Netflix i serwisy VOD przynętą przestępców. Polacy szczególnie zagrożeni

Netflix i serwisy VOD przynętą przestępców. Polacy szczególnie zagrożeni

Netflix i serwisy VOD przynętą przestępców. Polacy szczególnie zagrożeni
Adam Bednarek
17.07.2020 13:26, aktualizacja: 08.03.2022 14:48

Firma Kaspersky ujawniła, jakie seriale najczęściej wykorzystywane są do internetowych oszustw. Publikacja jest szczególnie ważna z polskiej perspektywy, bo na liście znajdują się tytuły, które wyjątkowo interesują polskich widzów.

Wykryto łącznie ponad 22 000 prób infekcji wykorzystujących jako przynętę Netfliksa - informują badacze z firmy Kaspersky. W okresie od stycznia 2019 r. do 8 kwietnia 2020 r. analitycy obserwowali działania cyberprzestępców, którzy na celownik wzięli użytkowników pięciu platform - Hulu, Disney+, Netflix, Apple TV Plus oraz Amazon Prime Video.

Po zbadaniu 25 oryginalnych seriali na wszystkich pięciu wymienionych platformach ustalili, że piątka seriali najczęściej wykorzystywanych przez cyberprzestępców jako przynęta przedstawia się następująco:

  1. The Mandalorian (Disney+)
  2. Stranger Things (Netflix)
  3. Wiedźmin (Netflix)
  4. Sex Education (Netflix)
  5. Orange is the New Black (Netflix)

Dlaczego powyższe zestawienie powinno szczególnie martwić polskich widzów? Na pierwszym miejscu znajduje się produkcja Disney+, a więc platformy, która do Polski niestety wejść nie chce.

Disney+ u nas nie ma, więc Polacy mają szczególny problem

O "The Mandalorian" kilka miesięcy było bardzo głośno. Jedynym sposobem, żeby obejrzeć serial w uniwersum "Gwiezdnych wojen", było skorzystanie z pirackich źródeł. Wielu na taki ruch się zdecydowało, stając się łatwą przynętą.

Trzecie miejsce "Wiedźmina" również musi martwić, z podobnych względów - choć akurat serial na podstawie twórczości Sapkowskiego pomógł Netfliksowi bić rekordy. Na szczęście Polacy zdecydowali się na legalną wersję. Tyle że na pewno nie brakowało osób, które chciały wziąć udział w dyskusjach bądź dowiedzieć się czegoś więcej o produkcji. A przez to mogły trafić na podejrzane strony.

Chociaż szukanie alternatywnych metod oglądania ulubionych treści online zamiast opłacenia kolejnej subskrypcji wydaje się kuszące, ze względów bezpieczeństwa zawsze lepiej jest mieć dostęp do platform i ich seriali za pośrednictwem oficjalnych źródeł.

Uwaga na oszustów

Przestępcy dobrze wiedzą, że osoby, które opłacają abonament, nie szukają nielegalnych źródeł. Ale i oni mogą paść ofiarą oszustów. Niedawno na łamach serwisu dobreprogramy.pl ostrzegaliśmy przed fałszywą promocją. Złodzieje twierdzili, że mają dla użytkowników 1 rok bezpłatnej subskrypcji.

Uważać trzeba też na nieprawdziwe maile, sugerujące, że konto zostało zawieszone.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)