Nawilżająca odzież dla skóry suchej i alergicznej

Nawilżająca odzież dla skóry suchej i alergicznej

nawilżająca odzież
nawilżająca odzież
Katarzyna Kieś
02.10.2010 08:44

Posiadacze suchej skóry cieszcie się! Powstała nawilżająca odzież na bazie jedwabiu, dzięki której będzie ponoć można zapomnieć o swędzeniu i wypryskach. Tkanina zbudowana jest w oparciu o schemat, który powinniście znać ze szkoły.

Posiadacze suchej skóry cieszcie się! Powstała nawilżająca odzież na bazie jedwabiu, dzięki której będzie ponoć można zapomnieć o swędzeniu i wypryskach. Tkanina zbudowana jest w oparciu o schemat, który powinniście znać ze szkoły.

Na pewno na lekcjach biologii omawiane były właściwości błon biologicznych, które zawdzięczają m.in. specyficznej budowie fosfolipidów wchodzących w skład membrany. Fosfolipidy mają jeden koniec hydrofilowy („przyciągający wodę”), drugi – hydrofobowy („odpychający wodę”). Tę samą właściwość wykazują elementy budujące innowacyjną tkaninę. I uczyliście się też pewnie o lamellach - „blaszkach”, które można znaleźć m.in. w chloroplastach. Lamelle ułożone w stos przypominają tort wykonany z wielu cieniutkich naleśników. Tworzące materiał nano-włókna tworzą coś na kształt takiego tortu naleśnikowego właśnie; przy czym warstwy odpowiedzialne za gospodarkę wilgocią przekładane są naprzemiennie: hydrofilowa/hydrofobowa.

Poniższy schemat ilustruje działanie tej tekstylnej innowacji technologicznej.

392763932127150345

Taki układ gwarantuje zatrzymywanie wilgoci przy ciele: nie pozwala uciekać wodzie ze skóry i dodatkowo nawilża ją poprzez pobieranie wilgoci z powietrza. Podobną technologię kontroli wilgoci zastosowano już w soczewkach kontaktowych. Teraz pora na objęcie taką kontrolą większych połaci ciała.

Wg twórców nawilżającej tkaniny, technologów z DreamSkin Health, właściwości nowego nano-materiału docenić mają zwłaszcza ci, którym z powodu zbytniego wysuszenia dokucza swędzenie lub cierpią na rozmaite wypryski i złuszczanie skóry. Odzież docelowo ma być przeznaczona również dla osób cierpiących na alergie skórne. Tym bardziej, że nowy materiał ma nie tylko nawilżać skórę, ale również chronić przez przedostaniem się na jej powierzchnię alergenów.

Na razie powstaje linia ciuszków przeznaczona dla dzieci: od pierwszych dni życia do 12 lat. Dorosłym na pociechę napiszę, że firma planuje uruchomienie produkcji rozmiarówki przeznaczonej specjalnie dla nich. Zatem z dobrodziejstw nawilżających ubrań mogliby tymczasowo ewentualnie korzystać ci drobniejsi mający powyżej 18 lat.Chyba że ktoś będzie tak zdesperowany, iż zakupi kilka ciuszków przeznaczonych dla dzieci i odda je krawcowej do przeszycia. Musiałaby to być jednak bardzo utalentowana szwaczka, ponieważ oryginalna odzież posiadać ma płaskie szwy i specjalny krój - wszystko po to, by nic nie drażniło już i tak schorowanej skóry.

Źródło: Ecouterre

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)