Najwyższy budynek w Unii Europejskiej stoi w Polsce. Udało się pobić rekord

Na szczyt wieżowca Varso Tower wciągnięte zostały ostatnie elementy masztu wieńczącego budynek. To oznacza, że budynek jest największy w Unii Europejskiej. Ale rekordy pobito nie tylko pod względem rozmiaru.

Najwyższy budynek w Unii Europejskiej stoi w Polsce. Udało się pobić rekord
Adam Bednarek

24.02.2021 | aktual.: 06.03.2024 22:22

Varso Tower mierzy 310 metrów. I nie jest to wartość planowana - w ostatnich dniach wciągnięte zostały ostatnie elementy masztu wieńczącego budynek.

Sam maszt mierzy aż 80 metrów. Czyli jak podaje "Wyborcza", jest cztery razy większy od kolumny Zygmunta i dwa razy wyższy niż iglica Pałacu Kultury.

Jako że udało się zamontować ostatnie elementy masztu, Varso Tower już oficjalnie jest najwyższym budynkiem w Warszawie - przegonił Pałac Kultury - a także w całej Unii Europejskiej.

Obraz

Konstrukcja to jednak nie tylko rekordowy rozmiar. Wieżowiec powstający w centrum Warszawy dołączył do wąskiego grona budynków na świecie, które mogą pochwalić się precertyfikatem WELL Core & Shell. O ile na świecie jest już kilka takich, tak przyznana ranga była pierwsza w Europie.

W systemie certyfikacji WELL oceniana jest nie tylko jakość powietrza, wody czy oświetlenia w miejscu pracy, ale też zagadnienia związane z odżywianiem czy dbałością o formę fizyczną i psychiczną. Dlatego projektanci i inżynierowie tworzący największe centrum biznesowe w Warszawie, już na etapie projektowania przykładają dużą wagę do właściwego rozplanowania pomieszczeń oraz doboru odpowiednich materiałów, rozwiązań konstrukcyjnych i technicznych.
Obraz

Taki budynek musi zapewniać m.in. dobrą jakość powietrza - co osiąga się poprzez stosowanie odpowiednich materiałów wykończeniowych o niskiej emisyjności substancji szkodliwych, dostarczanie wystarczającej ilości powietrza o odpowiedniej jakości, regularną kontrolę systemów wentylacyjnych i klimatyzacji - czy projektowanie na podstawie inspiracji płynących z przyrody z wykorzystaniem zieleni i naturalnych materiałów.

Czym jest precertyfikacja budynku?

Precertyfikacja WELL oznacza, że dany budynek został oceniony już na etapie projektowania i według niezależnych ekspertów spełnia wymogi, które umożliwią przyznanie mu ostatecznego certyfikatu po zakończeniu budowy. Varso jest pierwszym projektem z precertyfikatem WELL w Europie. Finalny certyfikat w Europie posiada zaledwie po jednym budynku we Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

Wieżowiec otrzymał również certyfikat ekologiczny BREEAM Interim na najwyższym możliwym poziomie. Stało się to za sprawą swobodnego dostępu do światła naturalnego, maksymalne wytłumienie hałasu z zewnątrz oraz wewnątrz budynków czy stałej weryfikacji jakości powietrza.

W tym wszystkim pomaga technologia. Na przykład o stan powietrza zadbają systemy zoptymalizowane poprzez nowoczesną platformę do zarządzania budynkiem (BMS).

Za sprawą różnych działań - jak choćby system wykorzystujący deszczówkę - zapotrzebowanie na energię będzie o blisko 23 proc. niższe, a wykorzystanie wody do podlewania roślin o połowę mniejsze.

Wszystkie materiały wykończeniowe w budynku są pozbawione substancji szkodliwych dla ludzkiego organizmu. Już podczas budowy prowadzone jest też sortowanie i recykling odpadów.

Technologią, która przyspiesza budowę, a przy tym korzystanie wpływa na środowisko, jest prefabrykacja. To wytwarzanie dużych elementów budynków metodą przemysłową w specjalistycznych fabrykach. W ten sposób do wieżowca dostarczono 300 łazienek, które "wstawiono" niczym szafy wnękowe. Na dodatek na plac budowy gotowe trafiały żelbetowe schody oraz tzw. belki krawędziowe.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.