Najsłynniejsi polscy blogerzy. Sprawdź, czy znasz ich wszystkich

Czasy, gdy blogosfera była synonimem „słitaśnych BlOgAsKuFf”, dawno już minęły. Coraz częściej blogerzy są wiarygodnym źródłem ciekawych informacji. Kto spośród nich zasługuje na szczególną uwagę?

Warsztat pracy blogera (Fot. Flickr/Adikos/Lic. CC by)
Warsztat pracy blogera (Fot. Flickr/Adikos/Lic. CC by)
Łukasz Michalik

05.04.2011 | aktual.: 14.01.2022 13:38

Czasy, gdy blogosfera była synonimem „słitaśnych BlOgAsKuFf”, dawno już minęły. Coraz częściej blogerzy są wiarygodnym źródłem ciekawych informacji. Kto spośród nich zasługuje na szczególną uwagę?

Którzy blogerzy nadają ton polskiej Sieci?

Aby uniknąć niejasności, chcę wyjaśnić na początku, jak rozumiem termin „najsłynniejsi polscy blogerzy”. Najsłynniejszy nie oznacza dla mnie blogera mogącego pochwalić się największą liczbą odwiedzin. Nie oznacza również automatycznego zaliczenia do tej grupy zwycięzców różnych konkursów.

Z powodu braku obiektywnych kryteriów najsłynniejsi polscy blogerzy to – moim zdaniem – osoby, które nie tylko są mniej lub bardziej znane z blogowej twórczości, ale jednocześnie publikują unikalne, wartościowe treści.

Z tego powodu w zestawieniu brakuje blogów polityków, które choć bywają interesujące, są jedynie narzędziem marketingu politycznego, oraz popularnych blogów stanowiących zapis codziennego życia autorów.

Blogi polityczne

Wśród polskich blogerów politycznych, którzy nie zajmują się zawodowo publicystyką ani nie są czynnymi politykami, na szczególną uwagę zasługuje dwoje autorów.

Pierwszym z nich jest Azrael. Ten informatyk i ekonomista publikuje w wielu serwisach, jednak najwięcej jego tekstów można znaleźć na blogu. Azrael zasłynął serią ostrych, polemicznych tekstów odnoszących się do wielu kwestii rozpalających polską dysputę polityczną.

Niezależnie od oceny poglądów Azraela nie sposób nie docenić wartości jego tekstów i  analiz. Do jego postulatów odwoływał się m.in. wicepremier polskiego rządu, a w 2010 roku pojawiły się plotki dotyczące zatrudnienia go na stanowisku doradcy prezydenta do spraw Internetu.

Azraelk.eu
Azraelk.eu

Choć plotki nie znalazły potwierdzenia, o pozycji blogera świadczy fakt, że przez długi czas były traktowane zupełnie poważnie.

Kolejnym znanym blogerem, a właściwie blogerką polityczną jest Kataryna. Choć częstotliwość wpisów na blogu Kataryny w ostatnich kilku miesiącach radykalnie spadła, wciąż pozostaje ona jednym z bardziej rozpoznawalnych symboli blogosfery.

Kataryna.Blox.pl
Kataryna.Blox.pl

Kataryna zasłynęła serią trafnych i świetnie udokumentowanych wpisów krytycznie oceniających polskie życie polityczne. Ze względu na jakość analiz i duży nakład pracy potrzebny do przygotowania tekstów, przez pewien czas popularna była teza, że za nickiem kryje się zespół dziennikarzy lub któryś z czołowych polskich publicystów.

Poza autorskimi tekstami Kataryna stała się symbolem politycznego blogowania za sprawą dwóch wydarzeń. Ze względu na publikowane treści blogerka naraziła się na konflikt z ministrem sprawiedliwości Andrzejem Czumą, który groził jej procesem, domagając się jednocześnie ujawnienia tożsamości.

Drugim, symbolicznym zdarzeniem był konflikt z redakcją „Dziennika”, który złożył blogerce propozycję nie do odrzucenia – redakcja zaoferowała Katarynie pracę w pakiecie z sugestią, że odrzucenie propozycji oznacza ujawnienie personaliów.

Ta ostatnia groźba została zrealizowana w nieco zawoalowanej formie. Wprawdzie gazeta nie podała imienia i nazwiska Kataryny, jednak opublikowała dane, za pomocą których właściwą osobę mógł namierzyć każdy, kto potrafił posługiwać się wyszukiwarką.

Kominek

Kominek to ścisła czołówka polskiej blogosfery. Zasłynął mało pochlebnym tekstem na temat budyniu Doktora Oetkera, a następnie prześmiewczym komentarzem do reakcji piarowców tej firmy, próbujących w dość nieudolny sposób ratować wizerunek pracodawcy.

Kominek przeszedł również do historii jako człowiek, któremu duża firma z branży spożywczej sfinansowała wycieczkę po USA. Wyprawa była relacjonowana w Sieci. Jest to precedensowy w polskich realiach przykład sukcesu, jaki może odnieść pracowity bloger.

Teksty Kominka nie każdemu przypadną do gustu. Niezależnie od opinii na ich temat trzeba przyznać, że autor należy do wąskiej grupy profesjonalnych blogerów, którzy mogą utrzymać się z pisania, traktując blog jako pracę, a nie dodatkowe zajęcie. Drugi z blogów kominka można znaleźć pod adresem Kominek.tv.

