwisach.

Sławę zapewniło Backplane'owi poparcie Lady Gagi, która ma zresztą 20% udziałów w firmie. W zwycięskiej drużynie jest też Eric Schmidt, były prezes zarządu Google'a.

Jason Prado i Ben Eidelson

Jason Prado i Ben Eidelson (Fot. Business Insider)
Jason Prado i Ben Eidelson (Fot. Business Insider)

Tych dwóch 25-latków zarobiło w zeszłym roku 6 mln dolarów. W jaki sposób? Najprostszy z możliwych. Sprzedali Google'owi swój startup Plannr. Tak, dobrze widzicie, Google zdążył już serwis zamknąć. Ale jakbyście mieli 6 mln, to chyba nie byłoby Wam szkoda?

Mike Krieger

Mike Krieger i Kevin Systrom (Fot. Inc.com)
Mike Krieger i Kevin Systrom (Fot. Inc.com)

25-letni współtwórca Instagramu, robiącego furorę serwisu dla użytkowników iPhone'ów, pozwalającego na modyfikację zdjęć i dzielenie się nimi w serwisach społecznościowych. Aplikacja ma jakieś 10 mln użytkowników miesięcznie.

Mimo że to bardzo młody biznes, już jest wyceniany na 100 mln dolarów. A za parę miesięcy będzie pewnie wart kilka razy tyle.

Daniel Ha

Daniel Ha (Fot. Facebook)
Daniel Ha (Fot. Facebook)

Ten 25-latek jest twórcą Disqusa, systemu komentarzy używanego przez liczne blogi i serwisy internetowe (np. przez Vbetę i stronę CNN-u), który pomaga wyeliminować spam i trolling. Disqus w tym roku zebrał 14,5 mln dolarów na rozwój.

Źródło: Business Insider

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)