Nauka nie musi być nudna! Oni zastępują nauczycieli - przegląd najciekawszych blogów i wideoblogów naukowych

Nauka nie musi być nudna! Oni zastępują nauczycieli - przegląd najciekawszych blogów i wideoblogów naukowych

Nauka nie musi być nudna! Oni zastępują nauczycieli - przegląd najciekawszych blogów i wideoblogów naukowych
Adam Bednarek
29.10.2014 17:05, aktualizacja: 03.11.2014 11:13

Polscy autorzy blogów czy wideoblogów to najlepszy dowód na to, że Polacy chcą się uczyć, tylko wiedzę trzeba przekazać im w ciekawy, oryginalny i zabawny sposób.

Zły nauczyciel? Nudna lekcja? Nie da się ukryć, że szkoła często zniechęca do nauki. A przecież historia, fizyka, chemia czy biologia to dziedziny, które aż proszą się o ciekawe przedstawienie. Tam, gdzie nie radzi sobie system edukacji, z pomocą przychodzi YouTube i kilku blogerów. Przedstawiamy najciekawszych naszym zdaniem twórców.

O pochodzeniu wulgaryzmów | Polimaty #17

Niektórym może kojarzyć się z bankiem, jeszcze innym z telewizją. Ale to Polimaty, czyli kanał na YouTube, przyniósł mu popularność.

Skąd ten sukces? Moim zdaniem wynika on z różnorodności. Kotarski nie trzyma się jednej tematyki, tylko zgrabnie porusza się pomiędzy zagadnieniami. W jednym z odcinków opowiada o życiu pszczół, innym razem analizuje popularne błędy językowe, by później wziąć się za oryginalne wynalazki.

A poza tym Kotarski to przeciwieństwo niektórych sławnych youtuberów - spokojny, schludny, grzeczny, rzeczowy. Bogusław Wołoszański polskiego Internetu - mówią niektórzy, ale chyba nie ma w tym za dużo złośliwości.

Fizyka w STAR WARS

SciFun to niespełnione marzenie każdego ucznia, który udaje się na pierwszą lekcję chemii lub fizyki i liczy na to, że przez cały najbliższy rok szkolny w klasie nie będzie robił nic innego, jak tylko eksperymentował.

Nic z tego.

Na szczęście po przyjściu do szkoły można odpalić SciFun, obejrzeć kilka filmików i samemu wziąć się za eksperymentowanie. Autor wideobloga robi doświadczenia, ale chałupniczą metodą, przeważnie używając rzeczy, które są łatwo dostępne.

SciFun obala też znane mity i wyśmiewa się z absurdów w hollywoodzkich filmach. Dostało się nawet Star Wars!

Jędrek o historii - Odc. 1 - Alkohole i uczty

Historyczne dywagacje Jedrka, kasztelana zamku Chojnik, wypromowali wykopowicze. Jego filmiki można znaleźć także na kanale SurgePolonia - firmy zajmującej się tworzeniem patriotycznych koszulek.

Jędrek to nie tylko wielka historyczna wiedza, ale przede wszystkim kapitalny mówca, który świetnie, mówiąc brzydko, sprzedaje swoją pasję. Komentarze pod filmikami mówią wszystko:

Przy takim wykładowcy historii nie opuściłbym żadnego wykładu

Trudno z tym dyskutować.

Jak nie być Ą-Ę. Mówiąc Inaczej, odc. 23

Mówiąc szczerze, nie cierpię tego wideobloga. Prowadząca jest irytująca, przemądrzała, nie podoba mi się formuła programu. Ale ja jestem w mniejszości, bo Mówiąc Inaczej to jeden z hitów internetu i nie wolno o nim nie wspomnieć.

Mówiąc Inaczej wkracza tam, gdzie pani od polskiego okazała się bezradna. Autorka filmików wyjaśnia wszelkie językowe problemy, tłumacząc, gdzie popełniamy błąd i dlaczego. A przy tym to dowód na to, że wcale nie trzeba mizdrzyć się do kamery - piszącym w komentarzach często się obrywa. Jak na lekcji.

