NAS jako domowe centrum rozrywki

NAS jako domowe centrum rozrywki

NAS Synology DS418play - domowe centrum rozrywki
NAS Synology DS418play - domowe centrum rozrywki
Łukasz Michalik
20.04.2019 15:35, aktualizacja: 07.05.2019 07:39

Nasze salony to bardzo często pomieszczenia, łączące funkcje sali kinowej, salonu gier i filharmonii. Wysoka jakość domowych multimediów, do niedawna bardzo droga i trudna do osiągnięcia, stała się dziś standardem. Warto wesprzeć ją przy pomocy NAS-a, który doskonale sprawdzi się w roli centrum domowej rozrywki.

W zasięgu ręki i portfela licznych użytkowników znajdują się coraz większe ekrany telewizorów i coraz wyższe rozdzielczości z 4K w roli współczesnego standardu. Miłym dodatkiem stały się także technologie takie, jak HDR, dzięki którym wizualna warstwa filmów staje się jeszcze bardziej efektowna.

W tyle nie pozostaje również dźwięk i muzyka – poza klasycznymi, rozbudowanymi zestawami do obsługi wielokanałowego dźwięku coraz lepiej radzą sobie zaawansowane soundbary, niekiedy bardzo udanie symulujące dźwięk przestrzenny.

Cały ten domowy sprzęt traci jednak na znaczeniu, jeśli nie mamy pod ręką kluczowego elementu – treści w formacie, potrafiącym wykorzystać najnowsze zdobycze technologii. W tym właśnie miejscu z pomocą przychodzą nam urządzenia, które bez przesady określić można mianem domowego centrum rozrywki.

Salon często łączy funkcję filharmonii, jaskini gier i sali kinowej
Salon często łączy funkcję filharmonii, jaskini gier i sali kinowej© Lic. CC0

Coś więcej, niż zwykły nośnik danych

NAS to w dużym uproszczeniu nośnik lub nośniki pamięci, podłączone do domowej sieci i wzbogacone o pakiet sprzętowych i programowych rozwiązań, ułatwiających korzystanie i zarządzanie zgromadzonymi danymi.

W tym miejscu bardziej podejrzliwy użytkownik może zacząć zastanawiać się, dlaczego polecany jest NAS, czyli urządzenie przechowujące nasze treści lokalnie. A co ze streamingiem? Ta opcja ma przecież – na pozór – same zalety.

Zwalnia nas z konieczności gromadzenia i archiwizowania zasobów, ściąga z głowy troskę o odpowiednią pojemność nośników danych i zapewnia dostęp niezależny od lokalizacji. Do tego oferuje zazwyczaj bogactwo wyboru, niedostępne nawet dla najbardziej majętnych i cierpliwych wielbicieli muzyki czy filmów na fizycznych nośnikach.

Synology mistrzem zarządzania plikami - Synology (OS) "(Polski)

Streaming nie rozwiązuje wszystkich problemów

Niestety, streaming nie jest bez wad. W pełnowartościowej wersji oznacza zazwyczaj konieczność opłacania abonamentu. Nie jest to duża kwota, ale pomnożona przez ilość usług, z których korzystamy i liczbę miesięcy w roku potrafi okazać się naprawdę znacząca.

Streaming wymusza również korzystanie z szybkich i stabilnych łącz internetowych. O ile w centrach dużych i małych miast nie jest to z reguły problemem, kłopoty bardzo często zaczynają się w mniejszych miejscowościach czy na przedmieściach. Dostępna tam infrastruktura nie zawsze zapewnia dostęp do internetu o zadowalających parametrach.

Odrębną kwestię stanowi jakość dostępnych treści. Owszem – część usług streamingowych udostępnia wideo o jakości UHD. Problem w tym, że obraz poddany jest kompresji i optymalizacji pod kątem objętości przesyłanych danych, więc dla bardziej wymagających użytkowników jego jakość wciąż może pozostawiać nieco do życzenia.

NAS Synology DS418play
NAS Synology DS418play

Synology NAS DS418play: 40 TB miejsca na multimedia

Jeśli nie streaming, to może warto zainwestować w zwykły, pojemny dysk zewnętrzny? Po co od razu kupować NAS-a?

