Naukowcy wyhodowali w pełni funkcjonalny... zamiennik odbytu

Jeśli czytacie tytuł po raz kolejny i zastanawiacie się czy dobrze widzicie - zapewniam, że jest tam napisane "zamiennik odbytu". W sam raz temat na śniadanie... Po co to komu, pytacie?

\
\
Piotr Dopart

16.08.2011 12:00

Jeśli czytacie tytuł po raz kolejny i zastanawiacie się czy dobrze widzicie - zapewniam, że jest tam napisane "zamiennik odbytu". W sam raz temat na śniadanie... Po co to komu, pytacie?

Owszem, może i pierwszym odruchem byłoby podważenie znaczenia sztucznego zwieracza, jednak wymiana tej dość newralgicznej części ciała u myszy przybliża nas do podniesienia jakości życia np. osób, które ucierpiały wskutek nowotworów dolnego odcinka układu pokarmowego - a więc np. do eliminacji konieczności uciążliwego stosowania worka kolostomijnego. Osoby, które wiedzą co to takiego zapewne już się wzdrygnęły...

Choć zamiennik został wyhodowany z komórek gładkich, funkcjonuje dokładnie tak, jak prawdziwy zwieracz odbytu (złożony z mięśni poprzecznie prążkowanych), co sprawdzono przy pomocy zastosowania środków chemicznych i drażnienia elektrycznego. Wiem, brzmi przerażająco.

Zobacz także

Co ciekawe, choć pierwsze testy przeprowadzono na myszach, naukowcy zastosowali metodę hodowania odbytu przy pomocy komórek pobranych od... ludzi. Oznacza to, że "przeskalowanie" zwieraczy i implementacja u przedstawicieli naszego gatunku jest teraz tylko i wyłącznie kwestią czasu.

Źródło: New Scientist

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.