Nanorakiety pomogą w walce z chorobami [wideo]

Nanorakiety pomogą w walce z chorobami [wideo]
Grzegorz Nowak

04.10.2011 11:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Do tej pory rakiety raczej nie kojarzyły się z medycyną, zwalczaniem chorób i ratowaniem życia. Być może dzięki niemieckim naukowcom technologia wprost z pola bitwy pomoże w dbaniu o zdrowie naszego organizmu. Zobaczcie, jak działają nanorakiety.

Do tej pory rakiety raczej nie kojarzyły się z medycyną, zwalczaniem chorób i ratowaniem życia. Być może dzięki niemieckim naukowcom technologia wprost z pola bitwy pomoże w dbaniu o zdrowie naszego organizmu. Zobaczcie, jak działają nanorakiety.

Trudno sobie wyobrazić, żeby rakiety, nawet zmniejszone do mikroskopijnych rozmiarów, miały pomóc w leczeniu człowieka. Samo tradycyjne paliwo rakietowe jest niezwykle toksyczne, łatwopalne i niestabilne (to oczywiście żart, nikt nie wtłoczy do ciała paliwa napędzającego promy). Mając na uwadze te i inne przeciwności, naukowcy stworzyli metalowe nanorurki, których wnętrze pokryte jest platyną, i włożyli je do roztworu nadtlenku wodoru. Platyna działa jak katalizator, rozbijając związek na wodór i tlen, które uchodząc z rurki, tworzą odrzut. "Pocisk" daje sobie radę nawet w gęstych cieczach, takich jak krew, ślina czy mocz.

Nanorakieta może przebyć do 200 swoich długości w ciągu sekundy, a naukowcy mogą kontrolować prędkość przez zmianę temperatury cieczy. Za pomocą pola magnetycznego możliwe jest precyzyjne manewrowanie miniaturowym pociskiem, który może dostarczać lekarstwo dokładnie tam, gdzie jest ono potrzebne.

Chociaż nadtlenek wodoru jest znacznie lepszą substancją niż toksyczne paliwo rakietowe, to wciąż nie jest w pełni bezpieczny dla organizmu. Dlatego też naukowcy pracują nad wykorzystaniem jednego ze związków już znajdujących się w ciele człowieka, np. glukozy. Poniżej możecie zobaczyć, jak wygląda nanorakieta w akcji.

Źródło: popsci.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.