Jak widzą zwierzęta? - Nauka. To lubię.

Nazwa mówi chyba wszystko. Autor, Tomasz Rożek, w swoich odcinkach porusza wydałoby się proste kwestie - jak widzą zwierzęta, jak oszczędzać prąd czy czym jest płomień. Z drugiej strony robi to w tak przystępny sposób, że chcemy obejrzeć i dowiedzieć się czegoś nowego.

  1. Wielkie konflikty

Z kim musiał dyskutować Kopernik? Jak wyglądały spory Mickiewicza i Słowackiego? Co Mojżesz powiedział Bogu? O tym mówi grupa G.F. Darwin.

No dobrze, lepiej nie powtarzać informacji z ich filmików.* Ale!* Panowie żartują, czasami ostro, bo nawet z religii, ale to całkiem inspirujące dowcipy. Mogę się założyć, że osoby, które nie miały pojęcia o dziełach Słowackiego, będą chciały chociaż trochę o nich poczytać. To już coś. Podejrzewam, że filmik o dyskusji Słowackiego z Mickiewiczem przemówi do młodych bardziej niż hasło “Słowacki wielkim poetą był”.

  1. Mitynauki.pl - nie powtarzaj głupot

Obraz

Mity Nauki uczą w najciekawszy według mnie sposób - poprzez uczenie na błędach. Często też własnych, bo przecież sami powtarzamy utarte hasła czy stwierdzenia. A te nie zawsze są poprawne. Na blogu znajdziemy wyjaśnienie wielu problematycznych kwestii.

Np. ostatni wpis tłumaczy, dlaczego ludzie wierzą wróżkom. Moglibyśmy wyjaśnić to prosto - bo są naiwni - ale na blogu dostajemy fachową analizę problemu. To wszystko za sprawą Efektu Forera. O co chodzi? Przeczytajcie sami.

Minusem bloga jest fakt, że ten nie jest często aktualizowany. Warto jednak mieć go w zakładkach i od czasu do czasu zaglądać.

  1. neurobiopsychologia.pl - mózg jest w głowie

Jaka sama nazwa wskazuje na blogu znajdziemy kwestie związane z psychologią i neurobiologią.

Niby mamy popularno naukowe tematy - “czy to już uzależnienie” lub “czy inteligencja odpowiada za powodzenie życiowe” - ale podane w naprawdę fachowej i ciekawej formie. Dla niektórych plusem może być fakt, że teksty na blogu to nie wypracowania. Wiedza w kondensowanej formie.

  1. Kwantowo.pl - fizyka na poważnie i na luzie

Obraz

Na blogu znajdziemy sporo wyczerpujących artykułów, ale nie brakuje też nieco luźniejszego podejścia. Mowa tutaj o formie, bo znajdziemy i ciekawostki, i szybkie przemyślenia związane ze światem nauki, ale zawsze będzie to porządna dawka wiedzy.

Autorowi pozazdrościć można też ostrego pióra - warto zajrzeć, by przekonać się, jak wyśmiał niektóre tezy powtarzane na Wykopie.

Jaką budowę ma DNA? / What kind of structure does the DNA have? - Takao Ishikawa, ADAMED SmartUP

Na stronie znajdziemy filmiki i artykuły przygotowane przez różnych autorów. Łączy je jedno - ciekawostki związane z nauką prezentowane są w przyjemnej i zrozumiałej formie. Krótko i na temat.

A żeby udowodnić wam, że to żadna nuda, to wystarczy przywołać ten tekst - jak obliczyć czas ugotowania jajka za pomocą wzoru. Gdy tak wyglądały lekcje fizyki, zapisałbym się na dodatkowe zajęcia.

Artykuł powstał we współpracy z Fundacją ADAMED - organizatorem programu naukowo - edukacyjnego ADAMED SmartUP, który pozwoli Ci odkryć fascynujący świat nauk przyrodniczych i ścisłych.

Obraz
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)