Nawet 2,5 tys. złotych kary. Winowajcą może być antena na dachu

Polskie prawo budowlane, pełne różnych zawiłości i pułapek, często stanowi wyzwanie dla osób niezaznajomionych z jego zawiłościami. Jednym z takich zaskakujących elementów są przepisy dotyczące montażu anten na budynkach. Nieznajomość tych przepisów może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym surowych kar.

Antena
Antena
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Przemysław Juraszek

Co ciekawe, montaż anteny na dachu budynku nie jest obarczony żadnymi dodatkowymi procedurami. Taką informację przekazują dziennikarze serwisu prawo.pl, odwołując się do art. 49b ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jednolity: Dz. U. z 2013 r. poz. 1409) – zwanej dalej pr. bud.

Zgodnie z art. 29 ust. 2 pkt 15 pr. bud. nie ma konieczności uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na prace związane z instalacją urządzeń, w tym antenowych konstrukcji wsporczych i instalacji radiokomunikacyjnych, na obiektach budowlanych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jednakże sytuacja komplikuje się, gdy zerkniemy na art. 30 ust.1 pkt 3 lit. pr. bud. Ten przepis stanowi, że prace budowlane polegające na instalowaniu urządzeń o wysokości powyżej 3 m na obiektach budowlanych wymagają zgłoszenia do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej.

Z tego wynika, że brak konieczności zgłoszenia dotyczy wyłącznie anten o wysokości nieprzekraczającej 3 m. Wszystko, co jest wyższe od tej wartości, musi zostać zgłoszone odpowiedniemu organowi. Niezastosowanie się do tego przepisu może skutkować decyzją nakazującą rozbiórkę zgodnie z art. 49b ust. 2 pr. bud. Dodatkową konsekwencją może być opłata legalizacyjna w wysokości 2,5 tys. zł.

Wysokie anteny są niezwykle przydatne w gęstej zabudowie miejskiej lub w przypadku domów położonych w nieckach lub na terenach górskich, które są dodatkowo znacznie oddalone od nadajników. Chodzi tu o odbiór radia, sygnału telewizji naziemnej czy internetu mobilnego.

W takich przypadkach umieszczenie anteny na większej wysokości znacząco poprawia jakość odbieranego sygnału. Niestety, jak widać, może to również prowadzić do poważnych problemów prawnych dla osób nieświadomych obowiązujących przepisów.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (5)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.