NASA prezentuje następcę wahadłowców

W tym roku Ameryka żegna wysłużone kosmiczne wahadłowce, które odchodzą na zasłużoną emeryturę. Żeby złagodzić nieco sentymentalny nastrój mijającej epoki w podboju kosmosu, NASA zaprezentowała statek, którym astronauci będą latać w przyszłości. Jak prezentuje się nowa maszyna?

MPCV
MPCV
Grzegorz Nowak

W tym roku Ameryka żegna wysłużone kosmiczne wahadłowce, które odchodzą na zasłużoną emeryturę. Żeby złagodzić nieco sentymentalny nastrój mijającej epoki w podboju kosmosu, NASA zaprezentowała statek, którym astronauci będą latać w przyszłości. Jak prezentuje się nowa maszyna?

Nowy statek, znany jako Multi-Purpose Crew Vehicle (MPCV - Wielozadaniowy Pojazd Załogowy), będzie oparty na projekcie Oriona i w ogóle nie przypomina odchodzących wahadłowców. To raczej krok wstecz do ery klasycznych modułowych rakiet. MPCV może wziąć na pokład do 4 astronautów na misję trwającą do 21 dni. O podboju Marsa można na razie zapomnieć, ale ponowna podróż na Księżyc jest już bardziej prawdopodobna.

W przeciwieństwie do wahadłowców podróż MPCV kończy się w oceanie (jak za dawnych lat), ale wedle słów przedstawicieli agencji nowy statek jest 10 razy bardziej bezpieczny, jeśli chodzi o start i powrót z kosmosu. Wydaje się również, że MPCV nie będzie mógł wozić dużych ładunków na orbitę, jednak do jego zalet należą możliwość opuszczenia orbity Ziemi, a także dokowanie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Może się okazać, że nie będzie potrzebny powrót na Ziemię, skoro astronauci mogliby wyruszać ze stacji.

Wygląda na to, że NASA oddaje zaopatrzenie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej prywatnym firmom, a sama zwraca oczy poza orbitę Ziemi. Być może marzenia o powrocie na Księżyc wcale nie są takie odległe.

MPCV spacecraft
MPCV spacecraft

Źródło: dvice.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.