Naukowcy stworzyli antybakteryjny papier z grafenu

Naukowcy stworzyli antybakteryjny papier z grafenu

Grafen
Grafen
Henryk Tur
08.08.2010 21:00, aktualizacja: 11.03.2022 13:44

O grafenie (czyli pojedynczej warstwie atomów węgla) pisaliśmy na łamach Gadżetomanii kilkakroć. Wczoraj naukowcy ogłosili nowe zastosowanie tego materiału.

O grafenie (czyli pojedynczej warstwie atomów węgla) pisaliśmy na łamach Gadżetomanii kilkakroć. Wczoraj naukowcy ogłosili nowe zastosowanie tego materiału.

Chunhai Fan z Chińskiej Akademii Nauk i jego współpracownicy postanowili sprawdzić, jak wpływa on na żywe komórki. W tym celu wyprodukowali płachty grafenowego "papieru", a następnie zaczęli na nich hodować komórki bakterii oraz ludzkie. Efekt eksperymentu okazał się dość ciekawy - bakterie ginęły, zaś na komórki ludzkie grafen nie miał żadnego wpływu. Od razu więc pojawił się pomysł produkcji grafenowych bandaży i opakowań do żywności.

Obraz

[url=http://gadzetomania.pl/26653,nowy-material-na-bazie-grafenu-przyszloscia-ekologicznej-elektroniki]Materiał na bazie grafenu przyszłością elektroniki

[/url]

W obu przypadkach materiał nadawałby się do tego doskonale. Arkusze grafenu są trwałe i giętkie, a antybakteryjne działanie sprawia, że rany byłyby w pewnym stopniu odkażane, zaś w przypadku żywności pozwoliłoby to zachować dłużej jej świeżość. Przypomnę na koniec, że od momentu wykrycia grafenu w 2004 roku pojawiały się już różne koncepcje jego zastosowania - od ogniw fotowoltaicznych po chipy, ekrany telewizorów i czujniki. Czy więc za niedługo pojawią się w naszych apteczkach grafenowe bandaże, opaski i opatrunki? Zobaczymy.

Źródło: pap.pl

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)