Różnice sprowadzają się nie tylko do pojemności i gabarytów. Dotyczą również – przede wszystkim – wydajności i możliwości skorzystania z szeregu dodatkowych usług. Dobry NAS zapewni nam nie tylko dostęp do różnych treści, ale zaoferuje także równoczesną transmisję do kilku użytkowników, proste zarządzanie i wysoki poziom bezpieczeństwa.

Przykładem takiego rozwiązania jest oferowany przez markę Synology NAS DS418play. To niewielkie urządzenie może zmieścić 4 twarde dyski (3,5 i 2,5 cala) o pojemności do 40 TB. Kluczowe dla funkcjonalności sprzętu jest jednak nie tyle pojemność, co dodatkowe funkcje – NAS to przecież w gruncie rzeczy odrębny komputer, działający pod kontrolą przyjaznego dla użytkownika systemu operacyjnego DSM.

Synology DSM - system operacyjny NAS-a, obsługiwany przez przeglądarkę
Synology DSM - system operacyjny NAS-a, obsługiwany przez przeglądarkę

Domowe centrum multimediów

Jego możliwości robią wrażenie – wynikają z bardzo obszernej bazy aplikacji, umożliwiających w zasadzie wszystko, czego może potrzebować domowy użytkownik – od obsługi multimediów, poprzez wszechstronną archiwizowanie danych, tworzenie i synchronizowanie backupów, uruchamianie własnego chata, serwerów plików, poczty czy stron WWW, po wyspecjalizowane usługi, jak m.in. wsparcie dla kamer monitoringu.

Z punktu widzenia domowego użytkownika kluczowa wydaje się możliwość strumieniowania multimediów – ten model NAS-a oferuje jednoczesną transmisję dwóch strumieni, obsługując przy tym bezproblemową obsługę treści o jakości 4K.

Co istotne, transkodowanie H.265 / H.264 odbywa się w locie, bez żadnych przestojów czy opóźnień. Dzięki temu możemy cieszyć się jednoczesnym oglądaniem np. filmu o wysokiej jakości na dużym ekranie telewizora, podczas gdy ktoś z domowników ogląda równocześnie inny film na ekranie smartfona.

NAS Synology DS418play - widok przodu i tyłu urządzenia
NAS Synology DS418play - widok przodu i tyłu urządzenia

Pakiet mobilnych usług

Warte uwagi jest także pełne wsparcie dla użytkowników mobilnych – poza usługami dostępnymi na komputerze stacjonarnym poprzez interfejs przeglądarkowy, mamy do dyspozycji szeroką ofertę aplikacji mobilnych. Przykładem są m.in. DS Audio i DS. Video, pozwalające na obsługę bezprzewodowej transmisji muzyki i filmów.

Co istotne, możliwości aplikacji nie sprowadzają się wyłącznie do strumieniowania – poza bezpośrednim przesyłaniem wideo na ekran urządzenia, aplikacje wspierają także przesyłanie wideo do telewizorów albo odtwarzaczy multimedialnych czy wsparcie dla cyfrowej telewizji.

NAS Synology DS418play - wnętrze urządzenia
NAS Synology DS418play - wnętrze urządzenia

Idealny wybór dla domowego użytkownika

Funkcjonalność NAS-a jest w tym przypadku zależna głównie od używanego aktualnie oprogramowania. Co istotne, warto pamiętać również o sugerowanym przeznaczeniu urządzenia. NAS DS418play ze względu na swoją specyfikację sprawdzi się przede wszystkim w miejscach, gdzie istotna jest duża objętość przechowywanych danych, a jednocześnie nie jest potrzebny jednoczesny dostęp licznego grona użytkowników.

To typowy profil domowego centrum multimediów, gdzie liczba użytkowników jest zazwyczaj ograniczona, ale oczekiwania co do jakości, szybkości i niezawodności oferowanych usług – bardzo wysokie. NAS Synology spełnia je wszystkie, zapewniając przy tym jakość i komfort, niedostępne w przypadku streamingu online czy stosowania prostych nośników danych, jak zewnętrzne dyski czy pendrive’y o dużych pojemnościach.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)