Naukowcy stworzyli antybakteryjny papier z grafenu

O grafenie (czyli pojedynczej warstwie atomów węgla) pisaliśmy na łamach Gadżetomanii kilkakroć. Wczoraj naukowcy ogłosili nowe zastosowanie tego materiału.

Grafen
Grafen
Henryk Tur

08.08.2010 | aktual.: 11.03.2022 13:44

O grafenie (czyli pojedynczej warstwie atomów węgla) pisaliśmy na łamach Gadżetomanii kilkakroć. Wczoraj naukowcy ogłosili nowe zastosowanie tego materiału.

Chunhai Fan z Chińskiej Akademii Nauk i jego współpracownicy postanowili sprawdzić, jak wpływa on na żywe komórki. W tym celu wyprodukowali płachty grafenowego "papieru", a następnie zaczęli na nich hodować komórki bakterii oraz ludzkie. Efekt eksperymentu okazał się dość ciekawy - bakterie ginęły, zaś na komórki ludzkie grafen nie miał żadnego wpływu. Od razu więc pojawił się pomysł produkcji grafenowych bandaży i opakowań do żywności.

Obraz

[url=http://gadzetomania.pl/26653,nowy-material-na-bazie-grafenu-przyszloscia-ekologicznej-elektroniki]Materiał na bazie grafenu przyszłością elektroniki

[/url]

W obu przypadkach materiał nadawałby się do tego doskonale. Arkusze grafenu są trwałe i giętkie, a antybakteryjne działanie sprawia, że rany byłyby w pewnym stopniu odkażane, zaś w przypadku żywności pozwoliłoby to zachować dłużej jej świeżość. Przypomnę na koniec, że od momentu wykrycia grafenu w 2004 roku pojawiały się już różne koncepcje jego zastosowania - od ogniw fotowoltaicznych po chipy, ekrany telewizorów i czujniki. Czy więc za niedługo pojawią się w naszych apteczkach grafenowe bandaże, opaski i opatrunki? Zobaczymy.

Źródło: pap.pl

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.