Finanse

Maciej Samcik, autor blogu „Subiektywnie o finansach”, porusza tematykę, którą najsłynniejsi polscy blogerzy omijają zazwyczaj z daleka. Czytelnicy znajdą na blogu omówienie aktualnych ofert banków, akcji marketingowych czy rynkowych trendów.

Co istotne, poważne i trudne tematy są opisywane przystępnym językiem. Odnosząc się do ofert banków, autor niemal zawsze skupia się na kwestii, czy to się klientowi opłaca.

Blog jest świetnym źródłem informacji, a zarazem miejscem, gdzie można przekonać się, czy pozornie interesująca oferta zawiera niebezpieczny haczyk. Autor podejmuje również po sygnałach od czytelników różnego rodzaju interwencje.

Show-biznes

Robert Patoleta prowadził własne programy telewizyjne, jest szefem serwisu z filmami na temat gwiazd, pisuje również artykuły do prasy. Poza tym tworzy blog zajmujący się polskim show-biznesem.

Mimo lekkiej formy blog Roberta nie jest jedynie serwisem plotkarskim. Choć w tekstach nie brakuje plotek na temat celebrytów, czytelnicy znajdą również analizy programów rozrywkowych, recenzje filmów czy opis mechanizmów rządzących polskim światem rozrywki.

Blogi technologiczne

Antyweb.pl
Antyweb.pl

Poza licznymi czytelnikami Grzegorz ma spore grono przeciwników krytykujących merytoryczny aspekt blogu. Niezależnie od tych zarzutów Antyweb pozostaje ciekawym źródłem informacji i nieoczywistych komentarzy do sieciowej rzeczywistości.

Do innej kategorii należy blog Marcina Jagodzińskiego. Ten przedsiębiorca internetowy – twórca m.in. serwisu Blip – w subiektywny i zazwyczaj mocno krytyczny sposób opisuje różnego rodzaju zjawiska, z jakimi możemy zetknąć się w Sieci.

Brutto.Tumblr.com
Brutto.Tumblr.com

Wpisy Marcina często są bardzo lakoniczne – nie opisują zjawiska, ale sygnalizują jakiś problem (pojawia się jedynie link uzupełniony zwięzłym, często jednozdaniowym komentarzem autora). W Sieci dostępny jest również starszy, nieaktualizowany blog Marcina.

Recenzje filmowe

Blog Quentina to legenda polskiej Sieci. Autor specjalizuje się w tematyce filmowej i umieszcza nowe teksty nieprzerwanie od 2004 roku.

Wielbiciele X muzy znajdą na blogu nie tylko wiele barwnie napisanych recenzji, ale również różnego rodzaju ciekawostki, komentarze i rankingi. Dla miłośników filmu – pozycja obowiązkowa.

Medycyna

Najsłynniejsi polscy blogerzy to nie tylko osoby zajmujące się tematami wywołującymi powszechne zainteresowanie. Sławę można zdobyć również zajmując się specyficzną niszą.

Wierzysz, że wciskając w ranę ziarno ciecierzycy, wyleczysz nowotwór? Sądzisz, że lewatywy z kawy to skuteczny środek na Twoje dolegliwości? Myślisz, że medycyna to sztuka, a nie nauka? W takim razie lepiej nie zaglądaj na Blog de Bart.

Autor bezlitośnie rozprawia się z mitami związanymi z tzw. medycyną alternatywną. Teksty, choć pojawiają się niezmiernie rzadko, to prawdziwe perełki rzetelnego researchu i logicznego wnioskowania.

O „sile rażenia” blogu dobrze świadczy liczba komentarzy – zdarza się, że pojedyncze wpisy są komentowane przez tysiące czytelników.

Historia

Zapiski z Granitowego Miasta to wyjątkowy przykład blogu, który zdobywszy dużą popularność i tytuł „Blog Roku 2010”, jest zarazem pełen wartościowej, ciekawej treści.

Mateusz Biskup to pasjonat historii, który – mimo dość niszowej tematyki - wziął udział w konkursie Blog Roku. Rywalizacja, do której stanęli najsłynniejsi polscy blogerzy, okazała się dla Mateusza okazją do spektakularnego zwycięstwa. Jego blog zdobył nie tylko główną nagrodę, ale przez laureatów poprzednich konkursów został uznany za „Blog Blogerów”.

Jak brzmi przepis na sukces? Mateusz barwnym językiem opisuje wydarzenia, których często próżno szukać w podręcznikach, a które z powodzeniem mogłyby stać się kanwą świetnych, trzymających w napięciu filmów.

Chcesz dowiedzieć się, skąd pod 80-metrową warstwą grenlandzkiego lodu wzięły się amerykańskie samoloty? Dlaczego Australijczyk walczył w Powstaniu Warszawskim? W jaki sposób Polak wypędził Brytyjczyków z Afganistanu? Odpowiedzi znajdziesz na blogu Biszopa.

Definicja słynnego blogera jest na tyle szeroka, że każdy z Was z pewnością mógłby dodać własne propozycje. Kogo – Waszym zdaniem – zabrakło w powyższym zestawieniu?

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.