Naukowcy ujawnili sekret Mony Lisy

Tym razem nie będzie o sekretach rodem z książki Dana Browna. Uczeni badający jeden z najsłynniejszych obrazów na świecie odkryli w jaki sposób Leonardo Da Vinci zdołał osiągnąć niezwykły odcień skóry Mony Lisy oraz grę świateł na jej twarzy.

Naukowcy ujawnili sekret Mony Lisy
Marek Maruszczak

Tym razem nie będzie o sekretach rodem z książki Dana Browna. Uczeni badający jeden z najsłynniejszych obrazów na świecie odkryli w jaki sposób Leonardo Da Vinci zdołał osiągnąć niezwykły odcień skóry Mony Lisy oraz grę świateł na jej twarzy.

Od dłuższego czasu uczeni wiedzieli, że Da Vinci posługiwał się techniką sfumato, polegającą na nakładaniu na siebie wielu cieniutkich warstw farby. Nie wiadomo było jednak jakiej grubości są warstwy farby nałożone przez malarza.

Dzięki wykorzystaniu promieni rentgena, naukowcy z Center for Research and Restoration of the Museums of France odkryli, że 30 warstw farby, które Leonardo Da Vinci umieścił na twarzy Mony Lisy, ma grubość zaledwie 40 mikrometrów, czyli połowę grubości ludzkiego włosa.

Poza informacji o grubości warstw farby, uczonym udało się również dokładnie przeanalizować jej skład. Leonardo najprawdopodobniej wykorzystywał mieszaninę zawierającą tlenek manganu.

Uzyskanie tak dokładnych danych było możliwe ponieważ naukowcy zastosowali metodę badawczą nazywaną fluorescencyjną spektroskopią rentgenowską. Dzięki niej obrazy mogą być poddawane analizie nawet bez zdejmowania ze ściany.

Źródło: aolnews

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.