Najstarszy egzemplarz Monopoly zlicytowany

Pierwsze egzemplarze tej niezwykle popularnej gry ekonomicznej Charlesa Darrowa powstały w 1933 i w przeciwieństwie do dzisiejszych, zawierały okrągłą planszę. Spróbujcie zgadnąć za ile został sprzedany jeden z nich.

Monopoly z 1933 roku
Monopoly z 1933 roku
Grzegorz Nowak

Pierwsze egzemplarze tej niezwykle popularnej gry ekonomicznej Charlesa Darrowa powstały w 1933 i w przeciwieństwie do dzisiejszych, zawierały okrągłą planszę. Spróbujcie zgadnąć za ile został sprzedany jeden z nich.

Licytowany egzemplarz jest jedynym zachowanym spośród 5000 wyprodukowanych w 1933 roku. Ten prawdziwy unikat - zawiera również oryginalne elementy i kompletną instrukcję pisaną na maszynie. Całość znalazła szczęśliwego kupca, który zapłacił za nią 90 tys. funtów szterlingów (ok. 420 tys. złotych).

Szczególnie interesująca jest okrągła plansza o średnicy 83 centymetrów, zrobiona z ceraty (nowsza wersja Monopoly z okrągłą planszą nawet się nie umywa). Wszystkie jej elementy zostały narysowane za pomocą ołówków i tuszu przez twórcę gry. Poza ciekawym kształtem plansza zawiera dokładnie te same pola co pozostałe 275 milionów egzemplarzy sprzedanych na całym świecie. Pierwotnie pola były oznaczone nazwami ulic z Atlantic City.

Gra pozostawała w posiadaniu rodziny Marlow do 1992 roku. Odkupił ją Malcolm Forbes i dopiero niedawno trafiła na licytację.

Źródło: dailymail.co.uk

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.