Najmocniejszy kabel USB. Producent obiecuje dożywotnią gwarancję
Jak wyróżnić się w czasach nietrwałych produktów? Pomysłodawcy przewodu postanowili zaprojektować coś na przekór powszechnie obowiązującym trendom. Zaproponowali najmocniejszy kabel USB na świecie. Tylko czy taki produkt ma w ogóle sens?
Założenia, jakie przyjęli projektanci kabla USB marki Crave, są wyjątkowo ambitne. Najmocniejszy przewód USB na świecie – to brzmi dumnie. Łatwo ogłosić, trudniej sprostać takiemu wyzwaniu. Jak sobie z nim poradzili?
Ich dzieło to miedziane, ekranowane kable w wymyślnym oplocie. Zastosowano w nim opracowane przez Crave włókna o nazwie 4orce, wykorzystujące, jak wynika ze specyfikacji, „zaawansowany związek organiczny zwany fenylenodiaminą”, który jest następnie pokryty nylonem.
Kabel do zadań specjalnych
Ponieważ, jak trafnie zauważyła szacowna noblistka, „tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono”, kabel Crave został poddany efektownym testom. Zaangażowano do nich amerykańskiego wrestlera i futbolistę, Billa Goldberga. Siłacz m.in. holował na przewodzie pamiętający czasy drugiej wojny samolot transportowy DC-3.
Przewód sprawdził się również w roli uprzęży podczas lotów balonem (udźwig - prawdopodobnie statyczny - kabla to 100 kg), nie wspominając o standardowych próbach, jakim poddawane są przewody podczas sprawdzania odporności na wielokrotne zginanie. Producenci gwarantują, że kabel Crave wytrzyma co najmniej 100 tys. zgięć.
Crave 4ORCE, The Worlds Strongest USB Cable!
Wszystko to zaowocowało „najmocniejszym przewodem USB na świecie”, oferowanym w kilku wersjach, różniących się wtyczkami (dostępne warianty USB-C – USB-C, USB-A – USB-C i Lightning – USB-C), długością i oplotem. Warty wzmianki jest również fakt, że każdy z kabli jest oferowany wraz z praktyczną szpulą, pozwalającą na łatwe zwinięcie i transport albo przechowywanie przewodu. Co więcej, producent oferuje dożywotnią gwarancję, choć małym drukiem dodaje, że dotyczy ona wyłącznie typowego użycia przewodu podczas ładowania i przesyłu danych.
Do czego potrzebujemy przewodów USB?
W tym miejscu wypadałoby przyklasnąć pomysłowi i zachwycić się nim. Tylko czy aby na pewno niezniszczalny kabel USB ma sens? Próby jakim go poddano i udowodniona wytrzymałość robią wrażenie. Problem w tym, że nie mają one wiele wspólnego z codzienną eksploatacją i faktycznym wyzwaniom, przed którymi stają przewody USB na całym świecie.
Nie mam zamiaru skakać z nim na spadochronie. Holować samolotu przy pomocy wynajętego siłacza również nie zamierzam – są do tego lepsze rozwiązania. Tak samo, jak do lotów balonem. Podobnie jak zdecydowana większość ludzkości prowadzę wystarczająco nudne i przewidywalne życie, by przypuszczać, że raczej nie nadarzy się okazja, by wykorzystać niezwykłą wytrzymałość kabla Crave. A wtedy, kiedy faktycznie spróbuję holować samolot, będę miał przy sobie lepsze, bo dedykowane danej sytuacji narzędzia.
Efektowny, ale trochę bez sensu
Dlatego przewód Crave zaliczam do tej kategorii przedmiotów, które – owszem – robią wrażenie, a w pierwszej chwili niemal każdy krzyknie „chcę to”. Miło otrzymać je w prezencie albo pochwalić się nimi przed znajomymi. Gdy jednak trzeba wydać na nie własne pieniądze (od 35 dol. za 1,2 m i 40 dol. za 3 m), pojawia się refleksja, że to – owszem – bardzo fajny gadżet, ale zarazem przykład przerostu formy nad treścią.