Największe wpadki w dziejach Microsoftu. Czy Windows 8 będzie kolejną? [ankieta]

Największe wpadki w dziejach Microsoftu. Czy Windows 8 będzie kolejną? [ankieta]
05.12.2012 13:00
Największe wpadki w dziejach Microsoftu. Czy Windows 8 będzie kolejną? [ankieta]
Redakcja Gadżetomanii
Redakcja Gadżetomanii

Nie minął nawet miesiąc od premiery systemu Windows 8, a z Microsoftem rozstał się Steven Sinofsky, szef działu Windowsa. To dlatego, że nowy system operacyjny okazał się porażką i dołączy do grupy innych wtop firmy, takich jak odtwarzacz Zune czy Kin, telefon dla młodzieży?

Nie minął nawet miesiąc od premiery systemu Windows 8, a z Microsoftem rozstał się Steven Sinofsky, szef działu Windowsa. To dlatego, że nowy system operacyjny okazał się porażką i dołączy do grupy innych wtop firmy, takich jak odtwarzacz Zune czy Kin, telefon dla młodzieży?

Microsoft nie podał oficjalnych powodów rozstania z człowiekiem odpowiedzialnym za Windowsa, ale mówi się, że może chodzić o niesatysfakcjonującą sprzedaż ósemki. Nie podano do tej pory żadnych cyferek, poza danymi dotyczącymi pierwszego weekendu (4 miliony sztuk).

"Ta cisza może oznaczać, że wyniki nie są dla firmy zadowalające" - twierdzi Michael Silver, analityk firmy Gartner.

[solr id="gadzetomania-pl-328919" excerpt="1" image="1" words="20" _url="http://gadzetomania.pl/4367,problemy-internetu-bezpieczenstwo-prywatnosc-i-komunikacja-zagrozone" _mphoto="3696386615-19c3c56b23-z--294eb8c.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]4740[/block]

Wiele osób zastanawia się, czy Windows 8 nie był falstartem. Stworzenie zupełnie nowego interfejsu i nawigacji było odważne. Może zbyt odważne? Na ostateczny werdykt, czy ósemka okaże się sprzedażowym sukcesem, musimy jeszcze poczekać. Pamiętajmy jednak, że wiele przedsięwzięć Microsoftu nie kończyło się dobrze.

Wtopa goni wtopę

Gigantyczną wpadką okazał się choćby telefon Microsoft Kin, w założeniach przeznaczony dla młodzieży i wspierający wszelkie funkcje społecznościowe. Pracowano nad nim dwa lata, zainwestowano prawie miliard dolarów. Tylko po to, by... wycofać go ze sprzedaży po dwóch miesiącach.

398262180883611808

Microsoft Zune miał być rywalem iPoda. Pracował nad nim J. Allard, odpowiedzialny za sukces Xboksa (pisaliśmy o nim przy okazji artykułu o zabawnych zakładach w świecie gier wideo). Skończyło się to sprzedażową katastrofą. Próbowano jeszcze utrzymać markę przy życiu, oferując pod nią usługi cyfrowej dystrybucji, ale i z tego ostatecznie zrezygnowano. Dziś, po wpisaniu adresu www.zune.net, jesteśmy przenoszeni na stronę internetową Xboksa.

[solr id="gadzetomania-pl-329930" excerpt="1" image="1" words="20" _url="http://gadzetomania.pl/4373,pierwsze-na-swiecie-zdjecie-helis-dna-wykonane-mikroskopem-elektronowym" _mphoto="c4f05422cd703467bb6703b6-75a0766.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]4741[/block]

Wracając na chwilę do tematu Windowsa: pamiętacie jeszcze Windows Me (Millenium Edition)? Jeśli nie, to nic dziwnego. Pojawił się w sprzedaży po Windowsie 98 i był dostępny tylko przez rok. Krytykowano go za masę błędów i to, że był niestabilny. Fala krytyki nie ominęła też Windowsa Visty. System dołączył do tych mniej lubianych okienek między innymi z powodu problemów z bezpieczeństwem. A Windows Mobile? Poprzednik systemu Windows Phone to z pewnością jeden z produktów, o których firma chce jak najszybciej zapomnieć...

398262180883873952

W czasach gdy w Polsce rządziło Gadu-Gadu, na świecie używano oczywiście innych komunikatorów. I na tym polu Microsoft próbował powalczyć z konkurencją, ale bezskutecznie. MSN Messenger nigdy nie dorównał popularnością AIM stworzonemu przez AOL.

Światełko w tunelu

Można tak wymieniać długo: sprawiający problemy Internet Explorer 6, dziwaczny interfejs Bob z 1995 roku, który miał służyć początkującym użytkownikom Windowsa... Ale firma ma na koncie także sporo sukcesów: Microsoft Office, konsola Xbox, kamera Kinect, innowacyjna myszka Arc Touch, seria gier Flight Simulator czy wreszcie kilka odsłon Windowsa, które oczarowały ludzi i trafiły do naprawdę wielu komputerów na świecie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)