Najważniejsze wydarzenia w Internecie w 2008 roku

Najważniejsze wydarzenia w Internecie w 2008 roku31.12.2008 16:00
Najważniejsze wydarzenia w Internecie w 2008 roku
Paweł Cebula

Internet jest niezwykle dynamicznym medium. W jego wypadku tydzień jest bardzo dużą jednostką czasu, a co dopiero rok. Z racji zbliżającego się końca roku warto spojrzeć wstecz i przypomnieć sobie najważniejsze wydarzenia, które miały miejsce w 2008 r. w Internecie.

Internet jest niezwykle dynamicznym medium. W jego wypadku tydzień jest bardzo dużą jednostką czasu, a co dopiero rok. Z racji zbliżającego się końca roku warto spojrzeć wstecz i przypomnieć sobie najważniejsze wydarzenia, które miały miejsce w 2008 r. w Internecie.

Bez najmniejszych wątpliwości trzeba przyznać, że rok 2008 był rokiem Google. Dynamika rozwoju dostępnych usług jest naprawdę ogromna. Firma z Mountain View nie poprzestała jednak na tym i udostępniła kilka nowych aplikacji. Najświeższą z nich jest przeglądarka Chrome, która pojawiła się z dnia na dzień, a jej nazwa jest bardzo dobrze rozpoznawalna. YouTube w 2008 r. jeszcze bardziej umocnił swoją pozycję i stał się absolutnym dominatorem na rynku wideo. Mimo to, Google nie wie jak zarabiać na YouTube i ciągle poszukuje najlepszego wyjścia z sytuacji.

W ciągu ubiegłego roku mieliśmy być świadkami przejęcia Yahoo! przez Microsoft, okazało się jednak, że nie będzie „Microhoo!” - jedni odetchnęli z ulgą, inni stwierdzili, że gdyby doszło do przejęcia byłoby naprawdę ciekawie. Pozostając przy temacie wyszukiwarek – pod koniec lipca premierę miało Cuil.com - nazywany też „Google Killer”, jednak jak wielu przypuszczało pozycja Google jest niezagrożona.

Nie można zapomnieć o przeglądarce Firefox 3.0. "Ognisty lisek" bił (i pobił!) rekord świata w liczbie pobrań programu w ciągu 24 godzin od chwili wydania. Firefox 3.0 został pobrany ponad 28 milionów razy.

Jeżeli chodzi o nasze lokalne „podwórko” to nie można zapomnieć o najpopularniejszym polskim serwisie społecznościowym – nasza-klasa.pl. Na samym początku roku Nasza-Klasa „przeprowadziła się” do Polski, rozwiązując tym samym problemy z dostępnością. Co warte podkreślenia – hasło „nasza klasa” było 7 najczęściej wyszukiwanym na świecie przy użyciu Google!

Bez większego echa miała miejsce premiera MSN Polska i jak przypuszczaliśmy – rewolucji nie było. Z kolei grupa Naspers dokonała zakupu tak znanych usług i serwisów jak Allegro, Ceneo, czy Gadu-Gadu.

Na uwagę zasługuje również kwestia bezpieczeństwa. W ubiegłym roku wielokrotnie informowaliśmy o atakach phishingowych przeprowadzanych na klientów popularnych polskich banków. Pojawiło się również mnóstwo nowych złośliwych aplikacji, wymuszając na użytkownikach jeszcze skuteczniejsze zabezpieczanie swoich komputerów.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)