Netbook - jak wybrać i kupić?

Netbook - jak wybrać i kupić?28.02.2009 13:00
Netbook - jak wybrać i kupić?
Adam Kaczmarek

Netbooki zdobywają sobie przychylność pośród ludzi mobilnych, pragnących stałego kontaktu z Internetem gdziekolwiek są. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem netbooka musisz rozważyć kilka rzeczy zanim wyciągniesz pieniądze z portfela.

Netbooki zdobywają sobie przychylność pośród ludzi mobilnych, pragnących stałego kontaktu z Internetem gdziekolwiek są. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem netbooka musisz rozważyć kilka rzeczy zanim wyciągniesz pieniądze z portfela.

SSD czy zwykły dysk twardy?

SSD (Solid State Drive lub Solid State Disk) to dysk flash (tak jak nasze pendrivy). Cechuje się brakiem ruchomych części, szybkim czasem dostępu, cichą pracą, dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne i jak narazie dużą ceną. W netbookach np. seria eeePC możesz spotkać się z wersjami z dyskami SSD o małym rozmiarze 2GB, 4GB, 8GB i 16GB oraz standardowymi dyskami twardymi o większych rozmiarach 80GB i 160GB. Tutaj mogę dodać coś od siebie. Z tego, co mówił mi kolega to przy takich parametrach, jakie posiada eeePC, dysk SSD nie wyróżnia się niczym nadzwyczajnym, więc w tym przypadku może lepiej zostać przy zwykłym dysku twardym i dużej pojemności.

Rozmiar matrycy

7", 8,9" czy 10,2"? Tutaj trzeba samemu sobie odpowiedzieć na bardzo ważne pytanie. Czy chcę męczyć wzrok przy 7 calach? W moim wypadku odpowiedź była negatywna. Najlepszym dla mnie wyborem były dywagacje między 8,9" i 10,2". Najbardziej optymalnym wyborem jest 8, 9? według większości użytkowników i recenzentów.

eeePC Asusa czy może Acer i Lenovo? A może HP Mini?

Asus, który zaczął rewolucję małych notebooków, zasłynął tym, że jego netbooki np. eeePC 901 wykazują długą żywotność baterii - ponad 5h. Oczywiście muszę też wspomnieć o swoim modelu 904HD, który w moim teście też uplasował się na wysokim miejscu wytrzymując 5h. Jednak biorąc pod uwagę konkurencyjne netbooki innych producentów, można dzisiaj zauważyć duży nacisk na czas pracy na baterii oraz dodatki, jakie oferują. Samsung chwali się, że jego Samsung NC10 wytrzymuje ponad 9,4h.

Zanim wybierzesz netbooka, przejrzyj ofertę takich znanych producentów jak: Acer, Asus, HP, Lenovo i Samsung.

Cena

W netbookach chodzi o to, że muszą kusić ceną. Różne netbooki z różnymi specyfikacjami potrafią różnić się ceną zaczynając od ok. 650 PLN kończąc na kilku tysiącach. Musimy jednak pamiętać, że netbook ma nam służyć do kilku prostych rzeczy ? a nie do obróbki filmów w High Definition. Ma być mały, musi posiadać bezprzewodowy dostęp do Internetu oraz ma wytrzymywać długo na baterii. Sądzę, iż optymalna cena powinna być w granicach 1300 PLN. Dla mnie optymalnym modelem jest eeePC904HD. Kosztuje ok 1100 PLN, długo pracuje się na baterii, posiada bardzo dobrą kartę bezprzewodową, Windows XP dość szybko się uruchamia, posiada funkcję Super Performance, która zwiększa taktowanie o dodatkowe 60Mhz wtedy, kiedy naprawdę potrzebujemy wycisnąć najwięcej mocy z komputera. Jedynym minusem jest brak wbudowanego bluetooth, ale nie jest to problem gdyż podłączam 'dongle' na USB jak tylko potrzebuję połączyć telefon komórkowy z netbookiem.

DVD czy no-DVD?

Czy brak odtwarzacza jest minusem? Może i jest, ale to mają do siebie netbooki, że muszą być małe i nie zawsze zmieścisz do nich odtwarzacz. Dla mnie nie jest to minusem gdyż wszystkie dane albo ściągam przez Internet albo zgrywam na mojego pendrive.

Podsumowanie:

Co więc brać pod uwagę przy kupnie netbooka?

-Czas pracy na baterii

-Rozmiar matrycy

-Cena

-Mobilność (warto aby był lekki i mieścił się do damskich torebek i plecaków, zostawiając jeszcze przy tym trochę miejsca)

-Specyfikacja techniczna (lepiej kupić model z bluetooth)

-System operacyjny (jeśli nie czujesz się dobrze z Linuxem wybierz model z Windows)

-Rozmiar dysku

-Kolor (zazwyczaj na czarnych, błyszczących modelach widać odciski palców - bardzo irytujące dla pedantów)

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)