Najpopularniejsze komunikatory internetowe [TOP 10]

Najpopularniejsze komunikatory internetowe [TOP 10]

Rozmowa (Fot. Flickr/Tuftronic10000/Lic. CC by)
Rozmowa (Fot. Flickr/Tuftronic10000/Lic. CC by)
Łukasz Michalik
12.04.2011 09:44, aktualizacja: 14.01.2022 13:35

Dla wielu internautów synonimem komunikatora jest program Gadu-Gadu. Choć to najpopularniejsza aplikacja tego typu, warto poznać inne komunikatory internetowe. Które spośród nich są warte uwagi?

Dla wielu internautów synonimem komunikatora jest program Gadu-Gadu. Choć to najpopularniejsza aplikacja tego typu, warto poznać inne komunikatory internetowe. Które spośród nich są warte uwagi?

Gadu-Gadu

Jeśli weźmiemy pod uwagę jedynie popularność komunikatorów, wśród polskich użytkowników liczą się zaledwie dwie aplikacje – GG i Skype.

Do zalet tego pierwszego należy z pewnością duży zasięg – z Gadu-Gadu korzysta ponad 6 milionów użytkowników. GG charakteryzuje się prostotą obsługi i atrakcyjnym interfejsem.

Niestety, aplikacja ma też sporo wad. Należą do nich przede wszystkim znaczne wymagania sprzętowe – na wolniejszych komputerach uruchomione GG może odczuwalnie spowolnić system. Inne wady to obsługa tylko jednego (własnego) protokołu i brak wtyczek.

Program jest darmowy, jednak w jego podstawowej wersji użytkownicy skazani są na oglądanie dużej liczby reklam. Poza rozmowami tekstowymi GG pozwala użytkownikom na prowadzenie rozmów głosowych i wideo. Podobnie jak inne komunikatory internetowe, aplikacja umożliwia przesyłanie plików.

Skype

Jeden z najpopularniejszych komunikatorów na świecie cieszy się sporym uznaniem również w Polsce. Ze Skype’a korzysta ponad 4,5 mln polskich internautów.

Interfejs programu stanowi udane połączenie prostoty z funkcjonalnością. Mimo dużej liczby opcji z obsługą aplikacji poradzi sobie nawet mało zaawansowany użytkownik.

Zaletą programu jest brak reklam. Istotną wadą Skype’a jest natomiast zamknięty protokół.

Windows Live Messenger

Liczbę użytkowników kolejnego pod względem popularności komunikatora dzieli od czołowej dwójki rząd wielkości. Z Windows Live Messengera korzysta niecałe pół miliona polskich internautów.

Poza własnym protokołem program obsługuje również sieć Yahoo! Aplikacja pozwala ponadto na przesyłanie plików oraz obsługę połączeń głosowych i wideo. Zaletą Windows Live Messengera jest możliwość importu kontaktów m.in. z Facebooka lub różnych usług webowych.

Tlen

Czwarte miejsce zajmuje w Polsce komunikator Tlen. Wiele lat temu był uznawany za głównego konkurenta Gadu-Gadu, ale nie udało mu się zdobyć większej popularności. Korzysta z niego nieco ponad 400 tys. użytkowników.

Tlen w porównaniu z GG wykazuje zdecydowanie mniejsze zapotrzebowanie na zasoby systemu. Aplikacja charakteryzuje się bardzo prostym interfejsem i typowymi dla większości komunikatorów funkcjami.

Zaletą programu jest obsługa nie tylko własnego protokołu, ale również sieci GG i częściowo XMPP. Funkcją, której zazwyczaj nie mają inne komunikatory internetowe, jest integracja z kontem pocztowym – w tym wypadku oferowanym przez serwis o2.pl.

Możliwości aplikacji można rozbudować dzięki dużej liczbie wtyczek.

AQQ

Ostatnim spośród liczących się w Polsce komunikatorów jest AQQ. Jest to multikomunikator – poza Tlenem i GG obsługuje również platformę XMPP oraz własny protokół komunikacyjny.

Aplikacja wyróżnia się rozbudowanym interfejsem i obsługą wtyczek. Wyświetla reklamy, które można jednak ukryć, instalując specjalny dodatek. Wadą programu jest brak połączeń wideo.

GTalk

Komunikator Google’a jest dostępny zarówno jako aplikacja webowa, jak i jako program desktopowy. W tym drugim przypadku GTalk wyróżnia się dopracowanym interfejsem. Ergonomia aplikacji stoi na najwyższym poziomie, podobnie jak szybkość działania.

Zalety GTalka mogą być jednocześnie istotnymi wadami dla niektórych użytkowników. Prosty w obsłudze program program nie oferuje dodatkowych funkcji, które mają zazwyczaj inne komunikatory internetowe. Nie można również instalować w nim wtyczek.

Digsby

Ten multikomunikator to udane połączenie minimalistycznego interfejsu z rozbudowanymi możliwościami. Poza obsługą wielu protokołów aplikacja pozwala na integrację z kontami pocztowymi i różnymi serwisami webowymi, m.in. Facebookiem. Niestety, Digsby nie obsługuje połączeń wideo i głosowych.

Największą wadą programu – niełatwą do zaakceptowania w przypadku polskiego użytkownika – jest brak obsługi protokołu GG. Trudno oczekiwać, by komunikatory internetowe, które nie obsługują najpopularniejszej polskiej sieci, zdobyły w naszym kraju uznanie.

ICQ

Ten pierwszy popularny komunikator lata świetności ma już za sobą. Z prostego programu służącego do komunikowania się ICQ wyewoluował w platformę rozrywkową, w której komunikacja jest tylko jedną z funkcji.

Aplikacja cały czas cieszy się na świecie pewną popularnością. Jej zaletą jest bardzo intuicyjny, przyjazny interfejs. Niestety, zostało to okupione sporym apetytem na zasoby systemu.

Miranda

Aplikacja może odstraszyć mniej doświadczonego użytkownika – dość ascetyczny interfejs towarzyszy rozbudowanemu panelowi konfiguracyjnemu.

Siła aplikacji tkwi w niezliczonej liczbie wtyczek. Podstawowe funkcje można łatwo rozbudować. Dzięki wtyczkom Miranda może obsługiwać m.in. rozmowy głosowe lub połączenia wideo.

Pidgin

Ten darmowy multikomunikator charakteryzuje się prostym interfejsem. Obsługa Pidgina nie powinna sprawić problemu nawet początkującym użytkownikom. W korzystaniu z programu pomoże dopracowany kreator profili, obsługujący m.in. GG i ICQ.

Główną funkcją programu są rozmowy tekstowe. Połączenia wideo i głosowe są obsługiwane w bardzo ograniczonym zakresie. Dodatkową zaletą Pidgina jest brak reklam oraz rozbudowany system wtyczek i skórek.

Powyższa lista obejmuje tylko najpopularniejsze komunikatory internetowe. W Sieci można znaleźć wiele innych aplikacji. Z jakich Wy korzystacie?

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)