Nareszcie dobra wymówka dla miłośników alkoholowego upojenia!

fot. Flickr.com/Simon Law/lic. CC
fot. Flickr.com/Simon Law/lic. CC
Grzegorz Nowak

05.04.2011 16:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy odkryli gen odpowiedzialny m.in. za predyspozycje do spożywania alkoholu. Czy to oznacza, że skłonności do picia mogą być od nas zupełnie niezależne?

Naukowcy odkryli gen odpowiedzialny m.in. za predyspozycje do spożywania alkoholu. Czy to oznacza, że skłonności do picia mogą być od nas zupełnie niezależne?

Okazuje się, że przynajmniej część winy ponosi gen znany jako AUTS2, który początkowo łączono z autyzmem, zaburzeniami koncentracji i nadpobudliwością. Dokładne jego działanie nie jest znane, ale w wyniku badań okazało się, że istnieją dwie jego wersje i jedna z nich występuje rzadziej od drugiej. Osoby z rzadszą odmianą tego genu piją średnio 5% mniej alkoholu niż te z częściej występującym AUTS2.

Badacze już od dawna wiedzieli, że geny mają częściowy wpływ na naszą skłonność do picia, jednak do tej pory znany był jedynie gen odpowiedzialny za rozkład alkoholu w wątrobie. Profesor Paul Elliott z School of Public Health at Imperial College London powiedział:

Oczywiście wiele czynników ma wpływ na to, ile alkoholu pije dana osoba, ale z innych badań wiemy, że geny grają tu znaczącą rolę. Ten gen robi niewielką różnicę, ale odnalezienie go sprawiło, że wkroczyliśmy na zupełnie nowy obszar dla badań nad biologicznymi mechanizmami picia alkoholu.

Do tej pory badano materiał genetyczny 26 tys. ochotników i porównywano je z danymi zgromadzonymi w bazie. Okazało się, że u posiadaczy rzadszej wersji genu AUTS2 jest bardziej aktywny. Badania nad genetycznymi uwarunkowaniami skłonności do alkoholu mogą w przyszłości pomóc w zwalczaniu uzależnień i chorób związanych z piciem. Badacze podkreślają jednak, że poza przyczynami biologicznymi nie bez znaczenia są też czynniki psychologiczne i społeczne.

Źródło: sciencedaily.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)