Najpiękniejsze gry 2D [cz.2.]

Najpiękniejsze gry 2D [cz.2.]
11.01.2012 15:30
Najpiękniejsze gry 2D [cz.2.]
Piotr Rusewicz
Piotr Rusewicz

W drugiej części motywem przewodnim są gry przygodowe. Nie zapominam o typach Czytelników – dla wskazanych przez Was pozycji znajdzie się oddzielna część przeglądu, ponieważ jest ich tyle, że na to zasługują. Dziękuję również wszystkim za uczestnictwo w zabawie ;)

W drugiej części motywem przewodnim są gry przygodowe. Nie zapominam o typach Czytelników – dla wskazanych przez Was pozycji znajdzie się oddzielna część przeglądu, ponieważ jest ich tyle, że na to zasługują. Dziękuję również wszystkim za uczestnictwo w zabawie ;)

Przygodówki

Gry przygodowe są prawdziwym skarbem dla fanów grafiki 2D. Kultowe pozycje w postaci serii, takich jak Broken Sword lub Monkey Island, na zawsze zapisały się w sercach wielu graczy, a przecież wraz z rozwojem technologii nie zapominano, że to właśnie ręcznie rysowana oprawa pasuje idealnie do wielu gier z tego gatunku.

390274480280579829

Dzięki wzrostowi popularności gier niezależnych oraz platform sieciowych dla mniejszych tytułów zaistniał spory renesans gatunku – czego najlepszym dowodem dla mnie jest Gemini Rue, naprawdę dobra, mroczna i cyberpunkowa przygodówka stworzona prawie w całości przez jedną osobę. 2D w przygodówkach wciąż się ceni.

Machinarium

390274480280841973

Monkey Island

Gemini Rue

390274480281300725

Full Throttle

Another World

390274480281562869

_______________________________________________________________________________________________________________________

Dobre gry starzeją się bardzo powoli. To dlatego pomimo upływu lat ludzie wciąż kupują starsze gry oraz konsole, wydają spore pieniądze na Good Old Games, Virtual Console, XBL oraz PlayStation Network. To dlatego zagrywają się w pozycje sprzed lat, nawet mimo ogromnego postępu technologicznego. Piksele pokazuje, że niewielkim nakładem śródków, w ograniczonym środowisku można stworzyć przepiękną oprawę graficzną i animacje. Można stworzyć tytuł ponadczasowy.

390274480281825013

Wspominane wyżej gry to tytuły zazwyczaj leciwe, które jednak bawią – tematyką, wykonaniem, świetną rozgrywką. Każdy otarł się w pewnym momencie o Amigę, PC lub jakąś starszą konsolę i wielu lubi wracać do tych pozycji nie tylko ze względu na nostalgię. Nie można także mówić o nostalgii w przypadku odkrywania pewnych starszych gier, co zdarza mi się stale dzięki wspomnianym w poprzedniej części stronom w stylu hardcore gaming. Stare nie oznacza gorsze. Stare oznacza inne.

Oprócz wspomnianych w ostatniej części stron związanych z tą tematyką, wszystkich fanów pixel-artow zapraszam także na takie strony jak http://jnkboy.tumblr.com/, gdzie znajdziecie jeszcze więcej pięknych grafik ze starych gier oraz prac inspirowanych nimi.

390274480282021621

Ponownie zapraszam do komentowania oraz podawania swoich typów (najlepiej wraz ze screenami!) w komentarzach. Dla typów Czytelników zostaną stworzone specjalne odcinki naszego cyklu. Trzecia część to jRPG oraz cRPG. Nie zabraknie perełek i wszystkim znanych hitów czy rewolucyjnych gier w postaci Planescape i Chrono Triggera. Będą też ciche hity ery 16 bitów.

Jakie są Wasze ulubione gry 2D. Które przygodówki uważacie za najpiękniejsze?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)