Najmniejszy na świecie działający model pociągu (wideo)

Skala tego małego cudeńka to 1:35 200. Jak to możliwe, że pociąg takich rozmiarów jest w stanie poruszać się po wyznaczonym torze? Rozwiązanie jest całkiem proste, choć jego odkrycie zajęło autorowi projektu sporo czasu.

Najmniejszy na świecie działający model pociągu (wideo)
Najmniejszy na świecie działający model pociągu (wideo)
Marek Maruszczak

Skala tego małego cudeńka to 1:35 200. Jak to możliwe, że pociąg takich rozmiarów jest w stanie poruszać się po wyznaczonym torze? Rozwiązanie jest całkiem proste, choć jego odkrycie zajęło autorowi projektu sporo czasu.

James River Branch od wielu lat zajmuje się modelarstwem. Pociąg, który możecie oglądać na zdjęciach i nagraniu to właściwie „model modelu”. Oryginał był w skali N - 1:160, zaś nieoficjalny najmniejszy działający pociąg na świecie to jego odwzorowanie w skali Z (1:220).

Modelarz kilkukrotnie prawie rezygnował z projektu. Początkowo przeraziła go skala, potem problemy z przeniesieniem napędu na owal pociągu. Maleńkie plastikowe koła zębate były po prostu zbyt mało wytrzymałe.

Rozwiązanie okazało się prostsze niż można się było spodziewać. Wystarczyło u góry uformować plastikową rurkę inaczej niż na dole, gdzie musiała ściśle przylegać do silnika.

Obraz

Pociąg składa się z 4 wagonów wyciętych na brzegu plastikowej rurki, której drugi koniec jest przytwierdzony do silniczka wprawiającego całość w ruch. Prędkość oraz kierunek jazdy „maszyny” można zmieniać.

Efekt osiągnięty przez Jamesa jest rewelacyjny i będzie można go podziwiać w oknie wystawowym sklepu poświęconego modelarstwu.

Autor będzie musiał zainwestować w solidne szkło powiększające, jeżeli model ma przyciągnąć uwagę odwiedzających. Jestem jednak pewny, że żaden z nich nie będzie żałował czasu poświęconego na wpatrywanie się w miniaturkę.[block position="inside"]3732[/block]

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.