Najmniejsze miasto świata

Najmniejsze miasto świata

Najmniejsze miasto świata
Paulina Tyburska
03.08.2010 08:42

Wiecie gdzie znajduje się najmniejsze, wedle Księgi Rekordów Guinessa, miasto na świecie? Jeśli jesteście ciekawi, czytajcie dalej...

Wiecie gdzie znajduje się najmniejsze, wedle Księgi Rekordów Guinessa, miasto na świecie? Jeśli jesteście ciekawi, czytajcie dalej...

Jeden cmentarz, jedna restauracja,jedna galeria sztuki, jeden sklep z pamiątkami,  jeden parking, jedna poczta, jedna szkoła, a nawet jeden szpital. Ale za to dwie drogi, dwa kościoły (romański i barokowy) i , zależnie od danych, od 14 do 22 mieszkańców. W czerwcu podczas Dni Hum wybierany zostaje burmistrz miasta. Ciekawe czy często ta sama osoba zostaje na tym stanowisku, czy jednak przy tak małej społeczności również wychodzą spory polityczne? I co stało się z miejscową ludnością? Czyżby emigrowała do większych miast? Wszak w XVI wieku w Hum mieszkało około 250 osób, na początku XX liczba ta wzrosła do 400, a dane z 1970 wskazują już na 10 mieszkańców.

To wszystko znajduje się w chorwackim miasteczku Hum, które znajduje się w północno-wschodniej Istrii, pomiędzy miastami Poreč i Opatija. 15 kilometrów dzieli Hum od większego miasta Buzet.

Obraz
© [źródło](http://bezkompasu.pl/najmniejszemiastoswiata/sos37sign508_jpg_1243900b2)

Jeśli przyjechaliście tu spędzić wakacje, noc lub jesteście tylko przejazdem, musicie zjeść coś w jedynej w mieście, acz ponoć bardzo dobrej, restauracji Humska Konoba (choć pewne źródła informują mnie, że słowo 'konoba' oznacza 'gospodę', a nie jest częścią nazwy). Z trafieniem nie powinno być problemu. W menu dania kuchni chorwackiej.

Nie możecie też pominąć muzeum, w którym pokazywane są różne przedmioty, które były używane w życiu codziennym na przestrzeni wieków.

Jeśli jeszcze nie jesteście przekonani czy tam się wybrać obejrzyjcie film, który powinien Was zachęcić. Ja już marzę, żeby odwiedzić to miejsce:

8. Hum / Croatia

Do Hum najłatwiej jest dostać się samochodem, drogą nr 44 z Buzet. Można też próbować pociągiem do stacji Istria Hum, z tymże stamtąd trzeba jeszcze przejść na piechotę około 5 kilometrów. Na miejscu mamy dwa dwuosobowe pokoje, które wynajmują turystom mieszkańcy. Niestety ceny za noc nie są mi znane. Może ktoś był i jest w stanie powiedzieć, ile na nocleg trzeba wydać, śpiąc w najmniejszym mieście świata?

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)