Największe fajerwerki na świecie - nie uwierzysz! [wideo]

Wczoraj, czyli 4-go lipca, Stany Zjednoczone, jak co roku, obchodziły dzień niepodległości. Towarzyszyły temu bajeczne pokazy fajerwerków. Idąc za tropem wybuchowych zabawek postanowiłem odszukać największy na świecie tego typu pirotechniczny gadżet i... udało się.

fajerwerki
fajerwerki
Marcin Krzewicki

05.07.2010 | aktual.: 11.03.2022 14:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wczoraj, czyli 4-go lipca, Stany Zjednoczone, jak co roku, obchodziły dzień niepodległości. Towarzyszyły temu bajeczne pokazy fajerwerków. Idąc za tropem wybuchowych zabawek postanowiłem odszukać największy na świecie tego typu pirotechniczny gadżet i... udało się.

Niestety zaszczyt posiadania największych na świecie, jednolitych fajerwerków nie przypadł naszym zachodnim, tylko wschodnim sąsiadom, czyli Japończykom. Jak na ironię losu te świetliste i niebezpieczne gadżety zostały wynalezione w Chinach w 206 roku przed naszą erą za czasów panowania dynastii Han.

Gigantyczne fajerwerki nazywały się "Yonshakudama". Celowo użyłem czasu przeszłego, bo przecież gadżet dawno poszedł z dymem. Ważył on 450 kilogramów, a jego średnica wynosiła 120 centymetrów. Na wideo możecie obejrzeć kilkusekundowy, majestatyczny pokaz możliwości tego kolosa. Gdyby fajerwerki przypadkiem okazałyby się niewypałem, to zamiast wielkiego "bum" byłoby wielkie "chlup" do wody. Ale jeśli takie coś będzie miało miejsce, to na pewno pokażemy to na łamach Gadżetomanii jako wielki, "fajerwerkowy" epic fail. Zapraszam na krótki, lecz wspaniały filmik.

World Wide Biggest Fireworks

Źródło: japan-fireworks

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.