Naukowcy z Harvardu budują armię robo-pszczół

Brak pszczół dotkliwie, a możliwe, że nawet śmiertelnie uderzy we wszystkich ludzi. Problem jest na tyle poważny, że National Science Foundation zaoferowała Harvardowi 10 milionów dolarów na prace nad skonstruowaniem całego roju pszczół robotów.

Naukowcy z Harvardu budują armię robo-pszczół
Marek Maruszczak

21.10.2009 | aktual.: 14.03.2022 10:34

Brak pszczół dotkliwie, a możliwe, że nawet śmiertelnie uderzy we wszystkich ludzi. Problem jest na tyle poważny, że National Science Foundation zaoferowała Harvardowi 10 milionów dolarów na prace nad skonstruowaniem całego roju pszczół robotów.

Obraz

Na powyższym schemacie przedstawiono budowę przykładowej robo-pszczoły. Jak widać cała elektronika idealnie dopasowała się do naturalnych cech budowy owada. Może pszczoła nie wygląda specjalnie naturalnie, ale nie da się ukryć, że podstawowe atrybuty zostały zachowane.

W czułkach umieszczono anteny, zaś w miejscu żądła zamontowano wypustki służące do zapylania i „dokowania”. Owad został także wyposażony w sensory optyczne oraz UV. Niestety na razie niewiele wiadomo na temat źródła energii, jakie zostanie wykorzystane do napędzania miniaturowych robocików.

Cały projekt, mógłby się wydawać dość nierealistyczny, a jego realizacja odległa. Na szczęście uczeni z Harvardu mają od 2008 roku w swojej „stajni” działającą robo-muchę, co daje spore nadzieje na realizację pszczelego projektu.

Największym wyzwaniem jest zmuszenie wszystkich robo-pszczół do współpracy i sprawnego funkcjonowania jako jeden rój.

Miejmy nadzieję, że zastępowanie pasiastych owadów robotami okaże się zbędne i nie uda nam się wykończyć kolejnego gatunku. Jednak, jeżeli sprawy potoczyłyby się nie po naszej myśli, możemy mieć być może, że uratują nas hordy latających robotów.

Źródło: Boot Junkie

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.