NELL - komputer, który uczy się, surfując po Internecie

NELL - komputer, który uczy się, surfując po Internecie

komputer
komputer
Katarzyna Kieś
12.10.2010 10:48

NELL - superkomputer o kobiecym imieniu - uczy się języka, przeglądając miliony stron w światowej Sieci. Urządzenie jest uzależnione od czytania i od Internetu – korzysta z niego 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Dobrze, że ma kontrolę rodzicielską...

NELL - superkomputer o kobiecym imieniu - uczy się języka, przeglądając miliony stron w światowej Sieci. Urządzenie jest uzależnione od czytania i od Internetu – korzysta z niego 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Dobrze, że ma kontrolę rodzicielską...

Przynajmniej tymczasowo – bo pozwolono mu przeglądać „jedynie” 500 000 000 stron ze wszystkich zasobów sieci. Kiedy NELL dokształci się już na tyle, że nabędzie umiejętność czytania ze zrozumieniem, nadzór rodzicielski zostanie zniesiony. A wtedy hulaj dusza aż po kres czasów!

Bo NELL to skrót od Never Ending Language Learner (co oznacza, że urządzenie uczyć się będzie języka dopóki, dopóty będą istnieć jakiekolwiek strony w Internecie do czytania). Komputer znajduje się w podziemiach centrum informatycznego w Pittsburghu. Surfując po sieci, uczy się języka – angielskiego, rzecz jasna, ponieważ obliczono, że w tym właśnie języku znajduje się najwięcej stron w Internecie.

Poza tym twórcy NELL mówią po angielsku - trudno zatem, by ich dzieło uczyło się języka niezrozumiałego dla swoich kreatorów. Niewykluczone jednak, że w przyszłości komputer uczyłby się innego języka obcego - któregoś z europejskich lub coraz modniejszych azjatyckich.

skan NELL
skan NELL

Supermaszyna staje się co dzień mądrzejsza: im więcej słów poznaje, tym więcej potrafi zbudować definicji pojęć i związków skojarzeniowych pomiędzy wyrazami, a tym samym więcej sobie (tak: sobie) wyjaśnić. Zainteresowanych śledzeniem postępu edukacji komputera odsyłam na stronę internetową.

Na razie urządzenie przelatuje strony w Sieci dość chaotycznie. Wprawdzie nie jak popadnie, ale bez skupiania swej mechanicznej uwagi na konkretnym temacie. W przyszłości ma to wyglądać inaczej: komputer będzie mógł pogrymasić przy wyborze tematyki: zadecyduje o przeglądaniu stron związanych z konkretnym pojęciem czy zagadnieniem technologicznym. Wtedy to urządzenie z uczniaka zamieni się w studenta.

Sztuka sukcesu w nauce polega na wytrwałości i konsekwencji, NELL zaś nie brakuje ani pierwszego, ani drugiego. Wytrwale wertuje miliony stron internetowych w poszukiwaniu wyrazów nowych i takich, które już zna. Konsekwentnie dopasowuje do siebie elementy językowej układanki. Potrafi też odrzucać teksty źle sformułowane i niespójne .

Co my, ludzie, będziemy z tego mieli? Prawdopodobnie sprawniejszy, inteligentny system wyszukiwania danych.

Źródło: IO9

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)